X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ważne zmiany w podatku VAT dla polskich firm działających w e-handlu. Zobacz, czego dotyczą

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 15:37
Od 1 lipca wchodzą w życie przepisy, których celem jest uszczelnienie VAT w zakresie importu tzw. małych przesyłek spoza Europy i zapewnienie uczciwej konkurencji dla przedsiębiorców z UE - poinformowało Ministerstwo Finansów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

1 lipca 2021 r. wchodzi w życie ustawa wprowadzająca nowe zasady opodatkowania VAT handlu elektronicznego, przewidziane w unijnym pakiecie VAT e-commerce – poinformował resort finansów.

Celem jest ułatwienie handlu internetowego między krajami UE, uszczelnienie VAT w zakresie importu tzw. małych przesyłek spoza Europy i zapewnienie uczciwej konkurencji dla przedsiębiorców z UE.

- W czasie rosnących obrotów handlu internetowego kluczowe jest dostosowanie prawa do jego specyfiki. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Wdrożenie pakietu e-commerce wyrówna szanse pomiędzy uczciwie działającymi firmami, a konkurencją, która zalewa polski rynek tańszymi paczkami. Dzięki temu uczciwi przedsiębiorcy, nie będą eliminowani z rynku - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

1200_pieniądze_shutterstock.png
1 lipca - ważny dzień dla podatników. W życie wchodzi pakiet e-commerce, zmiany w VAT i akcyzie

Według komunikatu MF, nowe regulacje oznaczać będą istotne zmiany zasad opodatkowania VAT dla polskich przedsiębiorców działających w branży e-handlu, dokonujących transgranicznych dostaw towarów i świadczących transgraniczne usługi unijnym konsumentom.

- Zakładany olbrzymi wolumen paczek, które wymagają odprawy w nowym modelu odpraw e-commerce jest dużym wyzwaniem dla KAS, ale nad zmianami w tym obszarze pracowaliśmy od wielu miesięcy. W efekcie ich wdrożenia kurierzy zmodyfikują zasady zgłaszania do KAS przesyłek e-commerce, ale przede wszystkim Poczta Polska zinformatyzuje procesy po swojej stronie i będzie zgłaszać przesyłki elektronicznie do odprawy celnej z wykorzystaniem obsługiwanego przez KAS systemu AIS/e-COMMERCE - powiedziała wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Wśród najważniejszych rozwiązań, jakie wprowadzają nowe regulacje, MF wymieniło modyfikację dotychczasowego modelu sprzedaży wysyłkowej na rzecz unijnych konsumentów poprzez wprowadzenie wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość. Inną ważną nowością jest ustanowienie nowej kategorii transakcji sprzedaży unijnym konsumentom towarów importowanych spoza terytorium UE.

Resort zwrócił także uwagę na uproszczenie rozliczenia VAT w międzynarodowym handlu online za pomocą „jednego okienka” w ramach nowych procedur One Stop Shop (oraz Importowy One Stop Shop. Kolejną zmianą, jaka wejdzie w życie od 1 lipca, będzie wprowadzenie uproszczonej procedury w zakresie deklarowania i odroczenia płatności VAT z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro.

Dodatkowo – jak przypomniało MF – operatorzy interfejsów elektronicznych (np. platform cyfrowych) dostaną nową rolę w rozliczaniu VAT od dokonywanych za ich pośrednictwem dostaw towarów na rzecz konsumentów w UE. Operatorzy będą musieli także prowadzić nową ewidencję, dotyczącą sprzedawanych za ich pośrednictwem towarów i usług dla unijnych konsumentów.

PR24, akg 

Czytaj także

"Kryteria tworzenia podatkowych grup VAT nie mogą być zbyt wyśrubowane". Eksperci o nowych regulacjach dla firm

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 10:22
Ogłoszony przez resort finansów pomysł umożliwienia tworzenia podatkowych grup VAT ucieszy firmy, ale kryteria nie mogą być zbyt wyśrubowane - uważają przedstawiciele organizacji pracodawców i doradcy podatkowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 9 mld zł nadwyżki w budżecie państwa. Kościński: największy wzrost odnotowano w przypadku VAT oraz PIT

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 11:57
Po kwietniu br. budżet państwa miał nadwyżkę na poziomie 9,2 mld zł - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Zwrócił uwagę na wzrost dochodów z VAT w kwietniu, który częściowo można wyjaśnić efektem bazy statystycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 lipca - ważny dzień dla podatników. W życie wchodzi pakiet e-commerce, zmiany w VAT i akcyzie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 10:30
Od 1 lipca w życie wchodzi pakiet e-commerce, rusza także rejestracja firm w systemie informatycznym Tax Free. Z tym dniem kolejne branże objęte zostaną obowiązkiem rejestrowania obrotu przy użyciu kas fiskalnych on-line - przypomina Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń