Wiceminister funduszy: realizujemy ponad 100 inicjatyw angażujących fundusze o wartości ok. 8,7 mld zł

2021-06-25, 18:36

Wiceminister funduszy: realizujemy ponad 100 inicjatyw angażujących fundusze o wartości ok. 8,7 mld zł
Rząd przyjął projekt ustawy zwiększający wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Foto: shutterstock.com/silentalex88

Ponad sto różnych przedsięwzięć angażujących ok. 8,7 mld zł jest realizowanych w ramach rządowego programu "Dostępność plus", ukierunkowanego m.in. na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych – poinformowała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podczas odbywającej się w Katowicach drugiej sesji Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego wiceminister przypomniała, że najważniejszym celem realizowanego od blisko trzech lat rządowego programu jest tworzenie warunków do tego, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły godnie żyć, samodzielnie funkcjonować i uczestniczyć w życiu społecznym na równi z innymi.

- Od niemal trzech lat wdrażamy zestaw działań ukierunkowanych na to, by zwiększać dostępność przestrzeni publicznej, transportu, edukacji, zdrowia i wielu innych obszarów - mówiła Jarosińska-Jedynak.

Na program "Dostępność plus" składają się inwestycje i przedsięwzięcia w wielu dziedzinach życia: w architekturze, infrastrukturze transportowej, zdrowotnej, społecznej, edukacyjnej czy kulturalnej, a także w przestrzeni wirtualnej. Wsparciem dla nich są rozwiązania legislacyjne i ukierunkowane fundusze.

Powiązany Artykuł

1200_niepełnosprawni_shut.jpg
Środowiskowe domy samopomocy otrzymają jeszcze w tym roku wsparcie od państwa

Ze wsparcia w ramach programu skorzystało dotąd m.in. ponad 150 polskich uczelni realizujących projekty poprawiające dostępność architektoniczną i metodyczną.

Wkrótce dołączy do nich podobna liczba szkół podstawowych ubiegających się o granty na takie przedsięwzięcia. Wśród uczelni, które już poprawiają dostępność, jest 14 placówek z woj. śląskiego, m.in. Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska i Politechnika Częstochowska.

Na inwestycje w dostępność zdecydowało się także ponad sto gmin, które wsparły transport indywidualny door-to-door, adresując tę usługę do mieszkańców z niepełnosprawnościami. Osoby takie mogą również liczyć w ramach regionalnych programów na usługi opiekuńcze, asystenckie i zdrowotne. Na Śląsku z tych form wsparcia skorzystało już łącznie ponad 26 tys. osób.

Ponadto – jak podano – 29 placówek podstawowej opieki zdrowotnej i 14 szpitali wdraża standardy dostępności, jeśli chodzi o kwestie architektoniczne, cyfrowy, komunikacyjne czy organizacyjne. W woj. śląskim z tego rodzaju wsparcia korzystają Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Ogrodzieńcu i Przychodnia Pogoń w Sosnowcu.

Ważnym instrumentem pozwalającym na inwestycje zwiększające dostępność w już istniejących budynkach jest uruchomiony przed dwoma laty Fundusz Dostępności. Do końca maja tego roku Bank Gospodarstwa Krajowego, dysponujący pieniędzmi z tej puli, udzielił 39 preferencyjnych pożyczek na łącznie ponad 15 mln zł – 17 przedsięwzięć już ukończono.

Skorzystała m.in. spółdzielnia mieszkaniowa w Żorach, która zdecydowała się na montaż platform pionowych, czy gmina Janów, która wybudowała windę i stworzyła miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami w Centrum Usług Społecznościowych.

Uzupełnieniem programu "Dostępność Plus" są szkolenia. "W ub. roku przeszkoliliśmy z dostępności 1,5 tys. osób z grona służb architektoniczno-budowalnych, a wkrótce planujemy szkolenia dla kolejnych 3,5 tys. osób, głównie architektów" – zapowiedziała wiceminister.

PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej