X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne". Wiemy, kiedy rusza program pilotażowy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 19:29
1 października 2021 r. ruszy pilotażowy program korzystania przez przedsiębiorców z e-faktury - podało Ministerstwo Finansów. Testowanie e-faktury potrwa 3 miesiące i będzie dostępne dla wszystkich chętnych przedsiębiorców.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/ Shutterstock

Resort finansów podał, że w pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. - Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne - dodał.

Biznes chce być w pełni gotowy na e-fakturę 

Według ministerstwa, projekt już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem.

- W ramach konsultacji publicznych pozyskaliśmy aż 200 opinii rynku. W toku konsultacji przedsiębiorcy zwracali uwagę na konieczność stworzenia odpowiedniej ścieżki do testowania e-faktury. Biznes chce być w pełni gotowy na e-fakturę i potrzebuje czasu na wdrożenie i przetestowanie rozwiązania - podano.

podatek podatki vat 1200.jpg
Szansa na szybszy zwrot VAT. Resort finansów konsultuje projekt

- Stąd publikacja aktu prawnego w Dzienniku Ustaw planowana jest na 1 października 2021 r. - dodano.

Jak poinformowano, Ministerstwo Finansów chce wspólnie z biznesem przez 3 miesiące testować to rozwiązanie, tak aby od stycznia 2022 r. jak najwięcej firm mogło w pełni korzystać z e-faktury, po zakończeniu pilotażu. Pilotaż będzie dostępny dla wszystkich chętnych.

Przypomniano, że e-faktura będzie ustandaryzowaną forma dokumentu, przejrzystą i czytelną dla użytkowników. Jej wdrożenie sprawi, że Polska dołączy do czołówki cyfrowych liderów wdrażających tę nowoczesną e-usługę. Podobne rozwiązania oferują trzy państwa Unii Europejskiej: Hiszpania, Portugalia i Włochy.

Lista korzyści

Według ministerstwa, korzyści wynikające z tego rozwiązania to m.in.: szybkość zwrotu, bezpieczeństwo i wygoda, ponieważ e-faktury będą wydawane według jednego wzorca tak, że będą bardzo łatwe w użyciu.

Resort dodał, że wdrożenie e-faktury przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki - ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami oraz przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT.

PR24, akg

Czytaj także

Szansa na szybszy zwrot VAT. Resort finansów konsultuje projekt

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 18:12
Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającego e-fakturę i zapowiada, że podatnicy wybierający e-fakturę otrzymają szybciej zwrot VAT w ciągu 40 dni, a nie 60.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie będą podatki przyszłości? Wiceminister finansów: globalizacja i nowe technologie wymuszą zmiany

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 18:57
Baczna obserwacja zmian na rynku i szybkie dostosowywanie przepisów do pojawiających się nowych modeli działalności, to zdaniem wiceministra finansów Jana Sarnowskiego wyzwania stojące przed przyszłym systemem podatkowy.
rozwiń zwiń