X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Szansa na szybszy zwrot VAT. Resort finansów konsultuje projekt

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 18:12
Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającego e-fakturę i zapowiada, że podatnicy wybierający e-fakturę otrzymają szybciej zwrot VAT w ciągu 40 dni, a nie 60.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/MOZCO Mateusz Szymanski

- Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającego e-fakturę. Będzie to ustandaryzowana forma dokumentu, przejrzysta i czytelna dla wszystkich użytkowników - wyjaśniono.

Tym samym, jak podkreślono, Polska dołącza do czołówki cyfrowych liderów wdrażających tą nowoczesną e-usługę. Podobne rozwiązania oferują trzy państwa Unii Europejskiej: Hiszpania, Portugalia i Włochy.

- Podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40 - poinformowało MF.

Jak wyjaśnił wiceminister finansów Jan Sarnowski, przy tworzeniu przepisów resort finansów w dużym stopniu bazował na ponad trzyletnich doświadczeniach Włoch. Usługa e-faktury została tam udostępniona podatnikom w 2017 r., a po okresie przejściowym od 1 stycznia 2019 r. użycie e-faktury stało się we Włoszech obowiązkiem.

- Podobnie sytuacja będzie wyglądała w Polsce - po okresie przejściowym chcemy, aby użycie e-faktury przyjęło charakter obowiązkowy - zapowiedział Sarnowski.

podatki kalkulator stock 1200.jpg
Podatki dla firm w 2021 r.: zobacz najważniejsze zmiany, jak oceniają je eksperci

Zgodnie z informacją MF, w pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

- Wdrożenie e-faktur to kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa. Przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT - dodaje Sarnowski.

Według ministerstwa finansów e-faktura przyniesie podatnikom wiele udogodnień. Będą one związane z poprawą bezpieczeństwa, przyspieszeniem obrotu, zwiększeniem wygody, standaryzacją.

MF wyjaśni, że faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów. Dzięki działaniu za pośrednictwem bazy ministerstwa podatnik zawsze będzie miał pewność, że faktura trafiła do kontrahenta. Dzięki temu, że e-faktury będą wydawane według jednego wzorca, będą bardzo łatwe w użyciu. Ponadto, jak wskazano, wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach finansowo-księgowych stanie się dużo łatwiejsze.

Z danych resortu wynika, że dwa lata temu faktury elektroniczne przyjmowało i wystawiało 75 proc. firm, a jedynie co czwarty przedsiębiorca deklarował rozliczenia tylko w formie tradycyjnej. Zdaniem MF, teraz rozliczenie przy pomocy faktur elektronicznych jest już codzienną praktyką.

Konsultacje projektu potrwają do 23 lutego 2021 r. Uwagi i opinie można przesyłać na adres sekretariat.pt@mf.gov.pl.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Slim VAT przyjęty przez Sejm. Nowelizacja ustawy ma uprościć życie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 11:03
Sejm uchwalił w piątek z poprawkami nowelizację ustawy o VAT wprowadzającą m.in. pakiet uproszczeń, tzw. Slim VAT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa wprowadzającą pakiet "Slim VAT" podpisana przez prezydenta. Zobacz, jakie zmiany wejdą w życie od 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 14:34
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o podatku od towarów i usług, która wprowadza tzw. pakiet Slim VAT, uproszczający rozliczenia. Nowela przedłuża też do końca 2022 r. zwolnienie z akcyzy dla hybrydowych aut osobowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podatki dla firm w 2021 r.: zobacz najważniejsze zmiany, jak oceniają je eksperci

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 12:37
Nowy rok przyniesie biznesowi mieszankę zmian podatkowych; niektóre będą korzystne dla przedsiębiorców, inne - np. objęcie CIT-em spółek komandytowych - spowodują wzrost opodatkowania, część rodzi niepewność po stronie biznesu - mówi partner w Crido Roman Namysłowski.
rozwiń zwiń