X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gowin: polityka przemysłowa ma być kreowana w ścisłej współpracy z biznesem i samorządami

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 17:55
W środę ogłoszony zostanie projekt Nowej Polityki Przemysłowej – zapowiedział w Kielcach wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Wicepremier Jarosław Gowin.
Wicepremier Jarosław Gowin.Foto: twitter/Jarosław Gowin

Zaznaczył, że w dokumencie zostaną przedstawione przewagi konkurencyjne krajowego przemysłu oraz instrumenty wsparcia służące rozwojowi konkretnych branż gospodarki. Podkreślił, że polityka przemysłowa ma być kreowana w ścisłej współpracy z biznesem i samorządami.

Fundusz Inwestycji Lokalnych stałą subwencją inwestycyjną

Jarosław Gowin na Targach Kielce rozmawiał z samorządowcami i przedsiębiorcami woj. świętokrzyskiego. Spotkanie związane było z konsultacjami programu Polski Ład, który jest promowany przez Zjednoczoną Prawicę.

Gowin podkreślał, że z punktu widzenia samorządowców, sprawą niezwykle istotną są zmiany podatkowe. Przypomniał, że Polski Ład przewiduje m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.

- Ubytek w przychodach samorządów jest na skutek wprowadzenia tego rozwiązania nieuchronny - powiedział wicepremier dodając jednocześnie, że jednym z programów, które będą rekompensować te straty jest Fundusz Inwestycji Lokalnych, który jak podkreślił, ma przekształcić się w stałą subwencję inwestycyjną. - Co bardzo ważne rozdzielaną nie uznaniowo, ale według zobiektywizowanego algorytmu - zaznaczył Gowin.

PRZEMYSŁ PKN ORLEN MAT PRASOWE.jpg
Kolejny dobry wynik indeksu PMI. W polskim przemyśle poprawiają się nastroje

Samorządy chcą większego udziału w podatku PIT

Samorządowcy biorący udział w spotkaniu postulowali wprowadzenie zmian legislacyjnych m.in. zwiększających udział samorządów w podatku PIT, zwiększenie subwencji oświatowej i wprowadzenie ułatwień w systemie obrotu żywnością. Gowin odnosząc się do ostatniej propozycji zapowiedział, że w środę przedstawione zostaną założenia projektu Nowej Polityki Przemysłowej.

- W środę ogłosimy projekt nowej polityki przemysłowej. Jedną z branż, które mają największy potencjał rozwojowy w kraju jest przemysł rolno-przetwórczy. Bez wzmocnienia systemu obrotu żywnością nie poradzimy sobie z szerszą ekspansją polskich produktów rolnych - powiedział Gowin.

Wsparcie dla polskich firm

Zaznaczył, że projekt będzie poddany dalszym konsultacjom. 

- Intensywnie pracujemy też nad polityką eksportową tak, aby wspierać polskie firmy nie tylko w rozwoju nie tylko na rynku krajowym, ale i światowym - stwierdził.

Przedsiębiorcy biorący udział w spotkaniu zwracali uwagę m.in. na konieczność uproszenia systemu podatkowego. Zdaniem niektórych uczestników spotkania zmiany w systemie podatkowym sprawią, że samozatrudnienie straci na atrakcyjności.

"Osłabić ostrze antyprzedsiębiorcze"

- Biorę sobie do serca wszystkie uwagi, ponieważ wszystko co służy uproszczeniu prawa jest rzeczą kluczową – mówił Gowin. Zapowiedział, że szczegóły dotyczące zmian podatkowych pojawią się w wakacje.

- Namawiam państwa, żebyście poprzez wasze organizacje gospodarcze trzymali rękę na pulsie, dlatego że będzie próba szybkiego przeprowadzenia tych rozwiązań podatkowych - mówił.

Zadeklarował jednocześnie, że będzie próbował "osłabić ostrze antyprzedsiębiorcze" nowych rozwiązań.

PR24, akg

Czytaj także

Gospodarka w coraz lepszej kondycji – w kwietniu większa niż przed rokiem produkcja oraz sprzedaż detaliczna

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 10:34
Gospodarka zdecydowanie odrabia straty spowodowane pandemią. Jak informuje GUS, w kwietniu tak produkcja jak i sprzedaż detaliczna były zdecydowanie większe niż rok wcześniej. Produkcja wzrosła o ponad 44 procent, a sprzedaż detaliczna o 21 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny dobry wynik indeksu PMI. W polskim przemyśle poprawiają się nastroje

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 09:55
Indeks PMI w maju wzrósł do 57,2 punktu z 53,7 w kwietniu - podała firma Markit. W poprzednim miesiącu warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym uległy poprawie w najszybszym tempie w historii badań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści o wynikach polskiego przemysłu: gospodarka znajduje się na szybkiej ścieżce wzrostowej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:23
PMI dla krajowego przetwórstwa w maju wyniósł 57,2 pkt. i był najwyższy w historii. Odczyt potwierdza, że gospodarka znajduje się na szybkiej ścieżce wzrostowej – oceniają ekonomiści w komentarzach do publikacji indeksu.
rozwiń zwiń