X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kolejny dobry wynik indeksu PMI. W polskim przemyśle poprawiają się nastroje

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 09:55
Indeks PMI w maju wzrósł do 57,2 punktu z 53,7 w kwietniu - podała firma Markit. W poprzednim miesiącu warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym uległy poprawie w najszybszym tempie w historii badań.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Viewfoto studio

Najnowszy odczyt pobił rekord z kwietnia 2004 roku, kiedy PMI dla naszego przemysłu wyniósł 56,8. Sygnalizuje one znaczącą poprawę warunków gospodarczych.

"Wszystkie komponenty PMI wpłynęły pozytywnie na majowy odczyt głównego wskaźnika drugi miesiąc z rzędu. Największy wpływ na majowy PMI miały nowe zmówienia oraz produkcja, podnosząc go odpowiednio o 1,5 oraz 1,3 pkt. Wzrost miesiąc do miesiąca głównego indeksu o 3,5 pkt był jednym z najwyższych wzrostów odnotowanych w historii badań" - napisano w komunikacie.

shutt warszawa 1200.jpg
Tylko niewielki spadek PKB w pierwszym kwartale. Znamy nowy szacunek GUS

PMI na rekordowym poziomie

Ekonomistka PKO Banku Polskiego Urszula Kryńska powiedziała, że PMI dla polskiego przemysłu wzrósł bardzo wyraźnie w maju i osiągnął nowy rekordowy poziom.

Posłuchaj
00:24 kjryn1.mp3 Urszula Kryńska o wzroście indeksu PMI (IAR)

Ekonomistka dodała, że do wzrostu indeksu PMI w maju przyczyniły się wszystkie wskaźniki - to między innymi wzrost zatrudnienie i produkcji, a także wzrost nowych zamówień.

Posłuchaj
00:22 agug.mp3 Urszula Kryńska o czynnikach, które sprzyjały wzrostowi PMI (IAR)

Wskaźnik PMI jest wyliczany na podstawie ankiet przeprowadzonych przez menedżerów. Wartość tego wskaźnika powyżej 50 pkt oznacza, że firmy planują ekspansję, a poniżej - zapowiada spadek aktywności ekonomicznej.

PolskieRadio24.pl, IAR, md


Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA przemysł PMI

Czytaj także

Tylko niewielki spadek PKB w pierwszym kwartale. Znamy nowy szacunek GUS

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 12:55
Polska gospodarka w pierwszym kwartale skurczyła się o 0,9 procent licząc rok do roku. Tak wynika z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny wstępnego szacunku Produktu Krajowego Brutto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka powoli staje na nogi. OECD: światowe PKB będzie rosnąć szybciej niż przewidywano

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 13:24
Dzięki kampanii szczepień przeciw Covid-19 i rządowym pakietom stymulacyjnym światowa gospodarka podnosi się z kryzysu szybciej, niż wskazywały poprzednie prognozy - ogłosiła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Według niej wzrost globalnego PKB w 2021 r. wyniesie 5,8 proc., a w 2022 r. - 4,4 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Wyżnikiewicz: Polski Ład jest czymś pozytywnym, ale trzeba zwrócić uwagę na zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 22:10
- Oczywiście, że Polski Ład jest czymś pozytywnym patrząc generalnie, ale jego wdrożenie, jego ostateczny kształt wymaga zwrócenia uwagi na pewne zagrożenia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bohdan Wyżnikiewicz.
rozwiń zwiń