X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rewolucja transportowa na Podkarpaciu. Znamy szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 13:59
Za dwa lata podróżni będą mogli korzystać z szybkiego, kolejowego połączenia między Rzeszowem, a portem lotniczym w Jasionce. Linia będzie elementem tworzonej właśnie sieci Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. O szczegółach inwestycji poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Umowę na zaprojektowanie i budowę 5-kilometrowego odcinka podpisano w grudniu zeszłego roku. Ma on służyć nie tylko pasażerom, którzy będą korzystać z lotniska, ale także mieszkańcom okolic Rzeszowa. Dlatego na trasie powstanie dodatkowy przystanek o nazwie Park Technologiczny.

W ramach inwestycji wybudowane będą także cztery przejazdy kolejowo-drogowe, wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia. Powstaną także inne elementy kolejowej infrastruktury na różnych trasach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

I tak na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa podróżni zyskają nowe przystanki: w mieście będzie to: Rzeszów Galeria i Rzeszów Os. Dąbrowskiego, a dalej na trasie jeszcze cztery dodatkowe: Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa i Glinik Charzewski.

Również na trasie z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska lepszy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki: Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Wschodni. W Sędziszowie Małopolskim zaplanowany jest dodatkowy przystanek Sędziszów Małopolski Wschodni.

kolej 1200(2).jpg
Ponad 5 tys. km torów i 912 peronów. Krajowy Program Kolejowy przynosi efekty

W ramach projektu przewidziano również budowę 4 mijanek, które zwiększą możliwości podróży na dwóch trasach z Rzeszowa do Kolbuszowej i do Strzyżowa. Nowe odcinki torów umożliwią krzyżowanie się pociągów na jednotorowych liniach, co zapewni lepszą przepustowość i sprawniejszy ruch. Efektem będzie rozkład jazdy pociągów lepiej dostosowany do potrzeb pasażerów.

Perony będą dostępne dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się oraz wyposażone w tablice informacyjne i system oznakowania dotykowego. Zainstalowane zostaną stojaki rowerowe. Planowana jest także przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych.

Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej realizowana jest w ramach projektu pod nazwą "Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej" za 368 milionów złotych. Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że inwestycja kolejowa z Rzeszowa do portu lotniczego w Jasionce, uplasuje to lotnisko w czołówce europejskiej. Dodał, że inwestycja ta jest też elementem toczonej w całym kraju walki z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym. Nowa linia i nowe przystanki umożliwią szybki dostęp do centrum Rzeszowa. Podróż całym 5-kilomtrowym odcinkiem potrwa około 15 minut. To o dwa razy krócej, niż transportem autobusowym.

Andrzej Adamczyk dodał, że Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna przyczyni się do rozwoju gospodarczego całego regionu.

Szef resortu mówił też, że port lotniczy Rzeszów Jasionka będzie elementem systemu komunikacyjnego, którego sercem będzie Centralny Port Komunikacyjny. Podrzeszowskie lotnisko będzie portem, który umożliwi szybkie połączenie z lotniskiem w Baranowie między Łodzią a Warszawą.

- Ta i inne, podobne inwestycje będą silnikami rozwoju tego regionu i całego kraju - podsumował minister infrastruktury.

Aleksander Pszoniak, IAR, akg

 

Czytaj także

Ponad 5 tys. km torów i 912 peronów. Krajowy Program Kolejowy przynosi efekty

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 06:15
Krajowy Program Kolejowy jest zaawansowany w około 90 proc., zakończono projekty o wartości 18,5 mld zł – poinformowali przedstawiciele resortu infrastruktury oraz PKP PLK podczas posiedzenia senackiej komisji infrastruktury, które poświęcone było informacji na temat realizacji przez PKP PLK projektów infrastruktury kolejowej współfinansowanych z funduszy unijnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje publiczne sposobem na koronawirusa. Pomogą pokonać szkody gospodarcze powstałe w pandemii

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 13:33
Inwestycje publiczne mogą pomóc naprawić szkody gospodarcze powstałe w wyniku pandemii, zapewnić wzrost gospodarczy w krajach Trójmorza po koronakryzysie - mówiła prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka podczas konferencji w Sofii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabytkowy budynek dworca w Wałbrzychu odzyskał dawny blask

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 17:50
Po dwóch latach remontu, pasażerowie mogą korzystać z wyremontowanego dworca kolejowego w Wałbrzychu. Inwestycja była prowadzona w ramach tak zwanego programu dworcowego, który zakłada modernizację prawie 200 tego typu obiektów w całej Polsce.
rozwiń zwiń