X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ponad 5 tys. km torów i 912 peronów. Krajowy Program Kolejowy przynosi efekty

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 06:15
Krajowy Program Kolejowy jest zaawansowany w około 90 proc., zakończono projekty o wartości 18,5 mld zł – poinformowali przedstawiciele resortu infrastruktury oraz PKP PLK podczas posiedzenia senackiej komisji infrastruktury, które poświęcone było informacji na temat realizacji przez PKP PLK projektów infrastruktury kolejowej współfinansowanych z funduszy unijnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Krzysztof D./flickr/CC BY 2.0

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel zwrócił uwagę na dane dotyczące realizacji Krajowego Programu Kolejowego. Jak powiedział, o jego wadze świadczy 75,5 mld zł, które są przeznaczona na wykonanie programu.

– W ciągu ostatnich lat ten program został powiększony z 66 mld zł do właśnie tych 75 mld zł, co stanowi dowód na to, że my wszyscy: państwo, polski rząd Prawa i Sprawiedliwości jesteśmy wielkimi zwolennikami modernizacji linii kolejowych, rozbudowy systemu kolejowego, jego usprawniania i czynienia go bardziej dostępnym dla pasażerów, ale też tych, którzy są zainteresowani przewozami towarowymi – powiedział wiceszef resortu.

Zaznaczył, że przewozy towarowe stanowią jeden z elementów krwioobiegu gospodarczego naszego państwa.

Pandemia nie stawi przeszkód

Z przekazanych danych wynika, że poczynione nakłady do lutego tego roku mają łączną wartość ponad 37 mld zł, czyli prawie 53 proc. całego Krajowego Programu Kolejowego.
– To oznacza, że dzięki temu zostało zmodernizowanych bądź wybudowanych ponad 5 tys. kilometrów torów, ponad 1900 przejazdów kolejowych, 464 wiadukty kolejowe i drogowe, 518 mostów, 912 peronów – wyliczał Andrzej Bittel.


przejazd kolejowy shutt2-1200.jpg
Mniej tragedii na przejazdach kolejowych. PKP opublikowało raport

– Patrząc przez pryzmat inwestycji zakończonych i w realizacji – ale na różnych poziomach tejże realizacji – to jest blisko 68,5 mld zł, co stanowi około 90 proc. wartości całego programu. To też pokazuje skalę zaawansowania i też pewne oczekiwanie, które łączy się z jego dokończeniem – dodał.

Wiceminister infrastruktury podkreślił, że wszystkie budowy są prowadzone w taki sposób, by pandemia nie stawiła przeszkód w kontynuacji prac.

– Staramy się, aby to koło zamachowe gospodarki, czyli realizacja inwestycji infrastrukturalnych była w jak najlepszej kondycji. Skrócone zostały okresy decyzyjne, jest większy kontakt – paradoksalnie – pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, ministerstwem. Mamy pełen przegląd rozmaitych działań, to przynosi ten efekt, że inwestycje są realizowane – zaznaczył wiceminister Bittel.

Ponad 220 projektów, 9 tys. km torów

Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel doprecyzował, że z 75 mld zł na realizowanie inwestycji kolejowych, zakończono projekty o wartości 18,5 mld zł.
– To znaczy, że na tylu zadaniach inwestycyjnych mamy inwestycje zakończone, odebrane, a w realizacji jest 46 mld zł – dodał.

Według jego informacji stopień zaawansowania pozostałych inwestycji wynosi od 20 proc. do 80 proc., a średnio 50-60 proc.

– Sumując to około 90 proc. inwestycji jest zakończonych bądź na zaawansowanym etapie realizacji – powiedział szef PKP PLK.
Na Krajowy Program Kolejowy składa się ponad 220 projektów, które zakładają modernizację około 9 tys. km torów.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Poprawią konkurencyjność, komfort podróży i bezpieczeństwo. PKP PLK podsumowały inwestycje z funduszy UE

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 15:54
PKP Polskie Linie Kolejowe są największym beneficjentem unijnego funduszu "Łącząc Europę". Przedstawiciele rządu wraz z kolejarzami podsumowali inwestycje, które są współfinansowane przez fundusz i przedstawili wstępne plany dotyczące nowej, unijnej perspektywy finansowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dworzec Warszawa Główna wraca do gry. Obsłuży ruch aglomeracyjny i regionalny

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 15:40
14 marca na stacji Warszawa Główna po długiej przerwie znów pojawią się pociągi pasażerskie. Dworzec będzie obsługiwał przede wszystkim ruch aglomeracyjny, regionalny i lokalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PKP PLK: pomimo pandemii Krajowy Program Kolejowy jest realizowany

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 10:58
Dotąd zrealizowano lub jest na zaawansowanym etapie realizacji 90,8 proc. inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego (KPK), którego wartość to prawie 76 mld zł - poinformował prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel.
rozwiń zwiń