X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Ultraniskie stopy proc. wyzwaniem dla banków". Znamy raport ZBP o darmowych usługach bankowych

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 16:23
Konieczne będzie coraz szersze odchodzenie od darmowych usług bankowych, częstsze pobieranie opłat od świadczonych usług czy wprowadzanie opłat za utrzymywanie znaczących środków na rachunku bankowym - napisał ZBP w raporcie o sytuacji ekonomicznej banków.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Syda Productions/Shutterstock.com

Wyzwanie dla dochodowości banków

- Ultraniskie stopy procentowe są wyzwaniem dla sektora bankowego. Wymuszają one zmniejszenie rozpiętości między oprocentowaniem kredytów i depozytów. W warunkach, gdy aktualnie ok. 70 proc. dochodów polskich banków jest generowane przez dochody odsetkowe, zmniejszenie stóp procentowych stanowi olbrzymie wyzwanie dla dochodowości banków. Rodzi to pytanie o skalę koniecznej zmiany modelu biznesowego banków, który od lat jest wprowadzany w krajach strefy euro z różnym skutkiem - czytamy w raporcie.

1200_pieniądze_shutterstock.png
Polacy coraz mniej oszczędzają na tle reszty Europy. PIE uważa, że wie dlaczego

Zdaniem ZBP, jednym ze sposobów radzenia sobie z obniżką dochodów odsetkowych jest poszukiwanie innych źródeł wpływów.

"Konieczne będzie coraz szersze odchodzenie od darmowych usług bankowych"

- Wspomniana obniżka dochodów odsetkowych będzie powodować, że banki będą musiały zwracać większą uwagę na wzrost dochodów pozaodsetkowych. W ostatnich latach udawało się to z ograniczonym skutkiem. W 2020 r. wzrost dochodów prowizyjnych wyniósł wprawdzie kilkanaście procent, ale inne dochody pozaodsetkowe wyraźnie się zmniejszyły. Tym samym konieczne będzie coraz szersze odchodzenie od darmowych usług bankowych, częstsze pobieranie opłat od świadczonych usług, czy wprowadzanie opłat za utrzymywanie znaczących środków na rachunku bankowym - czytamy.

Jednocześnie ZBP wskazał, że poprawa sytuacji gospodarczej po pandemii może stanowić szansę dla instytucji finansowych.

- Wraz z poprawą sytuacji makroekonomicznej, otwieraniem się gospodarki po epidemii popyt na kredyt bankowy może wyraźnie wzrosnąć. Dotyczyć to może kredytu konsumpcyjnego, także kredytu dla przedsiębiorstw. Banki dysponują dużymi środkami, które mogą przeznaczyć na rozwój akcji kredytowej - poinformował ZBP.

banki 1200.jpg
"Mało opłacalne, ale trudno znaleźć dla nich alternatywę". Dr Wysocka o lokatach bankowych

Wyzwaniem kredyty walutowe

Innym wyzwaniem, na jakie zwrócił uwagę ZBP, jest kwestia kredytów walutowych. Przybywa bowiem spraw sądowych związanych z kredytami walutowymi. Poza tym z własną propozycją rozwiązania problemu tych kredytów poprzez ich przewalutowanie wystąpił KNF.

- Niezależnie od sposobu dalszego procedowania i rozwiązania problemu walutowych kredytów walutowych nie ulega wątpliwości, że z każdym rokiem kwestia ta staje się coraz większym wyzwaniem dla banków, także reputacyjnym. Nawet jak z upływem czasu coraz więcej kredytów zostaje spłaconych, to problem wcale nie zdaje się być mniejszym - ocenił ZBP.

Sprawy regulacyjne

- W kluczowym dla banków obszarze regulacji ostrożnościowych w ostatnim czasie opublikowano kolejne regulacje, standardy i projekt regulacji ostrożnościowych, które będą mieć silny wpływ na poziom wymogów kapitałowych banków - czytamy w raporcie ZBP.

PR24, akg 

Czytaj także

Polacy coraz mniej oszczędzają na tle reszty Europy. PIE uważa, że wie dlaczego

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 10:50
Stopa oszczędności w Polsce wzrosła w pandemii mniej niż w innych krajach UE - zwracają uwagę eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Na decyzje finansowe Polaków wpływa obawa o inflację i utratę wartości zgromadzonych środków finansowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zysk grupy Pekao znacznie powyżej oczekiwań. Znamy nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 09:37
Zysk netto grupy Banku Pekao SA w pierwszym kwartale 2021 roku wzrósł do 245,6 mln zł z 186,9 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Wyniki przewyższyły oczekiwania rynku, który spodziewał się, że zysk wyniesie 194,1 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boom na kredyty hipoteczne. Polacy inwestują w nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:22
O kredyt mieszkaniowy w kwietniu starało się 50,92 tys. osób wobec 27,81 tys. rok wcześniej, co daje ponad 83-proc. wzrost - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej. Średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 320,61 tys. zł, czyli o 6,1 proc. więcej niż w kwietniu ubiegłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mało opłacalne, ale trudno znaleźć dla nich alternatywę". Dr Wysocka o lokatach bankowych

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 08:36
Realne oprocentowanie lokat jest ujemne, jednak trudno o alternatywę. Podobny poziom bezpieczeństwa kapitału dają obligacje, ale trzeba włożyć pieniądze na dłużej, a inne produkty wiążą się z większym ryzykiem - mówi dr Urszula Wysocka z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
rozwiń zwiń