X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polacy coraz mniej oszczędzają na tle reszty Europy. PIE uważa, że wie dlaczego

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 10:50
Stopa oszczędności w Polsce wzrosła w pandemii mniej niż w innych krajach UE - zwracają uwagę eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Na decyzje finansowe Polaków wpływa obawa o inflację i utratę wartości zgromadzonych środków finansowych.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: prasit2512/Shutterstock.com

PIE zwrócił uwagę, że pandemia spowodowała wzrost oszczędności w krajach UE - zamrożenie aktywności w większości gospodarek wiązało się z ograniczonym dostępem do dóbr i usług konsumpcyjnych. "W efekcie stopa oszczędności wzrosła z 12,6 proc. do 25 proc. w II kw. 2020 r. Wskaźnik utrzymał się na wysokim poziomie także w III kw. 2020 r." - przypomniano w analizie PIE.


oszczędzanie kalkulator pieniądze 1200.jpg
Z lokat odpłynęła niemal co czwarta złotówka. Inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności

Europa oszczędza w pandemii

Tymczasem w Polsce wzrost stopy oszczędności był niski i krótkotrwały na tle pozostałych państw UE. Obostrzenia wprowadzane w kraju były wprawdzie podobne jak w innych państwach Europy, ale miały znacznie mniejszy wpływ na decyzje finansowe. "Stopa oszczędności wzrosła z 1,7 proc. do 18,2 proc. w II kw. 2020 r. Kwartał później ponownie powróciła jednak na poziom 6 proc." - konstatują eksperci PIE.


W ocenie PIE niskie oszczędności są prawdopodobnie świadomym wyborem polskich gospodarstw domowych. "Badania koniunktury konsumenckiej Komisji Europejskiej wskazują, że okres pandemii wpłynął na pogorszenie oceny dotyczącej sytuacji finansowej i oszczędności gospodarstw domowych".

W analizie PIE Zwrócono uwagę, że tzw. bilans odpowiedzi na pytanie o oszczędności pogorszył się od początku 2020 r. z -0,7 do -13,9.

"Takiej tendencji nie obserwujemy w innych krajach UE - gospodarstwa domowe raportują jedynie pogorszenie oceny swojej sytuacji finansowej" - stwierdzili analitycy. Zauważyli, że zdecydowanie pozytywnie oceniają natomiast swoje bieżące oszczędności. Bilans odpowiedzi w tym przypadku od początku 2020 r. wzrósł z 6,8 do 21,3.


obligacje1200.jpg
Ponad 3 mld zł ulokowane przez Polaków w obligacjach. Rośnie zainteresowanie tą formą oszczędzania

Dlaczego nie oszczędzają ?

Zdaniem ekspertów PIE na decyzje finansowe Polaków wpływa obawa o inflację i utratę wartości zgromadzonych środków finansowych. "Inflacja w Polsce jest najwyższa spośród krajów UE – indeks HICP sięgnął w marcu 4,4 proc." - przypomniano.

Jak zastrzegli analitycy PIE, chociaż wskaźnik jest zawyżony przez sposób obliczania przez Eurostat ceny usług finansowych, to krajowa inflacja najprawdopodobniej także wkrótce przekroczy poziom 4 proc. "Oznacza to znacznie niższy poziom realnych stóp procentowych niż w krajach strefy euro" - twierdzą ekonomiści PIE.

NBP utrzymuje stopę referencyjną na poziomie 0,1 proc., a oprocentowanie depozytów gospodarstw domowych jest nieznacznie wyższe - głównie za sprawą lokat długoterminowych. "Przy wysokiej inflacji i niskim oprocentowaniu depozytów siła nabywcza oszczędności Polaków obniża się i to szybciej niż w innych państwach UE" - podsumowano w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Zyski banków topnieją w oczach? Instytucje finansowe szukają nowych źródeł dochodu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:00
Jeszcze kilka miesięcy temu eksperci i analitycy finansowy przewidywali, że czeka nas fala podwyżek i dodatkowych opłat za usługi bankowe. Dzisiaj widać wyraźnie, że obawy te stały się rzeczywistością. Banki chcąc zarabiać, coraz głębiej sięgają do kieszeni klientów - na rynku pojawiło się już nawet ujemne oprocentowanie sald na rachunkach.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czeka nas podwyżka stóp procentowych? Prezes NBP wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 16:00
Prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych podczas tej kadencji Rady Polityki Pieniężnej wynosi zero - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas wideokonferencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: wartość złotego spada, przed nami wzrost inflacji

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 12:15
Wszystko wskazuje na to, że za chwilę zanotujemy najniższą w historii wartość złotego wobec euro. Musi to skutkować rosnącą inflacją, która raczej przekroczy 3,5 proc. Stracą importerzy i nabywcy, zyskają eksporterzy. Na rynku jest zbyt dużo pieniądza, a zachęty do większej konsumpcji w dobie powtarzających się lock downów nie mogą przynieść oczekiwanych efektów. Kredyt jest tani, ale zaciągając go trzeba być ostrożnym i analizować np. pewność zatrudnienia – mówili goście "Rządów Pieniądza": Monika Kurtek z Banku Pocztowego i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP: polska gospodarka dzięki eksportowi i usługom ma dodatnie saldo rachunku bieżącego za 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 16:22
Zadłużenie zagraniczne brutto Polski wzrosło w IV kwartale 2020 roku do 302.987 mln euro z 301.572 mln euro w III kw., po korekcie - podał Narodowy Bank Polski. Dodatnie saldo rachunku bieżącego wyniosło w czwartym kwartale ubiegłego roku 21,4 mld zł i w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. poprawiło się o 15 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP: przyspieszenie inflacji w lutym spowodowane czynnikami zewnętrznymi

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:33
Inflację w Polsce podbijają czynniki, które są całkowicie poza zasięgiem NBP i polityki pieniężnej - powiedzial prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Według szefa NBP słabszy złoty nie jest powodem do zmartwień.
rozwiń zwiń