X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mimo obostrzeń i apeli władz, w Europie duży popyt na wielkanocne podróże. Fala turystów w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 12:02
Niemcy masowo wykupują wielkanocne podróże na Baleary, a Madryt zalała fala turystów, głównie z zachodniej Europy. Wielka Brytania i Belgia zabroniły swoim obywatelom zagranicznych urlopów. Również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Georgios Kostom / Shutterstock.com

Relatywnie łagodne restrykcje epidemiczne obowiązujące w Hiszpanii przyciągnęły do tego państwa w ostatnich tygodniach tysiące turystów z zagranicy. Według lokalnych mediów od stycznia tylko z Paryża do Madrytu przyleciało ponad 60 tys. osób.

Znikają rezerwacje na popularne kierunki

Przybyły głównie na kilkudniowe wypady, chociażby po to, by nacieszyć się czynnymi w stolicy Hiszpanii, a wciąż zamkniętymi we Francji barami i restauracjami. Choć podczas Wielkanocy do tego państwa będą mogli przyjeżdżać zagraniczni turyści, mieszkańcy Hiszpanii będą mieli wciąż ograniczone możliwości podróżowania wewnątrz swojego kraju.

ateny grecja stock 1200.jpg
COVID-19 na świecie. Grecja chce wpuszczać tylko zaszczepionych turystów

W połowie marca niemiecki Instytut im. Roberta Kocha zdjął Baleary z listy obszarów wysokiego ryzyka epidemicznego, co w praktyce oznacza dla niemieckich turystów ułatwienia przy powrocie z tego hiszpańskiego regionu do kraju, np. brak konieczności przechodzenia kwarantanny czy testu na obecność koronawirusa.

Mimo apeli władz o rezygnację z wyjazdów turystycznych, Niemcy błyskawicznie wykupili rezerwacje na wielkanocne wyjazdy na Majorkę, a linie lotnicze Eurowings zapowiedziały 300 dodatkowych połączeń na ten hiszpański archipelag.

Turyści przybywający do Hiszpanii drogą lotniczą z większości krajów Europy, w tym z Polski, muszą przedstawić negatywny wynik badania na obecność koronawirusa przeprowadzonego nie wcześniej niż na 72 godz. przed przylotem. Obowiązkowe jest także wypełnienie dostępnego w internecie formularza sanitarnego. Po przybyciu do Hiszpanii nie trzeba przechodzić kwarantanny.

Apele o unikanie podróży zagranicznych

Z powodu kolejnej fali pandemii koronawirusa i rozpowszechniania się jego bardziej zaraźliwych wariantów władze wielu krajów starają się ograniczyć możliwość podróży zagranicznych.

Wielka Brytania i Belgia zakazały zagranicznych podróży turystycznych. Rząd Holandii odradza wszelkie niekonieczne wyjazdy co najmniej do 15 kwietnia. Również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

WALIZKI TURYSTYKA.jpg
Liczne ograniczenia i ogromne straty finansowe. 2020 był najgorszym rokiem w historii turystyki na świecie

Mieszkańcy Polski mogą podróżować zarówno do Wielkiej Brytanii, jak i Holandii, ale jest to odradzane również przez władze tych państw i wiąże się z koniecznością przedstawiania negatywnych wyników badań, wypełniania formularzy zdrowotnych i przechodzenia kwarantanny po przyjeździe. Do Belgii wolno wjechać tylko w celach zawodowych lub rodzinnych, deklarując dozwoloną przyczynę podróży w oświadczeniu. Osoby z obszarów podwyższonego ryzyka, w tym z Polski, muszą też przedstawić wynik testu i przejść obowiązkową kwarantannę.

Zanzibar, Malediwy, Egipt...

Wprowadzenie zakazu wyjazdów turystycznych za granicę planuje także rząd Słowacji, według którego podróże obywateli tego państwa na Zanzibar, Malediwy czy do Egiptu mogły się przyczynić do rozpowszechnienia się w tym kraju nowych wariantów koronawirusa. Już teraz mieszkańcy Słowacji generalnie nie mogą opuszczać powiatu, w którym mieszkają.

Podróżni z Polski, którzy chcieliby odwiedzić Słowację muszą po wjeździe przejść 14-dniową kwarantannę. Z tego obowiązku zwolnieni są m.in. zawodowi kierowcy i osoby podróżujące przez Słowację tranzytem. Na granicy polsko-słowackiej działają tylko niektóre przejścia graniczne.

Do Czech można się udać z Polski tylko w uzasadnionych przypadkach związanych z pracą lub sytuacjami rodzinnymi, zakazane są wyjazdy turystyczne. Przy wjeździe trzeba przedstawić negatywny wynik testu i wypełnić elektroniczny formularz lokalizacyjne. Obowiązuje też pięciodniowa kwarantanna kończąca się kolejnym badaniem na obecność koronawirusa. W celach turystycznych na razie nie można również podróżować na Węgry.

Większość regionów Włoch w czerwonej strefie

Przyjeżdżając z Polski do Włoch trzeba przedstawić negatywny wynik testu przeprowadzonego nie wcześniej niż 48 godz. przed podróżą, a także wypełnić formularz lokalizacyjny. Większość regionów Włoch, w tym największe miasta, należą obecnie do tzw. czerwonej strefy, w której obowiązują najostrzejsze przepisy antyepidemiczne. Obejmują m.in. zakaz opuszczania miejsca zamieszkania bez uzasadnionego powodu oraz zamknięcie restauracji i barów. Podczas Świąt Wielkanocnych strefa czerwona ma być rozciągnięta na cały teren Włoch.

Do Portugalii można polecieć tylko z negatywnym testem wykonanym na 72 godz. przed odlotem. W kraju stopniowo znoszone są związane z epidemią restrykcje, ale nadal nie działają restauracje, bary i kawiarnie. Podczas okresu Wielkanocy nie wolno jednak będzie poruszać się między powiatami tego państwa.

Obowiązkowa kwarantanna

Mieszkańcy Norwegii po powrocie do kraju z odbywanych podczas świąt wielkanocnych podróży zagranicznych będą musieli nie tylko przejść na granicy test, ale również odbyć obowiązkową trzydniową kwarantannę w specjalnie do tego przeznaczonych hotelach. Przepisy mają zniechęcić Norwegów do świątecznych wypadów i skłonić ich do pozostania w domach. Z nielicznymi wyjątkami podróżować do Norwegii mogą obecnie tylko obywatele i rezydenci tego państwa.

Władze Grecji zapowiedziały, że w połowie maja otworzą swoje państwo dla zagranicznych turystów. Obecnie udając się do tego kraju z państw Unii Europejskiej trzeba przedstawić przy wjeździe negatywny wynik testu, po czym przejść tygodniową kwarantannę kończącą się kolejnym badaniem.

Testy, badania, rejestracja przyjazdu

Podróżując na Cypr mieszkańcy większości państw UE, w tym Polski, muszą najpierw zarejestrować swój przyjazd na stronie internetowej, następnie przy wylocie przedstawić negatywny wynik testu PCR, a po przylocie na wyspę powtórzyć badanie.

szczepienie_pap_1200 (1).jpg
Specjalne certyfikaty ułatwią podróżowanie? Dziś propozycja KE ws. "paszportów" szczepień

Przy podróżach do Francji, Chorwacji, Bułgarii, Czarnogóry, Turcji, Egiptu czy na Maltę mieszkańcy Polski muszą również przedstawić negatywny wynik badania. Do nielicznych państw, do których można się udać bez konieczności przedstawiania testu i przechodzenia kwarantanny należą m.in. Meksyk, Dominikana i Albania.

Polska obszarem podwyższonego ryzyka epidemicznego

Osoby wybierające się do Niemiec z Polski muszą zgłosić swój przyjazd na specjalnej stronie internetowej. Ponieważ Polska, podobnie jak większość terenów Unii Europejskiej, uznawana jest za obszar podwyższonego ryzyka epidemicznego, wjazd do Niemiec generalnie łączy się z koniecznością wykonania przed podróżą lub bezpośrednio po przyjeździe testu, a także z odbyciem 10-dniowej kwarantanny. Szczegółowe zasady ustalane są przez władze poszczególnych krajów związkowych.

Przybywający do Polski z zagranicy środkami transportu zbiorowego są zobowiązani do odbycia 10-dniowej kwarantanny. Obowiązek ten dotyczy zarówno podróżnych przyjeżdżających z UE, jak i spoza Wspólnoty; również polskich obywateli.

Z kwarantanny zwolnieni są m.in. posiadacze negatywnego wyniku testu, którego wynik uzyskano nie wcześniej niż 48 godz. przed przekroczeniem granicy czy osoby, które przeszły infekcję koronawirusem lub otrzymały pełny cykl szczepień przeciwko Covid-19.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Obowiązkowe testy, kwarantanna, zamknięte granice. Przybliżamy aktualne zasady podróżowania po Europie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 10:15
W związku z pandemią i nowymi wariantami koronawirusa kolejne kraje Europy ograniczają możliwość podróżowania. Francja zamknęła się na przybyszów spoza UE, Belgia zakazała podróży turystycznych do końca marca, a Wielka Brytania wprowadzi obowiązkową kwarantannę w hotelach dla swoich obywateli wracających z najbardziej niebezpiecznych epidemicznie krajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liczne ograniczenia i ogromne straty finansowe. 2020 był najgorszym rokiem w historii turystyki na świecie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 18:09
Prawie jedna trzecia destynacji na całym świecie jest obecnie całkowicie zamknięta dla międzynarodowej turystyki z powodu pandemii koronawirusa - poinformowała w raporcie Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwroty za odwołane wycieczki. Wnioski można składać tylko do 22 marca

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 09:39
Ważny termin dla osób, których wycieczki zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa. 22 marca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zakończy rozpatrywanie wniosków o zwrot pieniędzy - mówi rzecznik UFG Damian Ziąber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bukowanie opiera się na decyzji last minute". Ekspert ds. turystyki o tegorocznych wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 16:11
- W niektórych destynacjach turystycznych normą stanie się konieczność posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Karpiński z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, ekspert do spraw turystyki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19 na świecie. Grecja chce wpuszczać tylko zaszczepionych turystów

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 10:11
- Od 14 maja do Grecji będą mogli przyjeżdżać zagraniczni turyści, którzy są zaszczepieni przeciwko COVID-19, przeszli chorobę i wytworzyli antyciała lub mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformował minister turystyki Charis Teocharis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalne certyfikaty ułatwią podróżowanie? Dziś propozycja KE ws. "paszportów" szczepień

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 05:37
Komisja Europejska ma dziś przedstawić certyfikaty szczepień, które mają ułatwić podróżowanie w czasie pandemii. Na ich wprowadzenie naciskały kraje Południa Europy, którą chcą ożywić przemysł turystyczny.
rozwiń zwiń