X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PKP Intercity inwestuje w tabor. Spółka kupiła 30 nowoczesnych lokomotyw

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 17:31
PKP Intercity zaprezentowała ostatnią z trzydziestu lokomotyw odebranych od firmy Newag. Lokomotywa została oklejona hasłami zachęcającymi do kupowania polskich produktów. Początkowo państwowy przewoźnik zamówił 20 lokomotyw typu Griffin. We wrześniu zeszłego roku firma rozszerzyła jednak zamówienie o kolejnych 10 maszyn tego typu. Lokomotywę powitano dziś na dworcu Warszawa-Wschodnia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Grand Warszawski/Shutterstock

Lokomotywy elektryczne Griffin osiągają maksymalną prędkość do stu sześćdziesięciu kilometrów na godzinę. Maszyny są wyposażone między innymi w europejski system sterowania pociągiem ETCS poziomu pierwszego i drugiego oraz system zdalnej diagnostyki, który pozwala na monitorowanie pracy lokomotyw w czasie rzeczywistym. 

Wartość kontraktu obejmującego dostawę w sumie 30 lokomotyw wyniosła ponad 550 milionów złotych.

Zakup lokomotyw jest częścią planu inwestycji w tabor PKP Intercity. W jego ramach mają zostać między innymi zmodernizowane tradycyjne wagony, którymi dziś dysponuje, zakup nowych wagonów, a także zespołów trakcyjnych, czyli pociągów bezprzedziałowych.

Prezes spółki Marek Chraniuk podkreślił w czasie uroczystości na dworcu wschodnim, że pandemia nie pokrzyżowała planów inwestycyjnych przewoźnika. Przypomniał też, że na początku pandemii ruch kolejowy został praktycznie wygaszony, a spadek przewozów sięgał 95 procent.

KOLEJ DWORZEC twitter PKP PLK.jpg
Od 6 lat nieprzerwanie rosła liczba podróżujących koleją. Trend zatrzymała pandemia

Podkreślił też, że od czerwca pasażerowie systematycznie wracają na kolej, a po ustąpieniu pandemii, stanie się ona jednym najpopularniejszych środków transportu zbiorowego.

Firma Newag z Nowego Sącza realizowała to zamówienie przez 11 miesięcy. Producent w ramach kontraktu prowadzi także  szkolenia dla pracowników wskazanych przez PKP Intercity w zakresie obsługi pojazdów, świadczenia usług ich utrzymania oraz świadczenia usług gwarancyjnych na naprawę lokomotyw na czwartym poziomie utrzymania.

Zakup jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość przyznanego dofinansowania dla zadania zakupu nowych elektrowozów wyniosła ponad  79 milionów złotych. Łącznie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 PKP Intercity pozyskało prawie 654 miliony złotych dotacji.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg

 

Czytaj także

Od 6 lat nieprzerwanie rosła liczba podróżujących koleją. Trend zatrzymała pandemia

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 11:40
Z pognozy frekwencji w pociągach, opracowanej przez Urząd Transportu Kolejowego, wynika, że na koniec tego roku liczba pasażerów kolei powinna zamknąć się między 208 a 240 mln. W porównaniu z 2019 r. epidemia zmniejszy liczbę pasażerów kolei o ok. 100 mln.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od niedzieli nowy rozkład jazdy PKP. Zobacz najważniejsze zmiany

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 07:34
W najbliższą niedzielę 13 grudnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy na kolei. Kolejarze zapowiadają skrócenie czasu podroży na niektórych trasach. Jedną z nich jest odcinek między Trójmiastem a Warszawą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do europejskich miast szybko, komfortowo i bez przesiadki. Ambitne plany PKP

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 09:10
PKP planuje włączenie się w sieć luksusowych transeuropejskich ekspresów - informuje "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń