X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Od 6 lat nieprzerwanie rosła liczba podróżujących koleją. Trend zatrzymała pandemia

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 11:40
Z pognozy frekwencji w pociągach, opracowanej przez Urząd Transportu Kolejowego, wynika, że na koniec tego roku liczba pasażerów kolei powinna zamknąć się między 208 a 240 mln. W porównaniu z 2019 r. epidemia zmniejszy liczbę pasażerów kolei o ok. 100 mln.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Bartłomiej Banaszak/PKP/mat. prasowe

W prognozie liczby pasażerów przeprowadzonej przez UTK przyjęto cztery warianty. W optymistycznym założono do października wyhamowanie tendencji spadkowej.

Średnią wartości dynamiki z ostatnich trzech miesięcy w stosunku do 2019 r. przyjęto do wartości wzrostu wyników za wrzesień i październik miesiąc do miesiąca, zaś dla listopada i grudnia przewidziane zostało wyhamowanie tendencji wzrostowej.

W drugim wariancie przyjęto wyniki za 2019 r. pomniejszone o odchylenie standardowe z okresu styczeń - sierpień 2020 r. dla pozostałych miesięcy roku.

Trzeci zakładany scenariusz przewiduje spadek liczby podróżnych w okresie wrzesień – grudzień podobny jak między styczniem a sierpniem. Najbardziej zaś pesymistyczny wariant przewiduje zmniejszenie liczby podróżnych w listopadzie i grudniu podobny do spadków w kwietniu i w maju.

Kolej potrafi przyciągnąć pasażerów

Wartości spadków dla całego roku w stosunku do 2019 r. wyniosły odpowiednio od blisko 29 proc. w wariancie optymistycznym do ponad 38 proc. w wariancie pesymistycznym. Zachowanie wartości spadku zaś za okres do sierpnia oznacza spadek na koniec roku o wartości ponad 34 proc.

W pierwszym wariancie liczba pasażerów kolei na koniec roku może osiągnąć 240 mln osób. Druga symulacja to wynik 231 mln, trzecia to 220 mln. Czwarty wariant to 208 mln pasażerów.

– Koronawirus wywarł ogromny wpływ na przewozy pasażerskie. Prognozowane ok. 100 mln podróżnych mniej niż w ubiegłym roku pokazuje skalę oddziaływania epidemii. Jednak oferta kolei, bezpieczeństwo i wygoda podróżowania potrafią przyciągnąć pasażerów. Wskazują na to wyniki z kolejnych miesięcy i wzrastająca liczba podróżnych od 6 mln w kwietniu do 20 mln w sierpniu – powiedział Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

pendolino shutt-1200.jpg
Epidemia ograniczyła wakacyjne podróże Polaków koleją

Widoczny powrót pasażerów

UTK przypomina, że od 2014 r. nieprzerwanie rosła liczba osób korzystających z usług kolei. Trend został zatrzymany dopiero przez epidemię koronawirusa. Styczeń i luty tego roku to wzrosty odpowiednio o ponad 7 i 9 proc. w porównaniu z 2019 r.

Największy spadek liczby pasażerów w tym roku, bo o 77 proc. licząc rok do roku nastąpił w kwietniu. W tym miesiącu kolej miała niemal 20 mln pasażerów mniej niż w 2019 r.

W kolejnych miesiącach widoczny był powrót pasażerów – w lipcu spadek wyniósł blisko 33 proc., a w sierpniu blisko 29 proc. w stosunku do analogicznych miesięcy 2019 r.

PAP, PR24, DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krajowy Program Kolejowy. Pandemia nie wyhamowała inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 19:40
PKP Polskie Linie Kolejowe przedstawiły raport dotyczący postępów prac, a także przygotowań do kolejnej perspektywy finansowej Unii. Z opracowania wynika, że 80 procent prowadzonych w tej chwili prac na liniach kolejowych przebiega zgodnie z harmonogramem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz chętniej kupujemy bilety kolejowe przez internet. Nowy raport UTK

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 09:56
Coraz więcej biletów kolejowych sprzedawanych jest przez aplikacje i internet - informuje Urząd Transportu Kolejowego w sprawozdaniu z funkcjonowania rynku kolejowego w 2019 r. W ten sposób w 2016 r. kupiono 5,4 proc. biletów, a w 2019 r. już 14,3 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemia ograniczyła wakacyjne podróże Polaków koleją

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 16:54
W tym roku od początku czerwca do końca sierpnia z usług PKP Intercity skorzystało niemal o 6 mln mniej pasażerów niż w czasie ubiegłorocznych wakacji - poinformował przewoźnik. Dodał, że z każdym miesiącem liczba podróżnych wzrasta.
rozwiń zwiń