X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prognoza S&P: Polska osiągnie porozumienie z UE, a PKB w 2021 r. wyniesie 3,8 proc.

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 16:40
Agencja S&P Global Ratings zakłada, że Polska i UE wypracują kompromis ws. uzależniania wypłaty funduszy UE od przestrzegania zasad praworządności - wynika z raportu agencji z 2 grudnia. S&P obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 3,8 proc. z 4,5 proc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Polska może być jednym z głównych beneficjentów planu odbudowy dla Europy (Next Generation Fund) (...) oraz programu SURE. Wsparcie może być dostępne także z innych mechanizmów UE. Biorąc pod uwagę znaczącą rolę, jaką odgrywają fundusze UE w polskim modelu rozwoju, nasz bazowy scenariusz zakłada, że władze UE i Polski (a także Węgier) znajdą kompromis co do potencjalnego uzależnienia wypłat niektórych środków UE od przestrzegania zasady praworządności - czytamy w prognozie.

shutterstock warszawa centrum free 1200.jpg
Eksperci: międzynarodowa wiarygodność Polski to szansa na zagraniczne inwestycje i tanie pożyczki

Gorszy IV kwartał

- Po solidnym odbiciu w III kw. spodziewamy się, że gospodarka Polski skurczy się w IV kw., z uwagi na obostrzenia epidemiczne i wzrost awersji do ryzyka ze strony gospodarstw domowych i firm. Naszym zdaniem restrykcje dotyczące aktywności gospodarczej będą luzowane stopniowo w I kw. 2021 r., więc odbudowa gospodarki w tym okresie będzie przygaszona.

To skłoniło nas do rewizji prognozy dynamiki PKB w 2021 r. do 3,8 proc. z 4,5 proc., po 3-proc. spadku w 2020 r. (po podwyżce prognoz na 2020 r. 0,4 pkt. proc. z uwagi na mocniejsze odbicie w III kw.). Napędzane przez konsumpcję odbicie powinno przyspieszyć w II kw. 2021 r. Z kolei w III kw. przyszłego roku spodziewamy się, że inwestycje będą istotnym motorem wzrostu - dodano.

fabryka samochodów 1200.jpg
"Wyraźny spadek, ale później szybkie odbicie". Goldman Sachs o PKB Polski w 2020 r.

Na 2022 r. S&P prognozuje wzrost PKB Polski o 4,2 proc. Według wyliczeń agencji, inflacja CPI w 2021 r. w Polsce średniorocznie wyniesie 1,6 proc., a w 2022 r. 2,1 proc.

Wyższe stopy procentowe

Eksperci S&P prognozują, że w 2022 r. RPP podniesie stopy procentowe łącznie o 90 pb. do 1,0 proc. na koniec okresu.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wg Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agencja Fitch utrzymuje rating Polski. Przewidziano szybki powrót wzrostu po pandemii

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 23:49
Agencja Fitch utrzymała ocenę ratingową Polski na poziomie A minus/F2, odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A minus/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyraźny spadek, ale później szybkie odbicie". Goldman Sachs o PKB Polski w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 11:46
Bank inwestycyjny Goldman Sachs zrewidował w dół tegoroczne prognozy PKB dla Polski i regionu. W najnowszym szacunku PKB Polski spadnie o 3,5 proc. Szybkiego odbicia w gospodarce bank oczekuje już pod koniec 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agencja Moody's: dobre perspektywy dla polskiej gospodarki, ale także wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 13:45
Dobre perspektywy wzrostu wspierają rating Polski, przy czym kraj stoi przed szeregiem wyzwań fiskalnych w postaci wysokiego deficytu strukturalnego i powrotu do reguł fiskalnych po pandemii - napisała w raporcie datowanym na 15 września agencja ratingowa Moody's.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: międzynarodowa wiarygodność Polski to szansa na zagraniczne inwestycje i tanie pożyczki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 10:15
Wiarygodność polskiej gospodarki wysoko oceniona przez międzynarodowe agencje ratingowe, wpływ takich ocen na realne decyzje inwestorów oraz projekt budżetu państwa na rok 2021 to główne tematy poruszane w dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli ekonomiści: Adam Ruciński ze spółki doradczej BTFG i Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.  
rozwiń zwiń