X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: międzynarodowa wiarygodność Polski to szansa na zagraniczne inwestycje i tanie pożyczki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 10:15
Wiarygodność polskiej gospodarki wysoko oceniona przez międzynarodowe agencje ratingowe, wpływ takich ocen na realne decyzje inwestorów oraz projekt budżetu państwa na rok 2021 to główne tematy poruszane w dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli ekonomiści: Adam Ruciński ze spółki doradczej BTFG i Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.  
Fitch Ratings - jedna z wiodących agencji ratingowych świata.
Fitch Ratings - jedna z wiodących agencji ratingowych świata.Foto: shutterstock

- Nasz dotychczasowy rating był na wysokim poziomie i został teraz utrzymany w bardzo trudnym okresie globalnej pandemii, kiedy wiele krajów ma problemy z zarządzaniem swoją gospodarką. Utrzymanie ratingu pomimo wzmożonych wpłat środków, gdy budżet został obciążony miliardami złotych, żeby ratować polskie przedsiębiorstwa, bardzo dobrze świadczy o polskich finansach, o tym, że można uznać pomoc państwa za swego rodzaju inwestycję, która się zwróci - mówił Adam Ruciński.

Zaznaczył, że tym samym z punktu widzenia kraju utrzymujemy wiarygodność na arenie międzynarodowej, również wśród przedsiębiorców, którzy chcieliby u nas zainwestować. Utrzymujemy też tendencję dobrych wyników gospodarczych, podtrzymujemy opinię kraju stabilnego, rozwijającego się, z dużymi perspektywami, w  którym nie dokonują się jakieś istotne zmiany co pół roku.


Fitch Ratings pap_20111208_1T3.jpg
"Potwierdza wiarygodność naszej polityki". Optymistyczne prognozy agencji Fitch dla Polski

Od ratingu ważniejszy jest poziom deficytu budżetowego  

- To dobra wiadomość, że mamy utrzymaną ocenę gospodarki na dotychczasowym poziomie. Mam nadzieję, że pomoże nam to też dość tanio pożyczać pieniądze na rynkach zagranicznych. Ale trzeba też zwrócić uwagę na ostrzeżenie, że negatywne działania względem ratingu mogą zostać podjęte, jeżeli dojdzie do długotrwałego wzrostu długu publicznego albo pogorszenia klimatu biznesowego - stwierdził Przemysław Ruchlicki.

Odnosząc się do długu, zauważył, że znacznie wzrósł on w tej chwili, ale rząd podejmuje działania, żeby sytuację  budżetową ustabilizować, walczy z długiem. Ekspert uznał natomiast, że w najbliższych latach może dojść do pogorszenia klimatu dla biznesu poprzez dodatkowe obciążenia podatkowe.

- Czeka nas seria działań legislacyjnych rządu w poszukiwaniu nowych pieniędzy, a poszukiwanie nowych wpływów budżetowych odbywa się najczęściej kosztem przedsiębiorców. Jest więc pewne ryzyko, że rating może nam delikatnie spaść, ale nie będzie się to działo bez ostrzeżenia – analizował Przemysław Ruchlicki.

Dodał, że przez inwestorów nie jesteśmy traktowani jako indywidualny kraj, lecz jako region. Jeżeli w całym regionie panuje gorsza sytuacja polityczna, a w ślad za nią gospodarcza, to negatywnie odbija się to także na pozycji Polski jako miejsca do inwestowania przez zagranicznych przedsiębiorców.

 

Moodys1200.jpg
Agencja Moody's: dobre perspektywy dla polskiej gospodarki, ale także wyzwania

Rating jest ważny dla wierzycieli Polski

- Agencje oceniają wiarygodność kraju z punktu widzenia wierzycieli  (…), czy jesteśmy w stanie obsługiwać swój dług i po jakiej cenie. Pośrednio patrzą na to inwestorzy. Ale nakładają się na to bardzo trudne elementy, tj. daniny publiczne i rozwój kraju. Im niższe daniny, tym lepiej, ale z drugiej strony jesteśmy w okresie pandemii i ten dług, który państwo w naszym imieniu zaciąga, ktoś kiedyś będzie musiał spłacić (…). A patrząc na historię, widać, że inwestorzy idą tam, gdzie można zarobić. I to, czy zapłacą bardzo niski podatek czy bardzo wysoki, to przede wszystkim zwracają uwagę na to, czy mogą zarobić. Dopiero potem zastanawiają się, ile od tego oddać – wyjaśniał Adam Ruciński.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 


Posłuchaj
21:15 Adam Ruciński i Przemysław Ruchlicki gośćmi "Rządów Pieniądza" (A. Grabowska PR24) Adam Ruciński i Przemysław Ruchlicki gośćmi "Rządów Pieniądza" (A. Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiarygodność kredytowa Polski. Jest decyzja agencji Fitch ws. ratingu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 10:28
Agencja Fitch utrzymała ocenę ratingową Polski na poziomie A minus/F2, odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A minus/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyraźny spadek, ale później szybkie odbicie". Goldman Sachs o PKB Polski w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 11:46
Bank inwestycyjny Goldman Sachs zrewidował w dół tegoroczne prognozy PKB dla Polski i regionu. W najnowszym szacunku PKB Polski spadnie o 3,5 proc. Szybkiego odbicia w gospodarce bank oczekuje już pod koniec 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dynamika polskiego PKB. Znamy prognozę agencji Fitch

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 17:15
Agencja Fitch obniżyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2020 r. do -3,2 proc. rdr z -1,7 proc. szacowane pod koniec kwietnia - wynika z raportu agencji. Na 2021 r. agencja podwyższyła szacunek tempa wzrostu PKB Polski do 4,5 proc. rdr z 4,3 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agencja Moody's: dobre perspektywy dla polskiej gospodarki, ale także wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 13:45
Dobre perspektywy wzrostu wspierają rating Polski, przy czym kraj stoi przed szeregiem wyzwań fiskalnych w postaci wysokiego deficytu strukturalnego i powrotu do reguł fiskalnych po pandemii - napisała w raporcie datowanym na 15 września agencja ratingowa Moody's.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska wyróżnia się na tle UE". Ekonomiści PKO BP oceniają sytuację gospodarczą

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 12:20
Polska jest w czołówce najodporniejszych na skutki pandemii gospodarek Unii Europejskiej. Ekonomiści PKO Banku Polskiego szacują, że w III kwartale tego roku PKB spadnie o 1,9 proc. rok do roku, a w całym 2020 - o 2,9 proc. W perspektywie roku ekonomiści przewidują spadek inflacji w okolice 1,0 proc. r/r i chwalą tarcze antykryzysowe, gdyż w II kwartale liczba pracujących obniżyła się zaledwie o 1,2 proc.  
rozwiń zwiń