X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przedświąteczne zakupy w sklepach internetowych. UOKiK ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 15:07
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje, aby dokładnie sprawdzać informacje o sklepach internetowych, w których robimy przedświąteczne zakupy. Niektóre z nich korzystają z modelu tzw. dropshippingu, który polega na tym, że sprzedawca jest tylko pośrednikiem w transakcji, a towar sprowadzany jest bezpośrednio z hurtowni w innym kraju, na przykład w Chinach.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Maxx-Studio

Jak powiedział prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny, zamówienie towaru w takim sklepie może oznaczać długi termin dostawy oraz problemy ze zwrotem lub reklamacją.


Posłuchaj
00:24 10775453_1.mp3 Prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny o zakupach w sklepach internetowych (IAR)

- W przypadku problemów z wysyłką czy wadliwym towarem klient reklamację będzie składał na przykład w Azji i może mieć problem z jej wyegzekwowaniem - mówi Tomasz Chróstny.

- Mogą się również zdarzyć sytuacje, gdy urząd skarbowy zgłosi się do nas po transakcji wskazując, że mamy do zapłaty zaległe cła, podatki lub inne opłaty, co znacząco podwyższy cenę zakupionego towaru i może dodatkowo skutkować poważnymi problemami prawnymi - dodaje.

e-handel 2.jpg
Uwaga na obietnice szybkiego zysku. UOKiK: seniorzy są szczególnie podatni na takie reklamy

Prezes UOKiK-u podkreśla, że przed zakupem towaru warto sprawdzić, kto tak naprawdę jest jego sprzedawcą. - Takie informacje znajdziemy w regulaminie sklepu internetowego - mówi Tomasz Chróstny.

- Warto go przeczytać zwłaszcza przed zakupem produktu z oferty, która jest znacznie tańsza niż u konkurencji. Jeśli w regulaminie znajdą się zapisy typu "sprzedawca towaru z Azji" bądź "klient jako importer towaru pokrywa opłaty celno-skarbowe, klientowi powinna zapalić się czerwona lampka - ostrzega.

Niektórzy przedsiębiorcy korzystają z modelu dropshippingu, żeby uniknąć kosztów obsługi wysyłki i magazynowania importowanego towaru. Z takiego rozwiązania korzystają między innymi początkujący sprzedawcy, którzy nie mają własnego lokalu oraz nie wprowadzili indywidualnego systemu logistyki wysyłek.

Posłuchaj
00:23 10775453_2.mp3 Prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny mówi, że przed zakupem towaru w sklepach internetowych warto sprawdzić, kto tak naprawdę jest sprzedawcą (IAR)

Więcej szczegółów na temat bezpiecznych zakupów w Internecie można znaleźć na stronie UOKiK-u.

IAR, PR24, akg

Czytaj także

Skład odzieży. Nie daj się nabrać kupując ubrania

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 11:10
Inspekcja Handlowa w 2019 roku skontrolowała ponad dwa i pół tysiąca partii odzieży i zakwestionowała ponad jedną czwartą z nich. W ponad 26 proc. z 2 585 sprawdzonych partii m.in. odzieży wierzchniej, sportowej i wizytowej wykryto różnego rodzaju nieprawidłowości dot. m.in. ich jakości i składu surowcowego 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedświąteczne wyprzedaże. Black Friday kusi, ale uważajmy na pułapki

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:40
Podczas zakupów na wyprzedażach, np. w Black Friday, klienci powinni zachować ostrożność i czujność, by nie stracić pieniędzy - radzi prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Firmom przypomina, że za stosowanie praktyk naruszających interesy konsumentów grożą kary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga na obietnice szybkiego zysku. UOKiK: seniorzy są szczególnie podatni na takie reklamy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 14:06
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny ostrzega przed reklamami, które zachęcają do inwestowania, wykorzystując wizerunki znanych osób.
rozwiń zwiń