X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Pozamykać furtki, pozwalające omijać przepisy podatkowe". Unijny pakiet e-commerce coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 15:30
W ocenie wiceministra finansów Jana Sarnowskkiego nowe regulacje unijne, zmieniające opodatkowanie handlu internetowego, czyli pakiet e-commerce, to odpowiedź jaką daje UE w związku z szybkim rozwojem handlu w internecie. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Pakiet e-commerce wprowadzający jednolite przepisy umożliwi uniknięcie nadmiernych formalności - ocenił wiceminister podczas konferencji Impact Finance '20.

Dodał, że obecnie towar jest sprzedawany europejskiemu klientowi poprzez stronę trzecią, która nie jest w żaden sposób zarejestrowana w Europie i nie płaci należnych danin np. VAT-u, na czym tracą pośrednicy legalnie działający w UE i płacący wszystkie daniny.

Zdaniem Sarnowskiego europejskie rozwiązane jest ważne nie tylko dlatego, by uniknąć sytuacji, w której w każdym państwie będą inne przepisy dla handlu spoza UE. Uniemożliwi także otwieranie furtek przez niektóre kraje, posiadające bardziej liberalne przepisy niż pozostałe państwa Unii.

Wiceminister ocenił, że zmiany muszą być wprowadzane przez wszystkie rządy równocześnie, co pozwoli uniknąć omijanie przepisów podatkowych i innych nieuczciwych praktyk.

e-handel free1200.jpg
ZPP: potrzebne są rozwiązania uszczelniające pobór ceł i podatków od towarów z chińskich e-sklepów

Zdaniem Sarnowskiego, pozwoli to uszczelnić system, w tym z segment małych paczek, co z kolei umożliwi łatwiejszą kontrolę handlu i przesyłu towarów przez władze państw unijnych i właściwe opodatkowanie, a niekoniecznie doprowadzi do gwałtownego wzrostu cen sprowadzanych produktów.

W ocenie MF związane z pakietem e-commerce zmiany w ustawie o VAT obejmują m.in. nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników, ułatwiających przy użyciu interfejsu elektronicznego - platformy handlu, portalu, itp. sprzedaży na rzecz unijnych konsumentów towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro, lub dostawę towarów na terytorium UE dokonywaną przez przedsiębiorcę niemającego siedziby w UE na rzecz konsumentów (B2C).

Ciężar wykonania obowiązków określonych w przepisach VAT w związku z dostawami towarów zostanie przeniesiony z bardzo dużej grupy przedsiębiorców, tzw. dostawców bazowych) na znacznie mniej liczną grupę operatorów interfejsów elektronicznych - platform handlowych, portali itp., którym łatwiej będzie wypełniać obowiązki przewidziane w regulacjach VAT.

Określeni operatorzy interfejsów elektronicznych będą więc obowiązani do prowadzenia ewidencji tych transakcji w postaci elektronicznej.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Trwa boom na e-zakupy. Coraz chętniej kupujemy przez sieć

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 08:20
Od pizzy po naparstek krawiecki – zakupy bez ruszania się z domu robi już niemal 80 proc. Polaków - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZPP: potrzebne są rozwiązania uszczelniające pobór ceł i podatków od towarów z chińskich e-sklepów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 16:26
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o uszczelnienie systemu ceł i podatków od towarów kupowanych w zagranicznych sklepach internetowych. To odpowiedź na rosnące zainteresowanie Polaków zakupami między innymi na chińskich platformach sprzedażowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od najbliższej soboty zakupy nie tylko w internecie. Rząd odmraża handel

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 18:05
Premier Mateusza Morawieckiego przedstawił w ostatni weekend plan odmrożenia gospodarki. Od najbliższej soboty 28 listopada, otwarty zostaje handel. O konsekwencjach jego zamrożenia mówił w radiowej Jedynce Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
rozwiń zwiń