X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gowin: będą rozwiązania, które pozwolą zagrożonym branżom przetrwać najtrudniejszy okres

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 11:09
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział, że premier Mateusz Morawiecki dał mu zielone światło na przygotowanie dodatkowych rozwiązań osłonowych dla zagrożonych branż, a konsultacje w tej sprawie mają ruszyć na początku tygodnia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Drazen Zigic

Jak powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, dane epidemiczne są jednoznaczne - w ogromnej mierze właśnie podczas kontaktu w restauracjach oraz poprzez zwiększenie mobilności terytorialnej i korzystanie z hoteli Polacy się zarażają, dużo częściej niż np. w pracy.

Przyznał, że zdaje sobie sprawę "z bardzo trudnej sytuacji" w turystyce, gastronomii, działalności kulturalnej czy w sektorze np. klubów fitness.

- Tu pracujemy nad dodatkowymi rozwiązaniami, które pozwolą tym branżom przetrwać najtrudniejszy okres - zapewnił.

SIŁOWNIA PIX.jpg
Gowin zapowiada konsultacje z branżami, wobec których utrzymano restrykcje

Przypomniał, że w czwartek Sejm przyjął pakiet obejmujący cztery pierwsze rodzaje wsparcia dla firm cierpiących z powodu obostrzeń: zawieszenie ZUS-u, wypłatę postojowego, mikrodotacje w wysokości 5 tys. zł dla firm oraz dopłaty w wysokości do 2 tys. zł na każdy etat, umowę-zlecenie.

- Równolegle negocjujemy z KE kolejne trzy rozwiązania dla branż dotkniętych obostrzeniami: 100-proc. umorzenie wiosennej dotacji z PFR, wieloletnie kredyty gwarantowane przez BGK, których raty byłyby przynajmniej częściowo spłacane przez PFR oraz dofinansowanie do 70 proc. kosztów stałych - stwierdził.

Jak poinformował otrzymał od premiera zielone światło na przygotowanie dodatkowych rozwiązań osłonowych, dla takich branż: jak turystyka, gastronomia, działalność kulturalna czy działalność związana z kulturą zdrowotną - typu kluby fitness czy baseny.


Posłuchaj
00:25 10753849_1.mp3 Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin mówi o planie częściowego otwierania gospodarki i ograniczenie strat ekonomicznych wywołanych przez epidemię. (IAR)

- Na początku przyszłego tygodnia rozpoczniemy konsultacje z tymi branżami - tak, żeby zastanowić się nad tym, jakie jeszcze instrumenty pomocowe warto im zaoferować - zapowiedział wicepremier.

W ostatni piątek - zanim jeszcze rząd przedstawił plan odmrażania branż na najbliższe tygodnie - podczas XIX posiedzenie Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców wicepremier Gowin mówił, że należy wspomóc tych przedsiębiorców, którzy przez obostrzenia nie mogą normalnie prowadzić działalności gospodarczej.

- Prawdopodobnie podczas prac w Senacie rozszerzymy liczbę branż objętych Tarczą Branżową - zapowiedział wicepremier. - Dla turystyki, gastronomii, hoteli może przygotujemy osobny pakiet pomocy na zachowanie i restart - dodał.

Wicepremier przychylnie ocenił również postulaty "Dziesiątki Rzecznika MŚP".

Wśród propozycji znalazły się m.in.:

  • reforma ZUS dla przedsiębiorców - wykreślenie z ustawy "Mały ZUS Plus" limitu przychodowego nie wyższego niż 120 tys. zł oraz alternatywnie wprowadzenie dobrowolnego ZUS na wzór niemiecki albo małego ZUS dla przedsiębiorców na wzór ubezpieczenia rolników w KRUS
  • regionalizacja płacy minimalnej, która miałaby stanowić 50 proc. średniego wynagrodzenia w danym powiecie
  • wprowadzenie zakazu nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych dla mikroprzedsiębiorców oraz redukcja obecnie istniejących
  • wprowadzenie zasady obowiązywania minimum 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian prawa gospodarczego, nakładających obowiązki dla przedsiębiorców
  • rozliczanie się ryczałtem od przychodów bez ograniczeń wraz z dostosowaniem stawek do możliwości w poszczególnych branżach.
  • uniemożliwienie zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego poprzez wszczynanie postępowania z kodeksu karno-skarbowego
  • powołanie Rady odwoławczej przy Ministrze Finansów z udziałem przedstawicieli samorządów zawodowych oraz urzędów
  • wprowadzenie realnej odpowiedzialności dyscyplinarnej i majątkowej urzędników
  • ograniczenie praktyki nadużywania tymczasowych aresztowań przedsiębiorców, a także skrócenie czasu oczekiwania na wyrok sądu w sprawach gospodarczych, poprzez do 6 miesięczne terminy załatwienia spraw
fabryka1200.jpg
Jarosław Gowin: w Senacie prawdopodobnie rozszerzymy listę branż objętych pomocą

- Absolutnie podzielam tę filozofię w ekonomii i w gospodarce, ten kierunek działania, który zawarty jest w Dziesiątce Rzecznika - powiedział wicepremier i dodał, że "Dziesiątka" jest w duchu gospodarki opartej na prywatnej własności, prostym prawie, niskich podatkach i swobodnej konkurencji.

- Jesteśmy jako Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zwolennikami takiego sposobu myślenia – podsumował.

Podczas spotkania, Rzecznik MŚP Adam Abramowicz poinformował również, że przygotował listę 40 kodów PKD, które jego zdaniem "niesłusznie zostały pominięte przy przyznawaniu pomocy".

- Sejm przychylił się tylko do dodania jedynie 5 kodów PKD z tej listy - dodał.

Stwierdził, że kolejne kody powinny być ujęte w poprawkach Senatu lub rozporządzeniu, którego wydanie umożliwia aktualnie procedowana ustawa.

IAR/PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Całkowity lockdown jest ostatecznością". Jarosław Gowin o walce z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 10:09
Całkowity lockdown traktuję jako ostateczność. Miesięczny koszt wiosennych ograniczeń sięgał 90 mld zł, teraz musielibyśmy liczyć się z co najmniej takimi samymi obciążeniami - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" minister rozwoju, pracy i technologii, wicepremier Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: w Senacie prawdopodobnie rozszerzymy listę branż objętych pomocą

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 20:22
- Należy wspomóc tych przedsiębiorców, którzy przez obostrzenia nie mogą normalnie prowadzić działalności gospodarczej - ocenił wicepremier Jarosław Gowin podczas posiedzenia Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odmrożenie handlu od przyszłej soboty. Branża pozytywnie o decyzji rządu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 13:50
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjął decyzję rządu o otwarciu od przyszłej soboty, 28 listopada sklepów i galerii handlowych. Również inne organizacje branżowe pozytywnie skomentowały decyzję rządu dotyczącą ponownego otwarcia handlu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gowin zapowiada konsultacje z branżami, wobec których utrzymano restrykcje

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 15:08
Na początku przyszłego tygodnia rozpoczniemy konsultacje z branżami, wobec których utrzymano restrykcje - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że premier Mateusz Morawiecki dał mu zielone światło na przygotowanie dodatkowych rozwiązań osłonowych.
rozwiń zwiń