X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pakiet pomocowy dla przedsiębiorców. Zobacz, kogo obejmie wsparcie i kiedy będzie dostępne

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 10:37
Zwolnienie z ZUS, postojowe, dopłaty do wynagrodzeń i mikrodotacje na podstawie przepisów zawartych w tarczy branżowej będą wypłacane na podstawie rozporządzenia - poinformował wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy. Dodał, że oznacza to szybsze uruchamianie pomocy.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Wiceminister ma nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli, by "w końcu grudnia, styczniu otwarto branżę narciarską oraz inne usługi hotelowe".

Wiceszef MRPiT odniósł się do uchwalonego w czwartek przez Sejm pakietu pomocowego dla przedsiębiorców, tzw. antykryzysowej tarczy branżowej. Zwolnienie ze składek ZUS za listopad; 2080 zł jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego; 2 tys. zł dopłaty dla firm do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie; do 5 tys. zł dotacji; czy zawieszenie opłaty targowej w 2021 r. ma on pomóc firmom z branż najbardziej dotkniętych skutkami II fali pandemii. W tarczy branżowej, która trafi pod obrady Senatu znalazły się też rozwiązania skierowane do branży turystycznej.

Gut-Mostowy zwrócił uwagę, że o pomoc będzie mogła się ubiegać branża hotelowa, organizatorzy turystyki, ale też agenci IATA zajmujący się sprzedażą biletów lotniczych. - Na ostatnim etapie konsultacji z branżą obsługującą ruch lotniczy włączyliśmy też do tarczy biura podróży, które obsługują sprzedaż biletów lotniczych i usługi towarzyszące - pakietowe usługi turystyczne powiązane z biletem lotniczym - np. transport do hotelu - wyjaśnił.

east news Nowy Jork restauracja 1200.jpg
100 mld zł z tarczy antykryzysowej na ochronę firm i miejsc pracy. Zobacz, z czego można skorzystać

Na zwolnienie z ZUS i postojowe mogą też liczyć przewodnicy górscy. Wiceminister zapewnił, że "trwają również prace nad pomocą dla przewodników turystycznych i pilotów wycieczek".

Zdaniem wiceszefa MRPiT najważniejsze ułatwienia dla sektora turystycznego w tarczy branżowej to przede wszystkim: dodatkowe postojowe (maksymalnie trzy razy) dla organizatorów turystyki oraz gestorów obiektów hotelarskich; zwolnienie z ZUS za lipiec-wrzesień dla organizatorów turystyki. Wskazał też na "zwolnienie z ZUS za listopad 2020 r. oraz jednorazowe postojowe dla PKD 79.90.C, czyli dla pozostałej działalności usługowej w zakresie rezerwacji, gdzie indziej niesklasyfikowanej".

Pod wskazanym kodem działają np. agenci IATA zajmujący się sprzedażą biletów lotniczych. Za istotne uznał też zwolnienie z ZUS za listopad 2020 r. oraz jednorazowe postojowe "dla PKD 93.19.Z, czyli pozostałej działalności związanej ze sportem, która obejmuje także działalność przewodników górskich".

Jak powiedział Gut-Mostowy, ważnym zapisem jest też ten, który daje Radzie Ministrów możliwość uchwalania nowego wsparcia w ramach rozporządzenia. 

- To dobra wiadomość dla całej branży turystycznej - oznacza szybkie, automatyczne uruchomienie pomocy - stwierdził.

Gut-Mostowy przyznał, że rozwój branży jest obecnie całkowicie uzależniony od sytuacji epidemicznej. "Jest wielka potrzeba wśród Polaków wyjazdu za miasto, kontaktu z przyrodą, podróżowania. Statystyki z ostatniego weekendu pokazały, że wejścia do parków narodowych były na poziomie wielokrotnie przekraczającym szczyt sezonu. To pokazuje, jak bardzo polskie rodziny są spragnione wyjazdu i wypoczynku na świeżym powietrzu" - powiedział.

Wiceszef MPRiT ma nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli, aby "w końcu grudnia, styczniu otwarto branżę narciarską oraz inne usługi hotelowe, co umożliwi Polakom chociaż wyjazd na weekendowy wypoczynek".

startup przedsiębiorca biznes 1200.jpg
Priorytet dla świadczeń postojowych. Skorzystało z nich już 2,1 mln osób

Przypomniał, że wsparciem dla branży turystycznej, touroperatorów i klientów biur podróży, które "pozwoli utrzymać wiarygodność naszego rynku turystycznego" jest Fundusz Zwrotów - powołany w ramach wrześniowej tarczy turystycznej. - Na tę chwilę wartość złożonych przez biura podróży i klientów wniosków opiewa na ok. 250 mln zł - powiedział.

Przypomniał, że na zwroty dla klientów biur podróży zarezerwowano z funduszu covidowego 300 mln zł.

Ocenił, że pomocą dla rynku w pandemii jest też bon turystyczny. - Mamy zarejestrowanych ponad 1 mln bonów pobranych z bazy ZUS - powiedział. Przypomniał, że zarejestrować się i wykorzystać bon można do marca 2022.

- Naszą intencją jest, by całe 4 mld zł, które zostały zarezerwowane na bon turystyczny dla rodzin zostało wydatkowane  - zaznaczył.

Wiceszef MRPiT zapowiedział też pomoc dla uzdrowisk. - Przygotowujemy ze Stowarzyszeniem Gmin Uzdrowiskowych wieloletni plan pomocowo-rozwojowy. Chcemy, by polskie uzdrowiska w najbliższych miesiącach i latach stały się naszą perełką i dobrem narodowym - podsumował.

PAP, PR24, akg 

Czytaj także

100 mld zł z tarczy antykryzysowej na ochronę firm i miejsc pracy. Zobacz, z czego można skorzystać

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 12:53
5 mln miejsc pracy uratowano dzięki przeznaczeniu 100 mld zł na tarczę ochronną dla przedsiębiorców i firm. Firmy mogą liczyć na pomoc w postaci m.in. dofinansowania wynagrodzeń dla pracowników czy umarzalne pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Priorytet dla świadczeń postojowych. Skorzystało z nich już 2,1 mln osób

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 14:33
4,1 mld zł wypłacono prowadzącym działalność gospodarczą i osobom pracującym na umowach cywilnoprawnych w ramach świadczenia postojowego – poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łączna pomoc z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej sięga 21 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 14:03
Jak poinformowała prezes ZUS-u Gertruda Uścińska, na kwotę łącznej pomocy 21 mld złotych w ramach tarczy antykryzysowej - składają się: zwolnienia ze składek, świadczenia postojowe i kwoty objęte ulgą w opłacaniu składek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS czasowo wstrzymuje turnusy rehabilitacyjne. Apeluje o załatwianie wszelkich spraw zdalnie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 11:01
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał czasowo od 24 października wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym. Skierowanie do tego ośrodka będzie można zrealizować w późniejszym terminie - informuje ZUS.
rozwiń zwiń