X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

100 mld zł z tarczy antykryzysowej na ochronę firm i miejsc pracy. Zobacz, z czego można skorzystać

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 12:53
5 mln miejsc pracy uratowano dzięki przeznaczeniu 100 mld zł na tarczę ochronną dla przedsiębiorców i firm. Firmy mogą liczyć na pomoc w postaci m.in. dofinansowania wynagrodzeń dla pracowników czy umarzalne pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Autorstwa Gorodenkoff

O poszczególnych narzędziach tarczy opowiadali eksperci z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na kolejnym webinarium z cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”.

Dofinansowanie ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przy spadku obrotów i sprzedaży

startup przedsiębiorca biznes 1200.jpg
Przedsiębiorcy coraz lepiej oceniają kondycję i perspektywy swoich firm

Jednym z instrumentów tarczy antykryzysowej, który ma chronić miejsca pracy, jest możliwość uzyskania dofinasowania do wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenie społeczne ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Mogą się o nie ubiegać przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, oraz – po najnowszych zmianach w przepisach – również m.in. spółki wodne, samorządowe, instytucje kultury czy kościelne osoby prawne.


Posłuchaj
00:43 matryca.mp3 Od dziś (01.07) na wiele produktów zaczynają obowiązywać nowe stawki VAT. Wchodzą w życie przepisy określane jako nowa matryca VAT.

 

Aby otrzymać dofinansowanie, należy wykazać, że nastąpił spadek obrotów gospodarczych rozumiany jako zmniejszenie się sprzedaży i usług (w ujęciu ilościowym lub wartościowym).

Obliczając spadek obrotów, można skorzystać z dwóch możliwości:

- liczyć go jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po 31 grudnia 2019 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego – wówczas spadek obrotów nie może być mniejszy niż 15 proc. Warto dodać, że za miesiąc uważa się także 30 kolejno następujących po sobie dni kalendarzowych.

shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
Funduszowy Pakiet Antywirusowy. Zobacz, na co można otrzymać dofinansowanie

- obliczając go jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego – wtedy spadek nie może być niższy niż 25 proc.

Uwaga: składając wniosek o dofinansowanie, nie można zalegać ze składkami na ubezpieczenia społeczne i z podatkami

W dniu złożenia wniosku nie można też mieć żadnych zaległości w opłacaniu podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy – do końca trzeciego kwartału 2019 r. Ponadto nie mogą zachodzić przesłanki do ogłoszenia upadłości firmy.

Którym pracownikom przysługuje dofinansowanie

Dofinansowanie przysługuje do wynagrodzeń pracowników objętych w drodze porozumienia z pracodawcą przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy. Porozumienie pracodawca zawiera z organizacją związkową albo z przedstawicielami pracowników.

shutterstock firma biznes 1200.jpg
Subwencje finansowe dla firm. Zobacz, ile pieniędzy wpłynęło na ich konta

Dofinansowania nie będzie można uzyskać dla pracowników, których wynagrodzenie uzyskane w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek, było wyższe niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

Jakie dofinansowanie ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Dla pracowników objętych przestojem ekonomicznym dofinansowanie wynosi 50 proc. minimalnego wynagrodzenia plus składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy – obecnie jest maksymalnie 1 533,09 zł brutto.

Dla zatrudnionych mających obniżony wymiar czasu pracy dopłata to połowa ich wynagrodzenia, jednak nie więcej niż 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia plus składki na ZUS – czyli maksymalnie 2 514,97 zł brutto.

Dofinansowanie wynagrodzeń i składek ZUS przy spadku obrotów ze środków Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego

Tarcza antykryzysowa przewiduje również wsparcie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców przy spadku obrotów przedsiębiorstwa. Ten instrument działa od 1 kwietnia.

Kiedy spadek obrotów wyniesie co najmniej 30 proc., wysokość dofinansowania stanowi sumę 50 proc. wynagrodzeń pracowników objętych wnioskiem wraz ze składkami na ZUS, jednak nie więcej niż połowę kwoty minimalnej płacy, powiększonej o te składki. Przy spadku o co najmniej 50 proc. – analogicznie 70 proc. sumy płac i nie więcej niż 70 minimalnego wynagrodzenia, a obniżenie się obrotów o co najmniej 80 proc. – 90 proc. i nie więcej 90 proc. najniższej płacy.

Istnieje też możliwość ubiegania się o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną i niezatrudniającego pracowników.

Jak wyjaśniła Natalia Karska-Kokot z Departamentu Rynku Pracy MRPiPS, gdy obroty obniżyły się o co najmniej 30 proc. – dofinansowanie przyznawane jest w wysokości 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia; o przynajmniej 50 proc. – 70 proc. najniższej płacy, a przy największym spadku o co najmniej 80 proc. – 90 proc.

Przedsiębiorca, który otrzymał dotację, jest zobowiązany do prowadzenia firmy przez okres, na który została ona przyznana.

Dofinansowanie na okres najwyżej trzech miesięcy

Wszystkie omówione rodzaje dofinansowania przyznawane są na okres nie dłuższy niż trzy miesiące i wypłacane co miesiąc.

Wnioski o ich przyznanie przedsiębiorcy mogą składać do powiatowego urzędu pracy, po ogłoszeniu naboru przez dyrektora urzędu pracy. Można to zrobić poprzez formularz dostępny na stronie www.praca.gov.pl, wysłać pocztą lub dostarczyć bezpośrednio do urzędu pracy.

Umarzalna pożyczka dla mikro przedsiębiorców z Funduszu Pracy

Kolejnym instrumentem wsparcia mikro przedsiębiorców jest pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Aby z niej skorzystać, należy mieć status mikroprzedsiębiorcy, prowadzić działalność gospodarczą przed 1 kwietnia 2020 r. oraz figurować w rejestrze przedsiębiorców (w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w przypadku osób fizycznych lub w rejestrze przedsiębiorców KRS w przypadku spółek).

Pożyczka może zostać umorzona w całości, jeśli przedsiębiorca będzie prowadził aktywnie działalność gospodarczą przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

Ta pożyczka może być udzielona tylko raz, można ją łączyć z innymi elementami wsparcia finansowego.

Pożyczka na dowolny cel, nie trzeba przestawiać rachunków

Przedsiębiorcy mogą wydatkować te pieniądze w dowolny sposób, jeśli tylko ma to związek z bieżącą działalnością firmy – czyli np. wykluczone są inwestycje. Jak podkreślają eksperci resortu pracy, przy umarzaniu pożyczki nie będzie konieczności przedstawiania rachunków z wydatków. Takie dokumenty należy jednak zachować w razie ewentualnej kontroli.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tarcza finansowa. Dzięki subwencjom dla firm przybywa uratowanych miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 14:24
- Po pierwszym tygodniu obowiązywania tarczy finansowej uruchomionej przez PFR średnia kwota subwencji dla mikrofirm to 72 tys. zł, a małych i średnich firm 690 tys. zł - wskazał prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że średni czas od złożenia wniosku o pomoc do jej wypłaty wynosi około doby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe rozwiązania dla firm, które wpadły w kłopoty z powodu koronawirusa. Oto propozycje rządu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 14:20
Rząd wprowadza nowe rozwiązania prawne służące firmom z kłopotami finansowymi wywołanymi koronawirusem. Wśród nich - łatwiejsze procedury związane z restrukturyzacją i naprawą firmy, ochroną przed wierzycielami. Dzięki temu firmy łatwiej naprawią swoje finanse i przetrwają kryzys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: w ramach tarcz do firm trafiło ponad 79 miliardów złotych

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 10:46
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w firmie Wireland w Bytowie w Pomorskiem powiedział, że dzięki pakietom pomocowym dla firm udało się uratować do tej pory około 4 milionów miejsc pracy. Jak dodał, dotychczas do przedsiębiorstw przekazano w sumie ponad 79 miliardów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemal 2 tys. firm otrzymało dofinansowanie do kapitału obrotowego. Wciąż można składać wnioski

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 15:09
Jak informuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości 1720 firm otrzymało już rekomendacje dofinansowania do kapitału obrotowego na łączną kwotę 338 milionów złotych. Można jeszcze składać wnioski, nabór potrwa do 31 lipca.
rozwiń zwiń