X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

KE: w Unii z powodu pandemii ubyło 6 mln miejsc pracy. Bezrobocie uderza głównie w młodych

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 16:47
Pandemia koronawirusa przerwała pozytywną tendencję na ryku zatrudnienia w UE; z powodu kryzysu od zeszłego roku w krajach członkowskich zniknęło ponad 6 mln miejsc pracy - poinformował komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

KE przedstawiła w ramach jesiennego pakietu semestru europejskiego analizę wpływu koronawirusa na zatrudnienie i sytuację społeczną w UE.

Obraz, jaki się z niej wyłania, jest ponury, mimo że w statystykach wzrost bezrobocia w ostatnich miesiącach nie był dramatyczny.

praca1200.jpg
Polska z najniższym bezrobociem w Europie. Pomogły nie tylko rządowe tarcze

- Pandemia przerwała pozytywną tendencję, która utrzymywała się na rynku pracy od sześciu lat. Kryzys Covid-19 spowodował ogromny szok na rynku pracy w UE - mówił na konferencji prasowej w Brukseli Schmit.

Jak tłumaczył, w minionym roku w UE było rekordowo 209 mln zatrudnionych osób. W drugim kwartale 2020 r. liczba ta spadła o 6,1 mln osób. - To oznacza, że straciliśmy prawie 3 proc. naszej siły roboczej - konstatował komisarz.

Komisja zauważa, że wskaźnik zatrudnienia znacznie się zmniejszył, chociaż dzięki szybkiemu wprowadzeniu systemów pracy w zmniejszonym wymiarze oraz podobnych środków wzrost stopy bezrobocia był jak dotąd umiarkowany.

W marcu bezrobocie w UE wynosiło 6,5 proc., natomiast we wrześniu - 7,5 proc. Jednak analitycy spodziewają się, że druga fala pandemii i idące za nim restrykcje pogorszą sytuację.

- Biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności pandemii, ludzie po prostu nie szukają pracy - ocenił Schmit wskazując, że to jedno z wytłumaczeń stosunkowo dobrych statystyk.

Wstrząs gospodarczy na rynku pracy jest odczuwany w różny sposób w zależności od sektora i kategorii pracowników. Spadek zatrudnienia dotknął w większym stopniu pracowników zatrudnionych na podstawie innych umów niż umowa o pracę. Bezrobocie wśród młodzieży wzrosło wyraźniej niż w innych grupach wiekowych.

- Straciliśmy 4,1 mln czasowych kontraktów. To przy okazji pokazuje, kto jest pierwszą ofiarą tego kryzysu. To młodzi ludzie. Wielu z nich jest na umowach tymczasowych - zaznaczył komisarz.

PRACA ZDALNA PIX.jpg
Polska i Czechy z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej

Z danych KE wynika ponadto, że gwałtownie wzrósł odsetek młodzieży niekształcącej się, niepracującej ani nieszkolącej się. Skutki kryzysu mocno odczuli także pracownicy urodzeni poza UE.

- Bezrobocie młodych poszło w górę z 14,9 proc. do 17,1 proc. (...) 5,4 mln młodych ludzi pozostaje bez zatrudnienia, szuka pracy, albo po prostu jest poza rynkiem pracy. To ponownie pokazuje (...) że potrzebujemy pieniędzy z funduszu odbudowy - wskazywał komisarz.

Sprawozdanie o zatrudnieniu ma pomóc państwom członkowskim określić priorytetowe obszary reform i inwestycji do uwzględnienia w planach odbudowy i zwiększania odporności w kontekście wytycznych dotyczących zatrudnienia.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekonomista: z kryzysem Polska poradzi sobie relatywnie dobrze

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 17:02
Polska z kryzysem poradzi sobie relatywnie dobrze, ale będzie to okupione wzrostem długu publicznego w związku z rządowymi działaniami antykryzysowymi - uważa główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak, komentując wiosenne prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska i Czechy z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 10:00
Polska i Czechy z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej. Dane dotyczące rynku pracy w maju przedstawił urząd statystyczny Eurostat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska z najniższym bezrobociem w Europie. Pomogły nie tylko rządowe tarcze

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 19:06
Dlaczego w Polsce stopa bezrobocia osiąga jeden z najniższych poziomów wśród krajów europejskich, wyjaśniał w audycji Ekspress Gospodarczy radiowej Jedynki Andrzej Kubisiak, zastępca Dyrektora ds. badań i analiz w Polskim Instytucie Ekonomicznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MFW poprawia prognozy gospodarcze dla świata, w tym dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 18:01
Międzynarodowy Fundusz Walutowy nieznacznie poprawił prognozę dla światowej gospodarki w tym i przyszłym roku. Jednocześnie poprawił ją dla Polski.
rozwiń zwiń