X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska z najniższym bezrobociem w Europie. Pomogły nie tylko rządowe tarcze

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 19:06
Dlaczego w Polsce stopa bezrobocia osiąga jeden z najniższych poziomów wśród krajów europejskich, wyjaśniał w audycji Ekspress Gospodarczy radiowej Jedynki Andrzej Kubisiak, zastępca Dyrektora ds. badań i analiz w Polskim Instytucie Ekonomicznym.
Najważniejszym interesariuszem każdej działalności gospodarczej są jego pracownicy.
Najważniejszym interesariuszem każdej działalności gospodarczej są jego pracownicy.Foto: pixabay

Przypomnijmy, gdy w Unii Europejskiej stopa bezrobocia osiągnęła w sierpniu najwyższy od dwóch lat poziom 7,4 proc., w Polsce, wg Eurostatu, wynosi nieco ponad 3 procent, czyli prawie najmniej w Europie. Trochę niższy wskaźnik notuje tylko jeden kraj – Czechy.

Stabilna sytuacja na polskim rynku pracy

- I to się może zmienić u naszego południowego sąsiada, ponieważ gdy w Polsce można mówić o stabilizacji na rynku pracy, to w Czechach ten wskaźnik bezrobocia lekko rośnie i tym samym zbliżamy się do podobnego poziomu – mówi Andrzej Kubisiak.


marlena maląg twitter 1200 jpg.jpg
"To dobry sygnał, trend wzrostu bezrobocia został zatrzymany". Minister rodziny komentuje dane GUS

I dodaje, że moment zrównania się tego wskaźnika  w obu krajach może nastąpić już jesienią, aczkolwiek wiele zależy od rozwoju pandemii.


Posłuchaj
05:01 kubisiak justyna.mp3 Dlaczego w Polsce stopa bezrobocia osiąga jeden z najniższych poziomów wśród krajów europejskich, wyjaśniał w audycji Ekspress Gospodarczy radiowej Jedynki Andrzej Kubisiak, zastępca Dyrektora ds. badań i analiz w Polskim Instytucie Ekonomicznym./Justyna Golonko, Polskie Radio.

 

Polska z najniższym bezrobociem wśród krajów OECD

- Wtedy, mielibyśmy bezrobocie najniższe na świecie, wśród krajów rozwiniętych OECD, gdyż obecnie bezrobocie poniżej 3 procent występuje tylko w Japonii, gdzie obserwujemy jednak tendencję wzrostową. A to oznacza, że jeśli ono tam wzrośnie, to Polska może mieć najniższe bezrobocie w krajach OECD – mówi gość Polskiego Radia.


straming online internet oglądanie praca 1200.jpg
Jaki będzie postcovidowy rynek pracy? Pracownik będzie cenniejszy?

OECD jest klubem 35 najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw. Polska  przystąpiła do niego w 1996 r. Państwa założycielskie (1961) to: Austria, Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Kanada, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania i Włochy.

W trakcie działania Organizacji grono państw członkowskich powiększyły: Japonia (1964), Finlandia (1969), Australia (1971), Nowa Zelandia (1973), Meksyk (1994), Czechy (1995), Węgry (1996), Polska (1996), Korea Południowa (1996), Słowacja (2000), Chile (2010), Słowenia (2010), Izrael (2010), Estonia (2010) i Łotwa (2016).

W Polsce nie cięto zatrudnienia, ale plany rekrutacyjne, wielu cudzoziemców pracujących w polskich zakładach wyjechało

Polski rynek pracy, jak widać, szybko otrząsnął się po lockdownie, i wynika to, jak zauważa gość radiowej Jedynki, z innej sytuacji startowej.

- My, zamiast ciąć zatrudnienie, cięliśmy plany rekrutacyjne, z drugiej strony wielu cudzoziemców, pracujących w polskich zakładach pracy, w pierwszej fazie pandemii opuściło Polskę - mówi.

Sprawdziły się też tarcze antykryzysowe

- Ponadto, podkreśla Kubisiak, wielkie znaczenie miało uruchomienie przez rząd tarcz kryzysowych, które ochroniły rynek pracy przed największym uderzeniem bezrobocia – podsumowuje gość Polskiego Radia.

Justyna Golonko, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz więcej firm chce zatrudniać pracowników, coraz mniej planuje zwolnienia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 07:33
Rośnie odsetek małych i średnich przedsiębiorstw, które w najbliższych trzech miesiącach będą zatrudniać nowych pracowników, maleje natomiast grupa firm zamierzających zwalniać - wynika z badania "KoronaBilans MŚP".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg: przeznaczyliśmy 119 mld zł na obronę 5 mln miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 15:49
- Do tej pory przeznaczyliśmy 119 mld zł na ochronę ponad 5 mln miejsc pracy. Działania w ramach tarczy antykryzysowej były świadome i odpowiedzialne – mówiła w czwartek w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre wieści dla pracowników: w lipcu przełom na rynku pracy - płace w górę, rośnie też zatrudnienie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 09:57
Rynek pracy zaczyna otrząsać się z pandemii koronawirusa – jak wynika z najnowszych badań GUS, w lipcu płace wzrosły o 3,8 proc. rok do roku, zatrudnienie jest co prawda mniejsze o 2,3 proc. niż przed rokiem, ale wzrosło w stosunku do czerwca o 1,1 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maląg: poprzez inwestycje rządowe i samorządowe wracamy na tory sprzed pandemii

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 12:44
- Kolejnym elementem tarczy antykryzysowej, który już trwa, są duże inwestycje rządowe i inwestycje samorządowe, a wiec poprzez inwestycje wracamy na te tory sprzed okresu pandemii – oceniła w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
rozwiń zwiń