X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Zapotrzebowanie na podróże gwałtownie zmalało". Debata o kondycji kolei w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 14:19
Pandemia koronawirusa ma zły wpływ na polską kolej, ale jest szansa na szybką odbudowę jej potencjału. Tak uważają uczestnicy 10 Kongresu Kolejowego, który po raz pierwszy z powodu pandemii COVID-19 odbywa się wirtualnie. Biorą w nim udział przedstawiciele branży, spółek kolejowych, eksperci oraz politycy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: intercity.pl/materiały prasowe

Najbardziej wskutek pandemii ucierpieli przewoźnicy kolejowi. Obostrzenia nałożone przez rząd spowodowały, że konieczne było ograniczanie, a nawet odwoływanie połączeń.

Prezes państwowego przewoźnika dalekobieżnego PKP Intercity Marek Chraniuk przypomniał, że w roku 2019 z usług spółki skorzystało 49 milionów pasażerów. Na ten rok planowany był kolejny wzrost liczby przewiezionych osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się, a także przejście na pracę zdalną spowodowało, że zapotrzebowanie na podróże gwałtownie zmalało.

Przewoźnik zaangażował się w różnego rodzaju akcje, których celem było dowiezienie potrzebujących do ich domów. Zorganizowano specjalne kursy z i do Niemiec i na Ukrainę. Przewoźnik pomagał także w akcji "LOT do domu".

Dworzec Centralny 1200.jpg
Od 6 lat nieprzerwanie rosła liczba podróżujących koleją. Trend zatrzymała pandemia

Marek Chraniuk wyraził nadzieję, że w przyszły roku zostaną zniesione limity pasażerów, zainteresowanie podróżami wzrośnie i spółka będzie się mogła rozwijać. Jednocześnie prezes PKP Intercity zapewnił, że spółka nie rezygnuje z programu modernizacji taboru i mimo pandemii będzie on realizowany zgodnie z planem. Wartość tego programu wynosi 7 miliardów złotych. Marek Chraniuk powiedział, że w tej chwili zakontraktowano już 4,5 miliarda złotych.

Nieco mniejszy wpływ miała pandemia COVID-19 na inwestycje kolejowe. Prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która je prowadzi, Ireneusz Merchel zapewnił, że wdrożono specjalne procedury, które umożliwiły nadzór nad inwestycjami.

Wprowadzono też zdalne, cykliczne konferencje, w których biorą udział przedstawiciele inwestorów i wykonawców prac. Przypomniał też, że część obostrzeń nie obowiązuje na placach budów, w związku z czym można w miarę normalnie prowadzić prace.

W związku z pandemią PKP PLK, które także zarządzają istniejącą siecią kolejową, obniżyły stawki za dostęp do torów, a także zawiesiły pobieranie opłat rezerwacyjnych. To pomogło przewoźnikom, ale pogorszyło sytuację finansową spółki.

Uczestnicy Kongresu Kolejowego są zgodni, że warunkiem poprawy kondycji polskiej kolei jest ustąpienie pandemii. Według szacunków, którymi dysponuje Urząd Transportu Kolejowego, wynika, że w tym roku z transportu kolejowego w Polsce skorzysta o 50 milinów osób mniej, niż w roku 2019. Jeśli COVOD-19 się nie cofnie, wskaźnik strat w przyszłym roku może być jeszcze wyższy.

Andrzej Olszewski z zarządu PKP S.A. zwrócił uwagę, że koronawirus uderza nie tylko w przewoźników pasażerskich, ale także w transport towarowy. Już w tym roku zmniejszył się wolumen przewiezionych towarów.

 - Tylko powrót łańcuchów dostaw może tę sytuację poprawić - podkreślił Olszewski.

Ekspert transportowy Adrian Furgalski zwraca uwagę na systemowe obniżanie opłat za dostęp do torów. Powoływał się na przykłady innych krajów europejskich takich, jak Francja, która zredukowała takie stawki już na przyszły rok.

Jednocześnie opowiedział się za podwyższaniem opłat drogowych. W opinii eksperta służyłoby to tworzeniu zrównoważonego transportu.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg

Czytaj także

Od 6 lat nieprzerwanie rosła liczba podróżujących koleją. Trend zatrzymała pandemia

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 11:40
Z pognozy frekwencji w pociągach, opracowanej przez Urząd Transportu Kolejowego, wynika, że na koniec tego roku liczba pasażerów kolei powinna zamknąć się między 208 a 240 mln. W porównaniu z 2019 r. epidemia zmniejszy liczbę pasażerów kolei o ok. 100 mln.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy reagować elastycznie". Minister infrastruktury o kondycji kolei w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 17:05
- Dezynfekcja pociągów i dworców jest prowadzona regularnie. Mam nadzieję, że pomimo tej trudnej sytuacji przewoźnicy poradzą sobie ekonomicznie. My natomiast - jako ministerstwo - musimy reagować bardzo elastycznie - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wygodniejsze podróże w aglomeracji warszawskiej. Jest deklaracja PKP PLK

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 11:25
Kolejarze zapowiadają wygodniejsze podróże w aglomeracji warszawskiej. Zarządca sieci PKP Polskie Linie Kolejowe podpisał umowę na nadzór nad realizacją robót budowlanych na linii kolejowej Warszawa Wschodnia Osobowa – Warszawa Wawer. To przygotowanie do modernizacji trasy wylotowej z Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z koronawirusem. Przewozy pasażerskie w krajach Europy mniejsze od 65 do 94 proc.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 11:23
Pandemia i związane z nią ograniczenia wpłynęły również znacząco na podróże koleją. Podajemy za Eurostatem, o ile zmniejszyły się przewozy pasażerskie w ciągu ostatniego półrocza.
rozwiń zwiń