X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Grunty bardziej dostępne pod budowę mieszkań. Znamy plany rządu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 15:21
Rząd planuje zwiększyć dostępność gruntów pod inwestycje mieszkaniowe i wesprzeć samorządy gminne w realizacji lokalnej polityki mieszkaniowej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, przedłożony przez ministra rozwoju, pracy i technologii. Zaproponowane rozwiązania mają obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r.

Impuls rozwojowy

W komunikacie CIR podkreślono, że budownictwo mieszkaniowe może stać się także impulsem rozwojowym dla gospodarki dotkniętej skutkami COVID-19.

blok mieszkanie mieszkania 1200.jpg
Będą ułatwienia dla inwestorów i budujących mieszkania. Plany będzie można sprawdzić przez internet

Zgodnie z projektem inwestor - nabywca nieruchomości od gminy - budowałby budynek ewentualnie remontował/przebudowywał istniejący i przekazywał część mieszkań samorządowi gminnemu. Gmina mogłaby te mieszkania zachować w swoim zasobie jako lokale komunalne lub wnieść je do spółek gminnych, np. towarzystw budownictwa społecznego lub państwowych.

"Mieszkanie na Start" z dopłatą

Projekt zakłada też, że mieszkania na wynajem pochodzące z inwestycji realizowanej z wykorzystaniem nieruchomości nabytej od gminy będą mogły być objęte dopłatami do czynszu w ramach programu "Mieszkanie na Start".

Podkreślono, że nieruchomości oferowane przez gminę muszą być objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub musi być wydana dla takiej nieruchomości decyzja o warunkach zabudowy.

klucze shutterstock_236254270 1200.jpg
MRPiT: sektor mieszkaniowy bardzo szybko wrócił na ścieżkę wzrostu. Ten rok może być rekordowy

Jak podano, gminy zaangażowane w programy mieszkaniowe będą mogły otrzymać 10-proc. grant na pokrycie części kosztów przedsięwzięcia infrastrukturalnego towarzyszącego budownictwu mieszkaniowemu. Zaznaczono, że te gminy mają być preferowane przy naborze wniosków na inne programy rządowe wspierające samorządy w budowie dróg gminnych oraz zapewnianiu przewozów autobusowych.

Wsparcie dla budownictwa

Według CIR celem rządu jest zwiększenie do 2030 r. liczby mieszkań przypadających w Polsce na 1000 mieszkańców do poziomów osiąganych przeciętnie w krajach UE. - W latach 2015-2019 nastąpił znaczący wzrost liczby mieszkań oddawanych do użytkowania: w 2015 r. – 147,2 tys., zaś w 2019 r. – 207,5 tys., czyli wzrost o ponad 40 proc.

Wynik osiągnięty w 2019 r. jest najlepszym od 1980 r. i trzecim najwyższym w Unii Europejskiej. Mimo tych efektów, rząd chce w dalszym ciągu wspierać i ułatwiać budowę nowych mieszkań - podało CIR. 

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stabilizacja na rynku nieruchomości. Popyt na mieszkania znowu rośnie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 10:52
Epidemiczne tąpnięcie, a potem szybkie odbudowanie popytu na mieszkania - tak scharakteryzować można to, co w ostatnich miesiącach działo się na rynku nieruchomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najwyższy wynik w historii". Wrzesień bardzo udany dla deweloperów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 14:46
Deweloperzy rozpoczęli we wrześniu budowę 17 tysięcy mieszkań, co jest najwyższym miesięcznym wynikiem w historii - poinformowali w analizie eksperci HRE Investments.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MRPiT: sektor mieszkaniowy bardzo szybko wrócił na ścieżkę wzrostu. Ten rok może być rekordowy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 18:25
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu oddano do użytkowania 20,7 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o 21,9% w stosunku do września 2019 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą ułatwienia dla inwestorów i budujących mieszkania. Plany będzie można sprawdzić przez internet

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 10:02
Ujednolicenie tworzenia i prowadzenia zbiorów dotyczących planowania przestrzennego, umożliwiające m.in. inwestorom sprawdzenia przez internet informacji o przeznaczeniu potencjalnego terenu inwestycyjnego i jego otoczenia, wprowadzają przepisy, które zaczęły obowiązywać od soboty.
rozwiń zwiń