X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PGE stawia na energetykę odnawialną. W przyszłym roku wydzieli aktywa węglowe

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 13:45
Największa polska spółka energetyczna PGE planuje, by w 2050 r. 100 proc. sprzedawanej energii elektrycznej pochodziło z OZE - wynika z opublikowanej strategii. Głównymi kierunkami są inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii oraz sieci.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Do 2030 roku PGE zamierza wybudować 2,5 GW nowych mocy w morskich elektrowniach wiatrowych, 3 GW w fotowoltaice oraz rozbudować portfel lądowych farm wiatrowych o co najmniej 1 GW.


Posłuchaj
00:27 10691267_2.mp3 Polska Grupa Energetyczna zamierza być neutralna klimatycznie do 2050 roku. Mówi prezes PGE Wojciech Dąbrowski. (IAR)

Projektom tym będzie towarzyszyć program magazynów energii o mocy co najmniej 0,8 GW. Strategia przewiduje, że do 2030 r. nastąpi zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w portfelu do poziomu 50 proc. oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 85 proc., co oznacza 120 mln ton mniej emisji CO2. Do 2050 r. PGE zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną, czyli zero emisji netto CO2 oraz zapewniać 100 proc. zielonej energii dla klientów.

75 mld zł na inwestycje, z czego połowa na OZE

PGE poinformowała, że nie będzie dokonywać nowych inwestycji w aktywa węglowe zarówno wytwarzanie, jak i wydobycie, a decyzje inwestycyjne dotyczące budowy źródeł gazowych będą podjęte najpóźniej w 2025 r.

Plany przewidują, że w latach 2021-2030 PGE wyda na inwestycje 75 mld zł, z czego ok. 50 proc. przypadnie na rozwój odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie do 2025 roku spółka planuje obniżyć swoje koszty stałe o 25 proc.

wiatraki 2.jpg
PGE Baltica przygotowuje budowę dwóch farm wiatrowych na Bałtyku. Umowy podpisane

- Optymalnym terminem wydzielenia aktywów węglowych z PGE byłby koniec 2021 r. - ocenia prezes spółki Wojciech Dąbrowski. Jak dodał, źródła kogeneracyjne na gazie będą pracować do 2042 r.

Podkreślił również, że podział PGE i wydzielenie aktywów węglowych do innego podmiotu jest konieczne, by pozostała część spółki mogła się rozwijać. Będzie mogła zaciągnąć dług do poziomu 30-35 mld zł, na co instytucje finansowe patrzą pozytywnie.


Posłuchaj
00:20 10691267_1.mp3 Prezes PGE Wojciech Dąbrowski - mówi o planach spółki dotyczących neutralności klimatycznej. (IAR)

- Potencjalnych partnerów do zaangażowania się w ten segment mamy mnóstwo - zaznaczył Wojciech Dąbrowski.

Strategia zgodna z polityką energetyczną państwa

Uczestniczący w prezentacji nowej strategii PGE minister aktywów Jacek Sasin potwierdził, że MAP pracuje nad wydzieleniem ze spółek energetycznych z udziałem państwa aktywów węglowych oraz stworzeniem drugiego, obok konwencjonalnego, nurtu energetyki, opartej o źródła odnawialne.

- Nie mam wątpliwości, że ta strategia będzie punktem odniesienia dla innych spółek, tak by niedługo moglibyśmy powiedzieć, że mamy spójny plan transformacji energetyki i spójny pogląd, jak to będzie wyglądało za 30 lat. Poza tym, ta strategia wpisuje się w oczekiwania społeczne - oświadczył wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka również ocenił, że to pierwsza kompleksowa strategia, która wpisuje się w plany polityki energetycznej państwa, i która idzie w kierunku 100 proc. zielonej energii.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Czytaj także

Jest nowy prezes PGE. Wojciech Dąbrowski chce stawiać na zieloną energię

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 09:21
Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej powołała Wojciecha Dąbrowskiego na stanowisko prezesa spółki. Nowy prezes zapowiada "zielony kierunek z uszanowaniem konwencjonalnej podstawy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGE Baltica przygotowuje budowę dwóch farm wiatrowych na Bałtyku. Umowy podpisane

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 11:20
PGE Baltica podpisała umowy z DHI i DNV GL w ramach projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku - podała PGE. DHI będzie wykonawcą studium dla dwóch z trzech planowanych morskich farm wiatrowych, a zadaniem DNV GL będzie m.in. weryfikacja wybranych założeń projektowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGE Baltica podpisała dwie umowy w ramach projektu farm wiatrowych na Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 14:11
PGE Baltica podpisała umowy z DHI i DNV GL w ramach projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku - podała PGE. DHI będzie wykonawcą studium dla dwóch z trzech planowanych morskich farm wiatrowych, a zadaniem DNV GL będzie m.in. weryfikacja wybranych założeń projektowych.
rozwiń zwiń