X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wiceminister klimatu: jeszcze w tym roku gotowy będzie projekt strategii wodorowej

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 18:10
Wodór jako paliwo przyszłości to jeden z tematów poruszanych na rozpoczętej w Rzeszowie konferencji naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju". 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/PKN Orlen

Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska zapowiedział, że jeszcze w tym roku gotowy będzie projekt strategii wodorowej. Zyska był jednym z uczestników panelu "Wodór paliwo przyszłości", w swoim wystąpieniu powiedział, że resort współpracuje m.in. z Orlenem, Lotosem oraz prywatnymi podmiotami ws. technologii wodorowej, aby, jak podkreślił wiceminister "osiągnąć poważną pozycję na rynkach europejskich i światowych".

pkn orlen 1200.jpg
W zgodzie ze strategią neutralności emisyjnej. Orlen inwestuje w wodór

Zyska przypomniał, że Polska zajmuje 3. miejsce w Europie i 5. na świecie, jako producent wodoru technicznego.

Zyska podkreślił, że w resorcie klimatu od początku tego roku trwają prace nad projektem Polskiej Strategii Wodorowej. - Powołany został zespół ekspertów, który opracował rekomendacje, które stały się podwaliną do dalszych prac – powiedział.

Zyska zapewnił, że jesienią tego roku projekt strategii wodorowej zostanie przedstawiony opinii publicznej. „Następnie odbędą się konsultacje społeczne. W przyszłym roku, w I lub II kwartale, strategia powinna być przyjęta przez Radę Ministrów” - zadeklarował.

W oczekiwaniu na regulacje prawne

Zdaniem wiceministra, ważne jest, aby Polska oprócz przygotowania strategii budowała również własny rynek i "kompetencje intelektualne", żeby nie kupować tylko gotowych rozwiązań z zagranicy. Zyska dodał jednak, że polską gospodarkę wodorową będziemy budować we współpracy z podmiotami z innych krajów. - Ten udział będzie niezbędny. Już trwają rozmowy z kilkoma inwestorami, którzy mają technologię zaawansowane w obszarze przemysłowym i transportowym - powiedział.

Zdaniem Zyski napęd wodorowy powinien być w pierwszej kolejności stosowany w transporcie ciężkim oraz kolei.

Natomiast wiceprezes PKN Orlen Józef Węgrecki, który także uczestniczył w tym panelu, podkreślił, że nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie wyglądać będą regulacje prawne odnośnie wodoru.

Na początek ciężarówki, potem kolej

Dodał, że Orlen będzie chciał wykorzystać swoje źródła OZE do produkcji wodoru. - Następnie chcemy go kierować głównie do sprzedaży do zasilania ogniw w samochodach ciężarowych - tam na początek. Później chcemy budować stacje wodorowe na autostradach. Przygotowujemy się również do możliwości zasilania wodorem kolei - mówił.

Wiceprezes Orlenu dodał, że koncern chce też budować stacje wodorowe w miastach. - Będą to stacje, które zasilają miejskie autobusy, ale na nich też będą mogły tankować auta osobowe - mówił.

Węgrecki zapowiedział, że zgodnie z umową z PESA na wiosnę przyszłego roku powinna powstać pierwsza lokomotywa na wodór, do której Orlen dostarczy to paliwo.

Wiceprezes koncernu stwierdził, że Orlen w Płocku produkuje 25 ton wodoru na godzinę. - Problemem nie jest więc produkcja wodoru, problemem jest to, aby stworzyć łańcuch wartości, żebyśmy mieli autobusy na wodór, żeby stworzyć system dopłat do tych autobusów - powiedział.

Węgrecki dodał, że firma buduje obecnie trzy stacje wodorowe w Czechach. Zwrócił też uwagę, że np. elektryczne autobusy to tylko "przeniesienie emisji CO2 poza miasto".

- Kiedyś UE się do tego doczepi i wyjściem będzie użycie wodoru - powiedział.

AA.jpg
Powstaje strategia rozwoju gospodarki wodorowej. Do końca października poznamy szczegóły

Inny uczestnik panelu Jakub Kupecki z Instytutu Energetyki mówił, że technologia wodorowa to nowa gałąź gospodarki i ważnym jej elementem jest nauka. Jego zdaniem w Polsce jest problem z rozproszeniem działań, jeśli chodzi o technologię wodorową.

Poprawić efektywność działań

- Centralizacja tych działań może spowodować, że efektywność każdej włożonej złotówki będzie mocniejsza, jeśli będzie to w jakiś sposób centralnie zarządzanie. Po to, aby uniknąć zajmowania się badaniami, którymi robiły już inne zespoły wiele lat wcześniej. Trzeba skupić się na systemie monitorowania tych prac, aby były one komplementarne, a nie konkurencyjne czy odtwórcze - zaznaczył Kupecki.

Tematem rozpoczętej w poniedziałek konferencji jest m.in. bezpieczeństwo energetyczne w obliczu globalnych trendów transformacyjnych. Bierze w niej udział prawie 130 prelegentów z całej Polski, wśród których znajdą się przedstawiciele największych polskich firm energetycznych, administracji, a także eksperci. Z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa większość uczestniczy w niej zdalnie.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wodór, "święty Graal" energetyki. Ekspert: Polska ma duże szanse, ma potencjał naukowy, trzeba mądrze wybrać nisze

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 06:00
- Potencjał naukowy w zakresie energetyki wodorowej Polsce powinien zostać dobrze zagospodarowany. Chodzi o to, żeby nie rozproszyć środków, a skoncentrować je w konkretnych niszach w ramach polskiej strategii wodorowej, która ma powstać jesienią – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Łukasz Antas (Esperis). Jak mówi, Polska stoi przed szansą, ale i przed ryzykiem w przypadku zaniechań: wodór wchodzi na światowe rynki pewnym krokiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska strategia wodorowa coraz bliżej. Krzysztof Kubów: dokument ma powstać w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:18
Powstanie polska strategia wodorowa i prawo wodorowe - zapowiedział podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, Krzysztof Kubów, szef gabinetu politycznego premiera, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. gospodarki wodorowej. Dodał, że Polski rząd stawia na gospodarkę wodorową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W zgodzie ze strategią neutralności emisyjnej. Orlen inwestuje w wodór

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 16:01
Orlen planuje w tym roku budowę punktów tankowana wodoru na dwóch stacjach paliw w Czechach – w Pradze i Litvinowie. Zamierza też otworzyć kolejne stacje wodorowe, w tym w Brnie i Pilznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje strategia rozwoju gospodarki wodorowej. Do końca października poznamy szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 10:00
Do końca października zostanie wypracowana strategia rozwoju gospodarki wodorowej. Ma ona dać podwaliny pod prawo wodorowe, opracowane w przyszłym roku. W opinii pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodorowej i szefa gabinetu politycznego premiera Krzysztofa Kubowa Unia Europejska w znacznie większym stopniu będzie wspierać projekty związane z zielonym wodorem.
rozwiń zwiń