X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zniknie wąskie gardło komunikacyjne aglomeracji Krakowa. Ważny węzeł A4 do rozbudowy

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 16:24
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał program inwestycji dla rozbudowy węzła A4 Kraków Południe łączącego południową obwodnicę miasta z drogą krajową nr 7, czyli Zakopianką. Zadanie zaplanowano na lata 2025 – 2026.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/Ministerstwo Infrastruktury

- To niezmiernie ważna i oczekiwana przez kierowców inwestycja. Pozwoli zaoszczędzić czas spędzony w pojazdach, ograniczy emisję spalin oraz zwiększy poziom bezpieczeństwa podróży. Dziś w godzinach szczytu miejsce to jest wąskim gardłem komunikacyjnym aglomeracji Krakowa - powiedział minister infrastruktury.

Jak wskazał, podpisanie programu inwestycji oznacza przyznanie finansowania na realizację zadania. Umożliwia to rozpoczęcie przygotowań etapu dokumentacyjnego i w dalszej kolejności rozbudowy.

DROGA BUDOWA.jpg
Przybędzie nowych dróg i obwodnic. GDDKiA: plan przetargów na przyszły rok gotowy

Węzeł Kraków Południe rozprowadza ruch pomiędzy południową obwodnicą Krakowa w ciągu autostrady A4 oraz dk7 (Zakopianką) i miastem Kraków.

Dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Tomasz Pałasiński wskazał, że poprawa płynności ruchu na węźle A4 Kraków Południe, łącznicach i dk7 możliwa jest tylko wówczas, gdy zwiększona będzie przepustowość na łącznicach autostrady z kierunku Katowic i Rzeszowa w kierunku Zakopanego. Niezbędne jest uzupełnienie węzła o brakujące łącznice Rzeszów – Centrum Krakowa oraz Centrum Krakowa – Rzeszów.

- Brak tych relacji skutkuje zawracaniem pojazdów na ul. Zakopiańskiej i ma negatywny wpływ na przepustowość i bezpieczeństwo ruchu. Konieczna jest także likwidacja sygnalizacji świetlnej na łącznicy oraz przebudowa skrzyżowania z sygnalizacją świetlną na ulicy Taklińskiego i Poronińskiej - zaznaczył.


Posłuchaj
00:20 10666350_1.mp3 Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk o planach poszerzenia odcinka autostrady A4 w Krakowie. (IAR)

W ramach rozbudowy węzła uwzględnione są: budowa estakady, ronda na skrzyżowaniu ulic Poronińskiej i Taklińskiego z ul. Zakopiańską, podziemnego przejścia dla pieszych, murów oporowych, ekranów akustycznych, dróg serwisowych oraz przebudowa łącznic.

Miasto Kraków, w granicach którego zlokalizowana będzie inwestycja, deklaruje partycypację w kosztach odszkodowań i części robót. Zostanie zawarte porozumienie z miastem Krakowem w sprawie współfinansowanie tego zadania.

Prace przygotowawcze do rozbudowy węzła A4 Kraków Południe zaplanowane są na lata 2020 – 2024, a realizację robót na lata 2025 – 2026.

Od granicy miasta Krakowa na południe trwa już opracowanie studium techniczno–ekonomiczno–środowiskowego dla rozbudowy dk7 w Libertowie. Do zakresu etapu dokumentacyjnego należy tu także uzyskanie decyzji środowiskowej i przygotowanie koncepcji programowej.

budowa drogi droga 1200.jpg
Nowy odcinek drogi S1: Podwarpie - Dąbrowa Górnicza

Powstanie dwupoziomowy węzeł i bezkolizyjne przejście dla pieszych. Ogłoszenie przetargu w systemie "projektuj i buduj" planowane jest pod koniec 2021 r., a zakończenie budowy w 2025 r.

W ocenie GDDKiA dzięki przebudowie węzła autostradowego, i wybudowaniu tuż potem nowego układu komunikacyjnego z węzłem w Libertowie, poprawi się płynność przejazdu i bezpieczeństwo na ważnym dla ruchu tranzytowego, turystycznego i lokalnego odcinku Zakopianki.

Według generalnego pomiaru ruchu z 2015 r. średnio na odcinku Zakopianki między Krakowem i Głogoczowem przejeżdża ponad 40,8 tys. pojazdów na dobę.

IAR/PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zakopianka: powstaje najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Przebito pierwszą nitkę

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 16:29
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że budowa nowego odcinka zakopianki przebiega zgodnie z planem. W środę drogowcy przebili pierwszą część podziemnej trasy pod Luboniem Małym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe obwodnice dla Słupska i Dąbrowy Tarnowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 22:00
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zatwierdził program inwestycji dla obwodnicy Słupska i Kobylnicy w ciągu drogi krajowej nr 21. Inwestycja została ujęta w Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Od dziś kierowcy mogą korzystać z obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy odcinek drogi S1: Podwarpie - Dąbrowa Górnicza

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 14:00
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na przebudowę drogi krajowej numer jeden i dostosowanie jej do parametrów drogi ekspresowej. Przebudowany zostanie jej odcinek o długości prawie siedmiu kilometrów.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przetarg na kolejny fragment Via Carpatia. Zobacz, gdzie będzie przebiegać nowa trasa

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 14:33
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę fragmentu drogi ekspresowej S19 na odcinku Malewice – Chlebczyn. Trasa w województwie podlaskim będzie fragmentem drogi Via Carpatia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przybędzie nowych dróg i obwodnic. GDDKiA: plan przetargów na przyszły rok gotowy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 11:35
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje się do realizacji inwestycji drogowych w nowej perspektywie unijnej. W opracowaniu są dokumenty na 2,5 tys. km dróg - poinformował Tomasz Żuchowski p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
rozwiń zwiń