Pandemia nie zmniejszyła popytu na biura. W stolicy szykuje się rekord

2020-09-22, 14:38

Pandemia nie zmniejszyła popytu na biura. W stolicy szykuje się rekord
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Monkey Business Images

Rok 2020 będzie rekordowy pod względem planowanej powierzchni biurowej w stolicy; w ciągu dekady łączne zasoby biurowe Warszawy osiągnęły poziom 5,5 mln mkw. powierzchni do wynajęcia - informuje Deloitte, powołując się na badanie "Warsaw Crane Survey – lato 2020".

Z analizy przeprowadzonej przez Deloitte wynika, że Warszawa przeżywa budowlany boom, co widać wyraźnie w centrum miasta i na Woli. Jednak z roku na rok liczba wydawanych w mieście pozwoleń na budowę dla projektów biurowych maleje. Oznacza to zwiększenie skali projektów realizowanych w Warszawie.

Witalny rynek

Jak zauważają eksperci Deloitte, po trzech dekadach spektakularnego rozwoju, warszawski rynek biurowy osiągnął dojrzałość, nie tracąc przy tym jednak nic ze swojej witalności. Zasoby biurowe Warszawy osiągnęły w tym czasie poziom 5,5 mln mkw. powierzchni najmu. Tylko w ubiegłym roku oddano do użytku 175 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. W tym roku planowane jest oddanie ponad dwa razy więcej – ok. 400 tys. mkw. powierzchni. Tym samym rok 2020 będzie pod tym względem rekordowy.

- Co istotne pandemia COVID-19 nie wpłynęła znacząco na prace przy realizacji projektów biurowych w Warszawie, a nasze badania nie wykazały żadnych inwestycji, które zostały zawieszone z tego powodu. Jedynie w pierwszych tygodniach lockdownu miało miejsce krótkie zablokowanie procedur administracyjnych związanych z planowaniem oraz procesem budowlanym, co spowolniło nieco dynamikę branży, natomiast jej nie wyhamowało. Realne konsekwencje pandemii dla tego sektora będziemy mogli ocenić za około 2-3 lata - poinformował  partner w Deloitte Maciej Krasoń.

Projekty zmieniają funkcję

W informacji zwrócono uwagę, że bieżący wolumen inwestycji, tych na etapie budowy i tych planowanych z już uzyskanymi pozwoleniami na budowę, jest w Warszawie stabilny i wynosi około 1 mln mkw. Choć planowana powierzchnia pozostawała na podobnym poziomie przez ostatnią dekadę, to liczba inwestycji od kilku lat zdecydowanie spada. Oznacza to, że buduje się mniej biurowców, ale o większej powierzchni najmu, a więc często wyższych.

Powiązany Artykuł

biuro1200.jpg
Wygląd miejsca pracy ma znaczenie. Paprotka na parapecie już nie wystarczy

Poinformowano, że najwięcej powierzchni biurowej znajduje się obecnie na Mokotowie – ponad 1,5 mln mkw, z tego aż 1 mln mkw. przypada na rejon Służewca. Ostatnie lata przyniosły duże zmiany w tej części dzielnicy i kolejną transformację. Deweloperzy pomimo uzyskania pozwolenia na budowę biurowca coraz częściej decydują się na zmianę funkcji projektu, głównie na mieszkaniową.

Najpopularniejsza dzielnica to Mokotów

- Większość spośród 10 projektów, które uzyskały w ostatniej dekadzie pozwolenie na budowę, a na etapie realizacji zadecydowano o zmianie ich funkcji, znajduje się właśnie w dzielnicy Mokotów - napisano.

Dodano, że w ostatnich trzech latach nie wydano żadnego nowego pozwolenia na budowę budynku biurowego na Służewcu. Obecnie na terenie dzielnicy powstaje ponad 60 tys. mkw. powierzchni biurowej, głównie poza Służewcem i terenami z nim sąsiadującymi, w szczególności w rejon Sielc.

Według Deloitte, ze względu na liczbę i powierzchnię inwestycji z uzyskanym pozwoleniem na budowę projektów biurowych, to Wola stanie się w najbliższych latach główną lokalizacją takich inwestycji.

Z danych wynika, że aż 5 z 7 pozwoleń na budowę nowoczesnych budynków biurowych wydanych w 2019 roku dotyczyło Woli. Według Deloitte, w najbliższych latach ta dzielnica będzie celem dla lokalizacji największych projektów biurowych w Warszawie.

- W tej chwili Wola znacznie prześciga pozostałe dzielnice pod względem liczby oraz powierzchni projektów, które są w budowie. Na koniec 2019 roku było to 544 tys. mkw. powierzchni biurowej, czyli blisko połowa dotychczasowego zasobu dzielnicy - czytamy.

Rewitalizacja starych obiektów

Autorzy raportu zauważają, że w dzielnicy zauważalnie rośnie rola zasobów biurowych powstałych w wyniku realizacji projektów rewitalizacyjnych. Dwa największe miejskie projekty rewitalizacyjne w Warszawie, czyli Browary Warszawskie i Fabryka Norblina, są zlokalizowane właśnie na Woli.

W raporcie przypomniano, że pierwszą historyczną lokalizacją biur w Warszawie było Śródmieście. Mieści się tu ok. 1,25 mln mkw. powierzchni biurowej, w budowie jest kolejne 113 tys. mkw., a w planach 41 tys. mkw. Ale w 2019 roku nie wydano żadnego nowego pozwolenia na budowę dla projektu biurowego w Śródmieściu.

Ze względu na dużą liczbę zabytkowych budynków, w Śródmieściu jest realizowanych najwięcej projektów rewitalizacyjnych, wprowadzających funkcję biurową w historyczną tkankę miejską.

PAP, PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej