X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Autorski pomysł BGK na wsparcie przedsiębiorczości. Zobacz, jak z niego skorzystać

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 14:35
Prawdopodobnie na przełomie sierpnia i września Bank Gospodarstwa Krajowego obejmie gwarancjami limity faktoringowe, co ułatwi faktorom opłacenie przedstawianych przez przedsiębiorców faktur. Chodzi o gwarancje z Funduszu Gwarancji Płynnościowych, na takie rozwiązanie zgodziła się już Komisja Europejska.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

– Całość działa następująco: instytucja finansowa, która świadczy usługi faktoringowe, czyli faktor, korzysta z gwarancji BGK, aby zabezpieczyć spłatę limitu faktoringowego udzielanego swojemu klientowi, czyli przedsiębiorcy. Innymi słowy BGK przejmuje część ryzyka, ułatwiając faktorowi opłacenie przedstawianych przez przedsiębiorcę faktur – tłumaczy prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, dodając, że tym rozwiązaniem bank pomaga firmom zachować płynność w czasie kryzysu i jednocześnie wspólnie z innymi podmiotami branży wypełnia lukę w tym sektorze.

gaz firma 1200 free
Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy mogą już korzystać z rządowych dopłat do oprocentowania kredytów

Wyjątkowe środki i nowe rozwiązania

W opinii BGK w obliczu pandemii koronawirusa należało podjąć wyjątkowe środki i nierzadko wprowadzić zupełnie nowe rozwiązania wspierające gospodarkę. Zauważono, że europejskie instytucje rozwoju mają wiele pomysłów na wspieranie przedsiębiorczości w trakcie pandemii koronawirusa. Bank podał, że na przykład belgijska instytucja finansowa PMV oferuje pożyczki dla firm zainteresowanych zwiększeniem skali działalności i start-upów.

– Przedsiębiorcy mogą liczyć na odroczenie odsetek w wysokości 5 proc. dla pożyczek do 800 tys. euro i odroczenie odsetek w wysokości 6 proc. w przypadku pożyczek powyżej 800 tys. euro. Wartość programu to 250 mln euro – informuje bank.

BGK poinformował też, że francuski bank inwestycyjny – Banque publique d'investissement (Bpifrance) – wzmacnia kapitał firm z sektora MŚP oraz start-upów dwoma instrumentami: "Funduszem na rzecz wzmocnienia MŚP", wyposażonym w prawie 100 mln euro oraz "French Tech Bridg", dysponującym 80 mln euro dla start-upów.

Przedsiębiorcy mogą starać się o finansowanie w kwocie od 100 tys. do 5 mln euro, które wesprze ich inwestycje i pozwoli utrzymać płynność finansową. Pieniądze pochodzą z wykupu obligacji firm zainteresowanych wsparciem. Obligacje mogą zostać w przyszłości zamienione na akcje.

Włosi wspierające promocję włoskich marek

Z kolei KfW Capital, spółka zależna niemieckiego banku KfW, oferuje instrument o nazwie "Corona Matching Facility", który ma na celu wspieranie start-upów i młodych, rozwijających się firm poprzez finansowanie kapitałem prywatnym z funduszy venture capital. BGK zwraca też uwagę na włoskie rozwiązania. Wskazano, że Włochy są krajem, który pandemia koronawirusa dotknęła bardzo mocno, dlatego wsparcie w odbudowie gospodarki również jest duże – bank rozwoju Cassa depositi e prestiti, przekazał włoskim bankom komercyjnym 3 mld euro na kredyty dla MŚP.

Poza tym CDP Group wdrożyło rozwiązania wspierające promocję włoskich marek.

biznes rozmowa 1200.jpg
Ekspert BGK: pomoc w spłacie odsetek od kredytów dla firm, będzie dostępna także w 2021 roku

– Wyróżnić można m.in. 1,5 mld euro gwarancji ułatwiających wypłaty pożyczek na utrzymanie płynności finansowej, 2 mld euro na ochronę ubezpieczeniową nowych linii kredytowych, które pomogą włoskim firmom w wejściu na nowe rynki oraz 500 mln euro na wsparcie włoskiego eksportu, jego odbudowę w tych krajach, w których produkty włoskie są najbardziej poszukiwane (np. Ameryka Łacińska, Afryka i Bliski Wschód) – czytam w opracowaniu BGK.

Ekspert BGK: pomoc w spłacie odsetek od kredytów dla firm, będzie dostępna także w 2021 roku.

Pożyczki na zachowanie miejsc pracy

Natomiast Chorwacki Bank Odbudowy i Rozwoju może udzielać bezpośrednich, nieoprocentowanych pożyczek dla przedsiębiorców prowadzących działalność turystyczną. Program daje dostęp do kredytów o łącznej wartości 600 mln HRK, czyli ponad 79 mln euro, które można przeznaczyć na zachowanie miejsc pracy i utrzymanie płynności.

BGK poinformował, że pomocy udzielał również czeski bank rozwoju ČMZRB uruchomiając programy COVID. W pierwszym programie przedsiębiorcy mogli liczyć na pożyczki od 20 tys. do 600 tys. euro z zerowym oprocentowaniem, w kolejnych firmy mogą liczyć na gwarancje dla kredytów obrotowych do maksymalnie 600 tys. euro.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dodatkowe 150 mln zł. Większa pula pieniędzy na pożyczki dla firm

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 15:15
Mniejsze firmy, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z pandemią - w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego - mogą liczyć na pożyczki, których budżet zwiększono z 400 do 550 milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BGK: pandemia boleśnie uderzyła w małe i średnie firmy. Na pomoc tarcza antykryzysowa

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 13:04
Przez epidemię koronawirusa 60 proc. małych i średnich firm (MŚP) ograniczyło skalę działalności, a co trzecia zredukowała zatrudnienie - wynika z badania banku BGK. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert BGK: pomoc w spłacie odsetek od kredytów dla firm, będzie dostępna także w 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 21:20
Na pomoc dla firm w spłacie ich kredytów, w postaci sfinansowania spłat części odsetek, zostanie wydanych w 2020 i 2021 roku, łącznie ponad 560 mln złotych ze specjalnego funduszu BGK - powiedziała Elżbieta Stelmach z BGK w audycji "Expres Gospodarczy" Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy mogą już korzystać z rządowych dopłat do oprocentowania kredytów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 14:23
Przedsiębiorcy mogą już korzystać z rządowych dopłat do odsetek kredytów obrotowych. Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił Fundusz Dopłat do Oprocentowania, który jest ważnym elementem Tarczy Antykryzysowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BGK rozszerza wsparcie dla rolników. Nowe warunki gwarancji spłaty kredytów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 14:17
Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował o objęciu gwarancjami i zabezpieczeniami niektórych kredytów dla rolników. Według banku, to rozszerzenie wsparcia dla rolników i przetwórców rolno-spożywczych w ramach walki z efektami pandemii.
rozwiń zwiń