Powraca pomysł podziału województwa mazowieckiego. PiS analizuje projekt

2020-07-24, 13:30

Powraca pomysł podziału województwa mazowieckiego. PiS analizuje projekt
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Velishchuk Yevhen/shutterstock.com

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że prace nad ewentualnym podziałem województwa mazowieckiego są zaawansowane. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia dodał, że ostateczne decyzje w tej sprawie podejmie kierownictwo polityczne Zjednoczonej Prawicy.

– Tego typu rozwiązania są stosowane na całym świecie. Często stolica kraju to bogate miasto, które ma wpływ nie tylko na region, ale również na cały kraj, i dlatego wydziela się ją jako odrębne województwo – powiedział Michał Dworczyk. Dodał, że warto rozważyć, czy korzystne dla mieszkańców będzie wprowadzenie takiego podziału również w Polsce.

Powiązany Artykuł

shutterstock_mazowsze 1200.jpg
Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiada podział województwa mazowieckiego

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że na jesieni mogą nas czekać kolejne wybory, gdyż z nieoficjalnych ustaleń dziennika wynika, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo śpieszy się z zapowiadanym już wcześniej wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Nowe województwo objęłoby obecną Warszawę plus przylegające do niej powiaty. Według gazety, projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do Sejmu jeszcze w lipcu.

Zdaniem PiS, nowy podział ma zwiększyć szanse biedniejszej części Mazowsza na fundusze z Unii Europejskiej. - Pewną analogią mogą być Niemcy, gdzie Berlin jest oddzielnym landem – zauważa gazeta. Jednak marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL) uważa, że pomysł podziału woj. mazowieckiego jest nieracjonalny i szkodliwy. Jego zdaniem jest to manipulowanie granicami regionów z powodów politycznych.

Zawyżanie dochodu na mieszkańca

O podziale Mazowsza PiS mówi od dawna, choć sam pomysł pojawił się już w roku 1999, podczas reformy administracyjnej. W roku 2005, po dojściu do władzy przez PiS, coraz częściej pojawiały się głosy, aby samą Warszawę lub miasto wraz z aglomeracją wydzielić z woj. mazowieckiego jako nowy organizm. Entuzjaści tego pomysłu wyliczali jego zalety: m.in. integracja aglomeracji, wspólne rozwiązywanie problemów, zwiększenie dotacji z Unii Europejskiej dla woj. mazowieckiego. Sceptycy mówili natomiast o wzroście biurokracji i nakładów finansowych.

Postulaty wydzielenia Warszawy wraz z okolicznymi obszarami z województwa mazowieckiego pojawiły się po raz kolejny przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku.

Powiązany Artykuł

wieś polska east news 1200.jpg
Warszawa i Mazowsze oddzielnie? Pomysł na nową mapę administracyjną kraju

Kandydaci PiS do parlamentu z okręgu płocko-ciechanowskiego zaproponowali wówczas utworzenie województwa stołecznego obejmującego Warszawę wraz z ośmioma powiatami – grodziskim, legionowskim, nowodworskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, wołomińskim, warszawskim zachodnim. PiS powróciło do tematu w roku 2019, pomysł ponownie argumentowano tym, że obecność Warszawy w województwie mazowieckim zakłamuje dane ekonomiczne dla całego województwa, w szczególności zwracano uwagę na problemem zawyżania dochodu na mieszkańca przez stolicę.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Polecane

Wróć do strony głównej