X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Warszawa i Mazowsze oddzielnie? Pomysł na nową mapę administracyjną kraju

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 16:50
Zapowiedź podziału obecnego województwa mazowieckiego na dwa - województwo obejmujące Warszawę i okolice oraz na województwo mazowieckie - znalazła się w programie wyborczym PiS. Według lidera partii Jarosława Kaczyńskiego, ma to rozwiązać problem zawyżania przez stolicę dochodu na mieszkańca w obrębie Mazowsza.
Audio
  • Szef klubu radnych KO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski - mówi o propozycji podziału Mazowsza. (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: udmurd/ Shutterstock

Na początku września tego roku w rozmowie z Polskim Radiem wicepremier Jacek Sasin przypomniał, że w tej kadencji Sejmu "doprowadziliśmy do rozdzielenia województwa mazowieckiego na dwa odrębne byty statystyczne". 

https://www.rdc.pl/informacje/sasin-wydzielenie-warszawy-z-woj-mazowieckiego-jest-w-programie-pis/

- To nie wystarczy, bo w UE panuje zasada, że podmioty statystyczne powinny pokrywać się z podmiotami administracyjnymi. Prowadzimy dyskusję z Komisją Europejską w tej sprawie, w kontekście nowej perspektywy budżetowej UE - mówił wicepremier.

Wicepremier pytany w czwartek w Polsat News podział obecnego województwa mazowieckiego stwierdził, że Mazowsze wraz z Warszawą jest traktowane jak bogate województwo.

Zwrócił uwagę, że w większości krajów UE "regiony stołeczne, stolice, są wydzielone jako oddzielne jednostki administracyjne". - I my chcemy zrobić to samo - oświadczył.

- Ta sprawa jest w naszym programie. Nie możemy uciekać od faktu, że jest to region niezwykle zróżnicowany. Mamy bardzo bogatą Warszawę, nieodstającą od najbogatszych rejonów Unii i resztę województwa - kontynuował wicepremier.

Jego zdaniem, taki podział administracyjny powinien nastąpić. - On nie jest niczym dziwnym, w wielu krajach UE regiony stołeczne są wydzielone i stanowią odrębne jednostki administracyjne. Podobnie powinno być w Polsce. Warszawa różni się diametralnie od Siedlec, od Radomia, od mniejszych miast - podkreślił Jacek Sasin.

Przyznał jednak, że rząd obecnie nie pracuje nad projektem ustawy dotyczącej wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego, ale w jego opinii jest to jednak "absolutnie niezbędne".

Opozycja zgodnie przeciw podziałowi

Niedawno marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik z PSL komentując zapowiedzi PiS dotyczące podziału Mazowsza stwierdził: "to są pomysły, które powtarzają się co wybory. Są adresowane do ludzi, którzy być może nie rozumieją, że dzisiaj Mazowsze, to jest jeden z najlepiej rozwijających się regionów europejskich, że taki podział oznaczałby cofnięcie się w rozwoju".

W jego ocenie - to "absolutnie destrukcyjny pomysł i zdecydowanie się temu przeciwstawiamy". - Szef PiS wrócił do pomysłu podzielenia, a tak naprawdę rozbioru województwa mazowieckiego - stwierdził Struzik.

Odnosząc się do tych słów Jacek Sasin skomentował - "myślę, że marszałek Struzik to się najbardziej obawia o swój fotel marszałkowski: jest przeciwnikiem tego rozwiązania, mimo że tak bardzo podkreśla, że tak bardzo mu chodzi rzeczywiście o to Mazowsze lokalne, poza warszawski".

Wicepremier Sasin zwrócił także uwagę, że jeśli będą dwa województwa, "to pewnie trzeba będzie również zrobić nowe wybory do samorządu jednego i drugiego województwa". - I w takim kontekście tę wypowiedź marszałka traktuję - dodał.

Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) odnosząc się do propozycji PiS, by podzielić obecne województwo mazowieckie na dwa - skomentowała, że Warszawa i Mazowsze to jeden dobrze połączony organizm.

- Będziemy dbać i zdobywać środki i dla Mazowsza, i dla Warszawy - mówiła i podkreśliła, że tylko połączenie Warszawy z całym regionem gwarantuje mu dobry i szybki rozwój.

- Nie ma żadnych ekonomicznych, czy europejskich przesłanek do tego, żeby niszczyć budowaną od ponad 20 lat wspólnotę województwa mazowieckiego, wspólnotę samorządowców, ale przede wszystkim mieszkańców - skomentował propozycję PiS lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Również samorządowcy z Warszawy i Mazowsza Koalicji Obywatelskiej są przeciwni oddzieleniu województwa mazowieckiego od Warszawy.

Podział administracyjny do poprawki?

Przypomnijmy, że w mijającej kadencji PiS obiecał również przywrócenie województw środkowopomorskiego i częstochowskiego.

Ekspert Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego PAN, cytowany przez portal regiony.rp.pl uważa, że trzeba po 20 latach postawić pytanie o skutki podziału administracyjnego kraju, które w jego  ocenie są niezadowalające i niezgodne z oczekiwaniami.

- Powstały m.in. zbyt duże obszarowo i bez dobrej dostępności do usług województwa: mazowieckie i zachodniopomorskie, lub zbyt małe, aby utrzymać usługi publiczne na wysokim poziomie: lubuskie, świętokrzyskie czy opolskie - ocenia ekspert.

Jego zdaniem - dziś bardziej zasadny byłby podział na 14 lub na 18–25 województw. Są to jednak tylko wątpliwości, ponieważ nikt nie podjął prac analitycznych nad skutkami istnienia takiego podziału administracyjnego. 

PolskieRadio24, IAR, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

J. Sasin: A. Struzik nie chce podziału województwa. Obawia się o fotel

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 09:38
Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik (PSL) jest przeciwnikiem podziału województwa, mimo że tak bardzo podkreśla, że chodzi mu rzeczywiście o to Mazowsze lokalne, pozawarszawskie - ocenił w czwartek wicepremier Jacek Sasin.
rozwiń zwiń