Nowa data opinii rzecznika generalnego TSUE ws skargi Polski i Węgier dot. delegowania

2020-04-28, 13:30

Nowa data opinii rzecznika generalnego TSUE ws skargi Polski i Węgier dot. delegowania
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Andrzej Hulimka/REPORTER/EASTNEWS

28 maja – to nowa data ogłoszenia opinii przez rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie skargi Polski i Węgier na przepisy o delegowaniu pracowników. Początkowo opinia miała być opublikowana 26 maja.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała w Trybunale, że w związku z pandemią koronwirusa ten termin przesunięto na 28 maja. Teraz wszystkie orzeczenia i opinie ogłaszane są tylko w czwartki. 

Ograniczenie delegowania mocno uderzy w Polskę

Dla Polski, która wysyła najwięcej pracowników za granicę to sprawa kluczowa. Warszawa obawia się, że zmiana zasad spowoduje wzrost kosztów i biurokracji i sprawi, że delegowanie stanie się nieopłacalne.

Zaskarżone przez Polskę i Węgry przepisy ograniczają delegowanie pracowników do 12 miesięcy z możliwością wydłużenia o pół roku. Przewidują też, że pracownicy otrzymają nie tylko płace minimalne obowiązujące w krajach, do których zostali wysłani, ale też wszystkie dodatki socjalne.

Utrudniona konkurencja

W tej sprawie odbyła się na początku ubiegłego miesiąca rozprawa podczas której Polska i Węgry zażądały unieważnienia zaostrzonych przepisów o delegowaniu pracowników. Argumentowały, że zmienione przepisy naruszają swobodę świadczenia usług, utrudniają konkurencję, pogłębiają podziały wśród państw członkowskich.

- Za zaskarżoną przez nas dyrektywą stoją jednak cele protekcjonistyczne i cel ochrony rynku pracy państw z Europy Zachodniej - powiedział podczas rozprawy pełnomocnik polskiego rządu Bogusław Majczyna.

Walka z dumpingiem, czy cel polityczny?

Warszawa i Budapeszt mówią, że Europa Zachodnia boi się tańszej konkurencji z naszego regionu. - Politycznym cele było pozbycie się pracowników delegowanych z rynków krajów, gdzie pensje są wyższe - mówił w Trybunale pełnomocnik węgierskiego rządu.

Z kolei przedstawiciele Unijnej Rady, Europarlamentu, także Niemcy, Francja, Szwecja, Holandia i Austria argumentowały że chodzi o walkę z dumpingiem socjalnym i uczciwe warunki konkurencji.

IAR, PR24, akg


Polecane

Wróć do strony głównej