X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

13. i 14. emerytura - solidne wsparcie finansowe dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 08:00
Seniorzy w ramach tzw. "trzynastki" otrzymują jednorazowo - już drugi rok z rzędu - około 980 zł. Natomiast 14. emerytura zgodnie z zapowiedziami ma zostać wypłacona pierwszy raz pod koniec 2021 roku, ale na nieco innych zasadach aniżeli 13. emerytura. Oto szczegóły tego finansowego wsparcia. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
  • 13. emerytury - zgodnie z ustawą podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę są wypłacane w kwietniu tego roku.
  • Koszt wypłaty trzynastych emerytur i rent wyniesie blisko 12 mld złotych.
  • 14. emerytury mają trafić do seniorów w listopadzie 2021 roku.
  • Koszt wypłaty 14. emerytury oszacowano na około 10,6 mld zł.

Kiedy wypłata 13. emerytury?

Dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów są wypłacane zgodnie z harmonogramem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Terminy przelewów z 13. emeryturami to 1, 3, 6, 10, 15, 20, 25 i 30 kwietnia obecnego roku.

shutterstock_1380220862 emerytura 1200.jpg
"Trzynastki" wypłacane Polakom. ZUS przekazał już ponad 1,5 mld złotych

W tym roku 13. emerytura zostanie wypłacona około 9,8 mln osób, w tym dla blisko 285 tys. rencistów socjalnych.

Trzynaste emerytury rokrocznie są wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie.

W roku obecnym - to 1200 złotych brutto, czyli na rękę 981 zł netto. Z tej kwoty nie są odliczane potrącenia i egzekucje. Nie będzie ona także wliczana do dochodu.

Dodatkowe świadczenie wypłacane jest z urzędu i nie trzeba po nie składać specjalnych wniosków.

Trzynastki otrzymują osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Całkowity koszt wypłaty trzynastych emerytur i rent wyniesie blisko 12 mld zł. Źródłem ich finansowania są środki zgromadzone na Funduszu Solidarnościowym i w budżecie państwa.

Pierwszy raz trzynastki, w kwocie 1100 zł brutto, zostały wypłacone w zeszłym roku i trafiły do 9,8 mln osób.

tarcza zus east news 1200.jpg
Prezes ZUS zapewnia: renty i emerytury bez opóźnień, "trzynastki" też nie są zagrożone

Kiedy wypłata 14. emerytury?

Według planu ZUS-u czternastki trafią do emerytów i rencistów 29 października oraz 5, 10, 15, 19, 25 listopada i 1 grudnia 2021 roku. Ostatni termin jest ważny dla pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Ze względu na obowiązujące przepisy, podobnie jak w przypadku trzynastek, te osoby otrzymają świadczenia w innej kolejności. 

Ile wyniesie 14. emerytura?

Czternaste świadczenie, w wysokości najniższej emerytury otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł przed odliczeniami i potrąceniami.

W przypadku osób, których świadczenia przekraczają 2,9 tys. zł, czternastka będzie wypłacana na zasadzie złotówka za złotówkę, czyli w kwocie pomniejszonej o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2,9 tys. zł.

Rozwiązanie to ma być zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Koszt wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2021 r. wyliczono na około 10,6 mld zł. W 2021 r. świadczenie to zostanie wypłacone blisko 9,1 mln emerytów i rencistów.

W planach jest także wprowadzenie stałej waloryzacji kwotowo-procentowej co będzie ważne dla seniorów z najmniejszym dochodem.

ZUS, PR24, akg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes ZUS: jesteśmy gotowi do wypłacania "trzynastek", czekamy na ustawę

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 07:29
- Jeśli tylko pojawi się ustawa o wypłacie trzynastej emerytury, będziemy ją wdrażać, jesteśmy przygotowani - zadeklarowała w rozmowie z "Super Expressem" prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska. Zapewniła, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo dobra, czego dowodzą dane o wykonaniu planów finansowych i długoterminowe prognozy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co trzeba zrobić, aby nie stracić 13 emerytury, gdy do końca marca przechodzimy na "garnuszek" ZUS ?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 13:00
Sejm będzie wkrótce głosować nad projektem ustawy o trzynastej emeryturze. Te dodatkowe pieniądze mają trafić do 9,8 milionów osób już w kwietniu. Ale może jej nie dostać około 200 tysięcy osób, które do końca marca 2020 roku przechodzą na emeryturę. O tym problemie i sposobie jak tego uniknąć pisze dziennik"Fakt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS: jesteśmy gotowi do wypłaty trzynastych emerytur i rent

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 08:08
- Jesteśmy gotowi do wypłaty trzynastych emerytur i rent. To zadanie, nad którym bardzo ciężko pracujemy od wielu tygodni - zapewniła prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podkreśliła, że całkowity koszt wypłaty świadczeń to prawie 12 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS zapewnia: renty i emerytury bez opóźnień, "trzynastki" też nie są zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 15:34
- Renty i emerytury będą wypłacane w terminach płatności, bez opóźnień - zapewniła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Podkreśliła, że nie są zagrożone również wypłaty tzw. trzynastych emerytur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla emerytów i rencistów. W środę na ich konta trafią "trzynastki"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 15:36
Ruszyła wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafią one do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto, czyli "na rękę" 981 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzynastki" wypłacane Polakom. ZUS przekazał już ponad 1,5 mld złotych

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 07:39
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 1,3 mln trzynastych rent i emerytur – poinformowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Łączna wartość dotychczas wypłaconych świadczeń to 1,57 mld zł.
rozwiń zwiń