X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Trzynastki" wypłacane Polakom. ZUS przekazał już ponad 1,5 mld złotych

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 07:39
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 1,3 mln trzynastych rent i emerytur – poinformowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Łączna wartość dotychczas wypłaconych świadczeń to 1,57 mld zł.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Wypłata "trzynastek" dla emerytów i rencistów ruszyła w środę 1 kwietnia. Dotychczas ZUS wypłacił już 1,3 mln tych świadczeń o łącznej wartości 1,57 mld zł. W sumie trzynastą emeryturę otrzyma ok. 9,8 mln osób, wypłaty są realizowane na bieżąco.

emerytura starosc senior park 1200.jpg
Wsparcie dla milionów emerytów. Rozpoczyna się wypłata "trzynastek"

Aby otrzymać to świadczenie, nie trzeba nic robić, gdyż wszystkim uprawnionym zostanie ono wypłacone automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Emeryci i renciści, którzy nie mają konta w banku, świadczenie otrzymają pocztą.

Bezpieczne koperty

MRPiPS zapewnia, że osoby, którym emeryturę przekazuje listonosz, mogą czuć się bezpieczne. Poczta Polska przygotuje bezpieczne koperty, które doręczy pod wskazany adres przy zastosowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej "na rękę" wypłacane jest 981 zł.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna "trzynastka". ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład, jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

Kilka terminów płatności

zus1200.jpg
Wypłata trzynastych emerytur. Sprawdź szczegóły

ZUS wypłaca tzw. trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Emeryci mogą spać spokojnie. Stanisław Szwed zapewnia: świadczenia zostaną wypłacone

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. "Trzynastki" nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny opis, dzięki czemu można je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

Trzynasta emerytura przysługuje osobom, które 31 marca były uprawnione m.in. do emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Waloryzacja emerytur stała się faktem. Marlena Maląg: podejmujemy decyzje służące Polakom

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 08:42
- Dobre gospodarowanie budżetem i uszczelnienie luki VAT pozwalają na takie decyzje - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, odnosząc się do waloryzacji emerytur i rent. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS zapewnia: renty i emerytury bez opóźnień, "trzynastki" też nie są zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 15:34
- Renty i emerytury będą wypłacane w terminach płatności, bez opóźnień - zapewniła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Podkreśliła, że nie są zagrożone również wypłaty tzw. trzynastych emerytur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emeryci mogą spać spokojnie. Stanisław Szwed zapewnia: świadczenia zostaną wypłacone

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 07:33
- Świadczenia dla seniorów nie są zagrożone i zostaną wypłacone - powiedział w "Super Expressie" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
rozwiń zwiń