X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

500+ na każde dziecko. Prezydent: nasi oponenci mówili, że "tego nie da się zrobić"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 06:30
Świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny. Jest to efekt ubiegłorocznej nowelizacji ustawy, która rozszerzyła program "Rodzina 500+". Dzięki tej decyzji rządu, popartej zgodą prezydenta Andrzeja Dudy, grupa dzieci objętych wsparciem zwiększyła się o ponad 3 miliony. ​
Program Rodzina 500+zdjęcie ilustracyjne
Program Rodzina 500+/zdjęcie ilustracyjneFoto: MRPiPS

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą prawo do świadczenia mają wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny. Wnioski o wypłatę 500+ można składać już od 1 lipca ubiegłego roku drogą elektroniczną i tradycyjną, w urzędach gminy.

Szczególnie ten pierwszy sposób przypadł do gustu rodzicom, ponieważ w ciągu zaledwie dwóch tygodni wpłynęło ponad 2,1 mln wniosków.

1200_500 plus duze IAR.jpg
Prezydent: programy społeczne to nie rozdawnictwo, to inwestycje

To nie jałmużna

Nowelizację ustawy rozszerzającą program Rodzina 500+ na każde dziecko prezydent Andrzej Duda podpisał 16 maja 2019 roku.

- To nie jest żadna jałmużna. To jest udział państwa polskiego w wychowaniu dzieci - powiedział wówczas.

 rodzina 500 plus 1200 free.jpg
Marlena Maląg: mamy środki na 500+, trzynastą emeryturę i inne programy społeczne

Dzisiaj program 500+ realizuje trzy podstawowe cele: wpływa na wzrost liczby urodzeń, ogranicza ubóstwo, w szczególności wśród dzieci oraz stanowi inwestycję w rodzinę. Rozszerzona formuła Programu pozwala na poprawę jakości życia wszystkich polskich rodzin mających dzieci na utrzymaniu i stanowi dopełnienie kompleksowej polityki państwa wobec rodzin.

Dodatkowe 3,2 mln dzieci

Przed wprowadzeniem zmian z 6,8 mln dzieci świadczenie 500+ wypłacane było dla 3,6 mln. Pozostałym rodzicom - z różnych względów - świadczenie nie przysługiwało. Oznacza to, że nowe 500+ objęło dodatkowo aż 3,2 mln dzieci.

Jak napisał wówczas portal strefabiznesu.pl: "Doczekali się wszyscy: średnio zamożni rodzice, którzy mając nawet relatywnie nieduże dochody – a koszty przy dzieciach zawsze są duże – nie spełniali kryterium dochodowego i na pierwsze dziecko pieniędzy nie dostawali. Samotne matki i samotni ojcowie bez klarownych relacji z partnerem, którym przepisy, niezależnie od dochodu, także nie dawały prawa do 500+ na dziecko. I tak by grupy kolejne można było mnożyć".

Mówili, że się nie da

Temat świadczeń socjalnych bardzo często pojawia się w dyskusjach i komentarzach politycznych. Również prezydent Andrzej Duda jest o to pytany. Podczas spotkania z mieszkańcami Sochaczewa prezydent odniósł się w tym kontekście do kampanii prezydenckiej z 2015 r.

– Kiedy trwała poprzednia kampania wyborcza, wszędzie ode mnie żądano obniżenia wieku emerytalnego, to był podstawowy postulat. Oponenci polityczni mówili "tego nie da się zrobić". Miało się nie dać wypłacić 500+. Okazało się, że nie tylko dało się wypłacić 500+, ale można było jeszcze je zmienić tak, że każde dziecko w rodzinie te 500+ otrzymuje. Mimo że ci, którzy dzisiaj kandydują w wyborach prezydenckich, mówili, że się nie da – mówił Andrzej Duda.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/strefabiznesu.pl/regiony.tvp.pl/DoS/akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcowa waloryzacja rent i emerytur nie ogranicza dostępu do 500+ dla osób niesamodzielnych

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 12:00
500+ nie zostanie obniżone przez marcową waloryzację rent i emerytur. Na 1700 zł brutto ustalono maksymalny limit dochodów, który pozwoli osobom otrzymującym świadczenie uzupełniające zachować je w pełnej wysokości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: programy społeczne to nie rozdawnictwo, to inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 18:42
- Programy takie jak "500+" czy "300+" to nie jest żadne rozdawnictwo. To są inwestycje po to, by dzieciom było łatwiej się uczyć, po to, by rodzinie żyło się lepiej - mówił w środę w Chęcinach (woj. świętokrzyskie) prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg: mamy środki na 500+, trzynastą emeryturę i inne programy społeczne

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 08:06
- Nasze programy społeczne, rodzinne, międzypokoleniowe nie są zagrożone. Będą wypłacane 500+ i trzynasta emerytura. Będzie kontynuowany również program Dobry Start na rozpoczęcie roku szkolnego. Jesteśmy przygotowani - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. 
rozwiń zwiń