X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: programy społeczne to nie rozdawnictwo, to inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 18:42
- Programy takie jak "500+" czy "300+" to nie jest żadne rozdawnictwo. To są inwestycje po to, by dzieciom było łatwiej się uczyć, po to, by rodzinie żyło się lepiej - mówił w środę w Chęcinach (woj. świętokrzyskie) prezydent Andrzej Duda.
Audio
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Twitter/AndrzejDuda2020

Prezydent na spotkaniu z mieszkańcami Chęcin podkreślił, że rząd PiS wprowadził programy społeczne, które polskie rodziny odczuwają w swoich portfelach - program "500+", obniżenie wieku emerytalnego i tzw. 13. emerytury.

- Jeszcze w kwietniu emeryci i renciści otrzymają z tego tytułu swoje dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury na 1 marca 2020. I tak będzie w każdym roku, że według 1 marca danego roku i w wysokości najniższej emerytury to dodatkowe świadczenie będzie wypłacane. To jest w tym roku - jako, że najniższa emerytura wzrosła o 100 zł, było 1100, jest 1200 zł. Zrobiliśmy wreszcie przyzwoitą waloryzację - zaznaczył Andrzej Duda. Wyraził on też nadzieję, że te pieniądze pomogą stopniowo podnosić jakość życia.

Czytaj więcej
500+ free 1200.jpg
Będą zmiany w programach "500+" i "Dobry start"? Minister rodziny wyjaśnia

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezydent Andrzej Duda: rozważam zniesienie niektórych podatków

- Słyszę czasem, że mówią: to jest rozdawnictwo. Proszę państwa, to nie jest żadne rozdawnictwo. Czy jak rolnik rusza maszyną w pole po to, by siać zboże, wrzuca je w ziemię, to jest rozdawnictwo, czy to jest inwestycja? Programy "500+", "300+" to są inwestycje po to, by dzieciom było łatwiej się uczyć. Po to, by rodzinie żyło się lepiej - podkreślił prezydent.

"Zrównoważony rozwój"

Andrzej Duda na spotkaniu z wyborcami podkreślił też, że należy inwestować w wieś, a nie tylko w duże miasta.

- O to chodzi też i w tej polityce, którą ja chcę realizować dla Rzeczypospolitej. Żeby niewielkie miasto było też tym miejscem, które wielu ludzi z wielką chęcią wybiera. Dlatego, że się tam troszkę spokojniej żyje, ale także dlatego, że jest tam to wszystko, co normalnie jest potrzebne człowiekowi do funkcjonowania - mówił prezydent na spotkaniu z mieszkańcami Chęcin.

Jak dodał, chodzi o to, by w mniejszych miastach były "żłobek i przedszkole, dobrze funkcjonująca szkoła, dobre połączenia komunikacyjne", a także "konieczny element nowoczesności, jakim jest szerokopasmowy internet".

- Jeżeli taką Polskę uda nam się stworzyć, to będziemy wtedy mogli mówić, że mamy rzeczywiście w Polsce zrównoważony rozwój w znaczeniu mniej więcej równego rozwoju polskiego państwa - powiedział prezydent.

"Kolej transportem przyszłości"

Wcześniej w środę w Końskich (woj. świętokrzyskie) prezydent podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym, która wprowadza Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej - Kolej Plus.

Podczas popołudniowego spotkania z mieszkańcami Chęcin prezydent przypominał, że w latach 90. zlikwidowano wiele połączeń kolejowych w Świętokrzyskiem. - Chcemy przywrócić połączenia kolejowe tam, gdzie zlikwidowano, chcemy przywrócić połączenia autobusowe - podkreślał.

Dodał, że podpisana przez niego w środę nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym wprowadza bardzo ważny program Kolej Plus, który polega na "przywracaniu tych mniejszych połączeń kolejowych". Takie dworce jak w Końskich - podkreślił prezydent - gdzie są "zabite deskami okna i zardzewiałe tory" muszą się zmienić.

Czytaj więcej
kolej-1200-pap.jpg
"Wielu ludzi odzyska możliwości komunikacyjne". Prezydent o programie Kolej Plus

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Program Kolej Plus przeciwko wykluczeniu komunikacyjnemu. Sprawdź co się zmieni

- Będziemy chronić klimat, także przez rozwój kolei - tam gdzie koleje zostały zlikwidowane, tam wrócą - zadeklarował. - Mamy ambicje w ramach tego programu stworzyć połączenia kolejowe dla 20 mniejszych miast, które dziś tych połączeń nie mają - podkreślił prezydent.

Dodał, że w ramach programu będą także inne inwestycje, np. będą odnawiane i budowane perony oraz będą realizowane zupełnie nowe połączenia kolejowe. - To są inwestycje, które są konieczne, bo to kolej jest transportem - wierzę w to głęboko - przyszłości - zaznaczył Duda.

jp

Czytaj także

"Trzynastka" dla emerytów i rencistów na stałe

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 15:19
Emeryci i renciści corocznie będą otrzymywać dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury - przewiduje ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Większość "trzynastek" zostanie wypłacona w kwietniu. W tym roku dodatkowe świadczenia wyniosą 1200 zł brutto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielu ludzi odzyska możliwości komunikacyjne". Prezydent o programie Kolej Plus

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 15:36
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym, tzw. ustawę Kolej Plus. Uroczystość odbyła się na stacji kolejowej w Końskich w województwie świętokrzyskim. - Mam nadzieję, że wiele miast dzięki temu odzyska swoje możliwości, a przede wszystkim wielu ludzi odzyska swoje możliwości komunikacyjne - podkreślił prezydent.
rozwiń zwiń