Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych. Polska wdroży europejskie rozwiązania

2020-02-27, 14:27

Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych. Polska wdroży europejskie rozwiązania
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay/stevepb

W Polsce tylko jedna na cztery osoby z niepełnosprawnością jest aktywna zawodowo. Średnia europejska jest dwa razy lepsza – aktywna jest co druga osoba. Aktywizacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnościami jest jednym z priorytetowych działań planowanych do realizacji w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w następnej perspektywie finansowej UE.

Włączenie społeczne, aktywność zawodowa oraz prowadzenie niezależnego życia przez osoby z niepełnosprawnościami są możliwe między innymi dzięki stworzeniu środowiska, w którym powszechnie używane produkty i usługi są bardziej dostępne. Taki cel stawia przed państwami członkowskimi Europejski Akt o Dostępności (EAA).

Powiązany Artykuł

niepełnosprawni1200.jpg
To oni pomagają się odnaleźć na rynku pracy osobom z niepełnosprawnościami

O przygotowaniach do wprowadzenia w Polsce przepisów zgodnych z EAA minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak rozmawiała z Andrianą Sukovą - Zastępcą Dyrektora Generalnego Dyrekcji ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej.

- Polska przywiązuje dużą wagę do kwestii dostępności i odpowiedniego wdrożenia EAA. Cenimy ogromne zaangażowanie Komisji Europejskiej w działaniach na rzecz dostępności, cieszymy się z bardzo dobrej współpracy, którą prowadzimy już od czasów negocjacji EAA i liczymy na dalsze wsparcie merytoryczne i doradcze przy jego wdrażaniu – mówiła podczas spotkania minister Jarosińska-Jedynak.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] PFRON zapowiada jeszcze większe wsparcie dla niepełnosprawnych

Minister przypomniała, że polska ustawa o dostępności zbliża nas do realizacji celów EAA – upowszechnia koncept dostępności w świadomości społecznej, daje ramy prawno-organizacyjne, w których ważne miejsce zajmą przepisy wdrażające EAA. Podkreśliła także, że Komisja Europejska odgrywa ważną rolę w koordynowaniu i zbliżaniu różnych zainteresowanych stron i rozwiązań na rzecz bardziej dostępnej Europy.

Powiązany Artykuł

1200_niepełnosprawni_shut.jpg
500+ dla niesamodzielnych. Ponad 700 tys. osób z przyznanym świadczeniem

Podnoszenia świadomości i budowanie wrażliwości społecznej ma decydujące znaczenie w rozwoju dostępności. W ten sposób można także pokazać korzyści rynkowe wynikające z włączenia dostępności do polityk publicznych i strategii biznesu, wykazać, że dostępność i inne włączające rozwiązania technologiczne i organizacyjne są motorem kreatywności i innowacji oraz stanowią o przewagach konkurencyjnych w różnorodnym świecie konsumentów.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] M. Maląg: ważne jest, aby rozmawiać z niepełnosprawnymi i ich środowiskie

Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), czyli dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie wymogów dostępności produktów i usług ma służyć realizacji postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. UE jest stroną tej konwencji. Dyrektywa ma pomóc w unikaniu wykluczenia społecznego spowodowanego niedostępnością produktów i usług - niemożliwością samodzielnego z nich korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami lub ograniczeniami funkcjonalnymi. Podstawowym celem przepisów jest usuwanie barier (obecnych i potencjalnych) dla swobodnego przepływu dostępnych produktów i usług, które wynikają z rozbieżnych regulacji krajowych w zakresie dostępności. Termin przeniesienia dyrektywy do polskiego porządku prawnego upływa w 2022 r., a wdrożone przepisy mają być stosowane od 2025 r.

Minister Jarosińska-Jedynak przypomniała, że polska ustawa o zapewnieniu dostępności osobom o szczególnych potrzebach weszła w życie we wrześniu 2019 r. Dała ona kierunkową zapowiedź rozwiązań prawnych gwarantujących, że podmioty gospodarcze będą zobowiązane do stosowania wspólnych zasad dostępności, co jest celem EAA. Przedstawiciele MFiPR biorą udział w spotkaniach grupy eksperckiej organizowanych przez Komisję Europejską w celu omówienia postępu prac nad wdrażaniem dyrektywy w poszczególnych państwach członkowskich. Celem spotkań jest także wyjaśnianie zagadnień prawnych i praktycznych związanych z wdrożeniem przepisów i wymiana dobrych praktyk w tym zakresie.

PAP, PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej