X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budżet w ryzach, choć przybyło wydatków i ulg

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 18:55
Budżet bez deficytu udało się uchwalić mimo wielu dodatkowych ulg dla różnych grup społecznych oraz zwiększonych świadczeń dla wielodzietnych rodzin i osób najbardziej potrzebujących. Choć w uchwalonym budżecie wydatki są wyższe od projektowanych pierwotnie o 5 mld zł, to również dochody udało się zwiększyć.
Audio
 • Audycja Tomasza Matusiaka w Programie 1 Polskiego Radia - na temat przyjętego przez Sejm budżetu na 2020 rok.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock,

Pierwotny projekt ustawy budżetowej, przyjęty przez Radę Ministrów 24 września ubiegłego roku, zakładał dochody na poziomie 429,5 mld zł i wydatki również w tej samej wysokości. To był pierwszy projekt po 1990 roku, który mnie zakładał deficytu.

W czasie prac nad dokumentem rząd złożył autopoprawkę, natomiast parlamentarzyści zgłosili 460 poprawek przed pierwszym czytaniem oraz 111 poprawek, zgłoszonych w drugim czytaniu. Ostatecznie budżet – zarówno po stronie wydatków, jak i dochodów – zamknął się w kwocie 435,3 mld zł.

budżet free 1200.jpg
Eksperci: budżet bez deficytu to odważne i cenne wyzwanie

Obniżenie PIT ważne dla dochodów Państwa

Autorom ustawy budżetowej udało się utrzymać dyscyplinę finansową mimo kilku znaczących ulg dla dużych grup społecznych, zwiększenia liczby świadczeń i kilku ogólnokrajowych projektów, wymagających znaczących inwestycji.

Na prognozowane dochody będzie mieć wpływ m.in. wzrost gospodarczy, przewidywany wzrost inflacji, a także efekt już wdrożonych i aktualnie przygotowywanych zmian systemowych, dotyczących dalszego uszczelnienia systemu podatkowego. Kolosalne znaczenie – przy opracowywaniu dochodów Państwa – miały także decyzje związane ze zmniejszeniem podatku PIT:

 • zwolnienie z podatku przychodów z pracy i umów zlecenia osób poniżej 26. roku życia do kwoty 85 528 zł,
 • obniżenie stawki podatkowej dla pierwszego progu podatkowego na skali podatkowej z 18 do 17 proc.,
 • podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodu.

Nie tylko Rodzina 500+

Z kolei po stronie wydatków zapewniono niezbędne środki finansowe zarówno na kontynuację dotychczasowych priorytetów rządu, dotyczących polityki społeczno-gospodarczej, w tym w szczególności w ramach polityki prorodzinnej, jak również na realizację nowych zadań – przy niższych, rok do roku, planowanych kosztach obsługi długu Skarbu Państwa.

Sejm 1200 PAP.jpg
Prof. Modzelewski: budżet jest optymistyczny, ale całkowicie realistyczny

W budżecie swoje miejsce znalazły następujące wydatki:

 • finansowanie rozszerzonego programu „Rodzina 500+”, który obejmuje wszystkie dzieci do 18. roku życia – bez kryterium dochodowego,
 • finansowanie ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji,
 • realizację świadczeń rodzinnych, która zakłada podwyższenie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego, podwyższenie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego oraz wzrost kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia z funduszu alimentacyjnego,
 • wypłatę uzupełniającego świadczenia rodzicielskiego dla osób, które wychowały co najmniej 4 dzieci i ze względu na długoletnie zajmowanie się potomstwem nie wypracowały emerytury w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie najniższej emerytury,
 • realizację rządowego programu „Dobry start”, który zakłada wsparcie finansowe w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego w wysokości 300 zł na każde dziecko w wieku szkolnym,
 • waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2020 r. wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 103,24 proc.,
 • zwiększenie limitu wydatków na obronę narodową – zaplanowano o ok. 5 mld zł więcej w stosunku do roku 2019,
 • wykonanie zadań dotyczących infrastruktury kolejowej oraz drogowej, w tym na szczeblu samorządowym przez Fundusz Dróg Samorządowych,
 • realizację zadań przeciwdziałających wykluczeniu transportowemu mieszkańców niewielkich miejscowości przez wsparcie finansowe z funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej,
 • zwiększenie wydatków dotyczących nauki i szkolnictwa wyższego,
 • finansowanie programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020 oraz programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020,
 • realizację Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Drogowej – Mosty dla Regionów,
 • realizację programów wieloletnich dotyczących gospodarki morskiej, w tym budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Budżet na 2020 rok bez deficytu. Zobacz, jakie będą dochody i wydatki

Finansowanie wszystkich działań, a w szczególności w obszarze polityki społeczno-gospodarczej, będzie możliwe również dzięki wdrożeniu przedstawionego w przyjętym w dniu 24 kwietnia 2019 r. przez Radę Ministrów Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019-2022. Zawiera on m. in. dalsze uszczelnienie systemu podatkowego i zwiększenie ściągalności podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz danin środowiskowych; poszerzenie bazy podatkowej i składkowej, zwiększenie efektywności makroekonomicznej klina podatkowego.

Systemowe zmiany w podatkach

W dokumencie znajdują się także zmiany systemowe w podatkach, składkach i w zakresie systemu zabezpieczenia emerytalnego, jak również zmiany w świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz priorytetyzacji i racjonalizacji wydatków w ramach nieprzekraczalnego limitu wydatków stabilizującej reguły wydatkowej.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Zobacz więcej na temat: budżet budżet Polski Sejm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Projekt budżetu przyjęty. Będzie m.in. wyższa płaca minimalna

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 18:36
Rząd przyjął założenia przyszłorocznego budżetu. W projekcie znalazły się m.in. zapisy o zerowej stawce PIT i zwolnieniu z tego podatku osób do 26 roku życia. Minimalne wynagrodzenie od przyszłergo roku ma natomiast wynosić 2450 złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: budżet bez deficytu to odważne i cenne wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 11:00
Goście Rządów Pieniądza oceniali projekt budżetu państwa na rok 2020. Na ostatnim w 2019 r. posiedzeniu zajmował się nim rząd. Jak mówił Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, już samo wyzwanie jakiego podjął się rząd i minister finansów – utrzymania budżetu bez deficytu - jest cenne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Modzelewski: budżet jest optymistyczny, ale całkowicie realistyczny

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 18:04
- Jeżeli państwo może się pochwalić, że uchwaliło realistyczny budżet bez deficytu, to jesteśmy w dobrym klubie - takim, gdzie są państwa o bardzo wysokim ratingu. To znaczy państwa o dobrze prowadzonych finansach publicznych, o niskim długu - powiedział w TVP.Info ekonomista, prof. Witold Modzelewski.
rozwiń zwiń