X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Będzie napędzał naszą gospodarkę". Premier o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 13:50
W Warszawie na PGE Narodowym trwa Drugi Kongres Rozwoju Kolei. Dyskusje, panele i debaty koncentrują się głównie na sprawie inwestycji w kolej, rozwoju połączeń zarówno tych pasażerskich, jak i towarowych, a także znaczenia CPK dla rozwoju transportu kolejowego w Polsce. 
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki mówi podczas Kongresu Rozwoju Kolei w Warszawie, że Centralny Port Komunikacyjny będzie napędzał naszą gospodarkę. (IAR)
  • Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiada na Kongresie Rozwoju Kolei, że w ciągu kilku lat prędkość pociągów pasażerskich w Polsce znacznie wzrośnie. (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas II Kongresu Rozwoju Kolei.
Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas II Kongresu Rozwoju Kolei.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas Kongresu, że Centralny Port Komunikacyjny będzie napędzał naszą gospodarkę. 

maszynista kolej 1200.jpg
Prezydent: kolej ma dla gospodarki i państwa strategiczne znaczenie

W swoim wystąpieniu szef rządu mówił o zaletach przyszłego warszawskiego lotniska i połączeń kolejowych z nim. CPK, jak zaznaczył szef rządu, to "serce" Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. - To zasadnicza część naszego rozwoju gospodarczego i jako taka ma najwyższy priorytet rządu polskiego - stwierdził.

Premier zapewnił, że "rząd dołoży wszelkich starań, żeby CPK powstał". - Żeby w ciągu najbliższych lat przejść przez te etapy, które czasami są trudniejsze od tej fizycznej budowy, czyli etap zgód środowiskowych, wszelkiego rodzaju zgód administracyjnych, (...) w tym również unijnych - zaznaczył.

Rząd planuje zbudowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego między Warszawą a Łodzią jeszcze w tej dekadzie. Ma to być największe lotnisko w Polsce, połączone licznymi liniami kolejowymi z różnymi częściami kraju.

przejazd kolejowy shutt2-1200.jpg
Andrzej Adamczyk: jest coraz więcej chętnych do podróżowania pociągami

Jednym z wątków Kongresu jest także współpraca kolei z portami morskimi, a także kolej w kontekście budowy centralnego portu komunikacyjnego.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział podczas Kongresu, że w ciągu kilku lat prędkość pociągów pasażerskich wzrośnie, dzięki czemu czas podróży się skróci. Dodał, że do 2023 roku pojedziemy w Polsce pierwszym odcinkiem Kolei Dużych Prędkości.

Minister podtrzymał również zapowiedź podwyższenia prędkości na Centralnej Magistrali Kolejowej do 250 kilometrów na godzinę. CMK to trasa kolejowa łącząca Mazowsze ze Śląskiem i Małopolską.

tory_kolejowe1200.jpg
Do CPK Kolejami Dużych Prędkości. Francuzi podzielą się z nami know-how

Kolejarze zapowiadają inwestycje nie tylko w sieć i tabor. Prezes PKP Krzysztof Mamiński potwierdził, że pod koniec pierwszego kwartału tego roku ruszy pilotażowy program wypożyczalni samochodów elektrycznych.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Wiceminister Andrzej Bittel: rok 2019 był dla kolei bardzo udany

IAR/PAP, PR24, akg

Czytaj także

Nowy dworzec PKP otwarty. A. Adamczyk: dotrzymujemy obietnic

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 13:45
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk otworzył nowy dworzec PKP w miejscowości Czeremcha w województwie podlaskim. Podczas uroczystości mówił, że ta inwestycja w infrastrukturę kolejową jest przykładem, że rząd PiS dotrzymuje złożonych obietnic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do CPK Kolejami Dużych Prędkości. Francuzi podzielą się z nami know-how

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 16:04
Koleje Francuskie SNCF będą doradzać w przygotowaniach do planowania, projektowania i budowy Kolei Dużych Prędkości w Polsce. KDP mają obsługiwać Centralny Port Komunikacyjny - poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister Andrzej Bittel: rok 2019 był dla kolei bardzo udany

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 11:59
- W zeszłym roku pociągi przewiozły rekordową liczbę pasażerów - wskazał w Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, odnosząc się do bardzo dobrych wyników kolei w 2019 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Adamczyk: jest coraz więcej chętnych do podróżowania pociągami

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 07:39
- Liczba podróżujących pociągami dzięki naszym działaniom zwiększa się. W 2015 r. pasażerów korzystających z tego środka transportu było 280 mln, w 2019 r. ich liczba wzrosła do 335 mln - powiedział w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: kolej ma dla gospodarki i państwa strategiczne znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 10:33
- Kolej jest jedną ze strategicznych gałęzi przemysłu RP, miała, ma i będzie miała znaczenie strategiczne i militarne dla całej gospodarki państwowej - mówił prezydent Andrzej Duda w środę podczas otwarcia II Kongresu Rozwoju Kolei w Warszawie.
rozwiń zwiń