X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Prawie 2 tys. firm z umowami w kolejnej odsłonie PPK

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 15:30
Blisko 2 tys. firm z drugiej fali przystępowania do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) podpisało umowy z instytucjami finansowymi - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

- Mamy już blisko 2 tys. umów firm z II fali PPK (z instytucjami finansowymi. Czyli 10 proc. już zapisanych) - napisał Marczuk na Twitterze.

praca1200.jpg
Prezes giełdy: PPK poprawią kondycję polskiego rynku kapitałowego

Firm, które w "drugim rzucie" przystępują do PPK (zatrudniają od 50 do 249 osób) jest ok. 20 tys., zatrudniają one razem ok. 2 mln pracowników. Zapisy w ramach drugiej tury trwają od 1 stycznia br. Firmy mają na to czas do 24 kwietnia br.

Resort finansów oceniał niedawno, że partycypacja w PPK w średnich firmach, zatrudniających co najmniej 50 osób, wyniesie 35-45 proc.

umowa1200.jpg
Pracownicze Plany Kapitałowe. Paweł Borys z PFR: mamy bardzo dobry start

W grudniu 2019 r. prezes PFR Paweł Borys informował o poziomie partycypacji w PPK po pierwszej fazie wdrażania programu, obejmującej blisko 4 tys. największych firm. Szacunkowa partycypacja w firmach zatrudniających powyżej 250 pracowników wynosi 39 proc.

1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która wprowadza dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Od 1 lipca 2019 roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób, a potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system jest wprowadzany w coraz mniejszych firmach.

Do PPK są automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować lub przystąpić do PPK.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które płaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika ma wpłacać pracodawca.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Ekspert: program PPK jest szczególnie atrakcyjny dla mniej zarabiających

Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wynosi 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku, pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bartosz Marczuk: zarabiający niewiele są największymi beneficjentami Pracowniczych Planów Kapitałowych

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 12:00
Osoby zarabiające minimalną pensję wpłacą do Pracowniczych Planów Kapitałowych 13 zł miesięcznie. W zamian otrzymują od pracodawcy i państwa ekstra 59 zł - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że zarabiający niewiele są największymi beneficjentami programu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: program PPK jest szczególnie atrakcyjny dla mniej zarabiających

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 17:01
Przyszli emeryci oprócz pieniędzy z ZUS-u mają również otrzymać emeryturę z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Program ten objął od lipca około 3,3 mln największych polskich firm. Z początkiem następnego roku przyjdzie kolej na te mniejsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju: PPK są bardzo bezpiecznym programem

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 08:32
- W tej chwili ponad 3 miliony Polaków może zapisać się do nowego programu Pracowniczych Planów Kapitałowych - mówi w "Sygnałach Dnia" Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sachajko: środki z PPK też mogą zostać odebrane Polakom

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 18:52
- Nie wiemy, co może się stać, na przykład za dwa lata, ze środkami z pracowniczych planów kapitałowych, jeśli zabraknie pieniędzy w budżecie - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sachajko z Koalicji Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicze Plany Kapitałowe. Paweł Borys z PFR: mamy bardzo dobry start

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 08:27
- 1,3 mln osób w ostatnich miesiącach przystąpiło do PPK bądź pracowniczych programów emerytalnych. Można powiedzieć, że pracownicze formy oszczędzania na cele emerytalne stały się standardem rynku pracy w dużych firmach - powiedział w radiowej Jedynce Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes giełdy: PPK poprawią kondycję polskiego rynku kapitałowego

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 11:11
Pracownicze Plany Kapitałowe i prywatyzacja Otwartych Funduszy Emerytalnych wpłyną nie tylko na zwiększenie oszczędności emerytalnych Polaków, ale też na rozwój rynku kapitałowego i poprawę wycen spółek. Takiego zdania jest prezes Giełdy Papierów Wartościowych, doktor Marek Dietl.
rozwiń zwiń