X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Banki kontratakują. Sprawa frankowiczów ponownie w TSUE

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 15:30
Jak poinformował "Dziennik Gazeta Prawna", Sąd Okręgowy w Gdańsku na wniosek jednego z banków skierował do TSUE pięć pytań prejudycjalnych dotyczących umów na kredyty frankowe. Pytania dotyczą między innymi tego, czy umowa jest nieważna od początku, czy od daty wydania wyroku.
Audio
  • Sprawa frankowiczów kolejny raz trafi do TSUE - mówi adwokat Anna Wolna-Sroka z kancelarii obsługującej frankowiczów. (IAR)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Panthermedia

Sędziowie chcą się również dowiedzieć, czy sąd rozstrzygający spór frankowicza z bankiem powinien informować klienta o ryzyku pozwu ze strony banku.

Jak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej adwokat Anna Wolna-Sroka z kancelarii obsługującej frankowiczów, pytania skierowane przez gdański sąd do TSUE mogą wydłużyć procesy o unieważnienie tysięcy umów frankowych.

franki waluta bank 1200.jpg
Ekspert o ustawach frankowych: trzeba usunąć skutki zaniechania władzy

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Frankowicze kontra polskie banki. Kto będzie górą?

- Na skutek pytań prejudycjalnych może być mniej wyroków, ponieważ sądy mogą wstrzymywać się z orzeczeniami do czasu wydania wyroków przez unijny trybunał. Sądy nie musza nawet formalnie zawieszać tych postępowań. W części prowadzonych przez nas spraw widzieliśmy, że niektóre sądy nie zawieszały formalnie postępowań, tylko czekały na rozstrzygnięcie TSUE i przedłużały takie postępowania - powiedziała Anna Wolna-Sroka.

Adwokat zaznacza, że chodzi o sprawy frankowiczów prowadzone przez sądy przed wyrokiem TSUE z 3 października ubiegłego roku.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Pełnomocnicy frankowiczów zadowoleni po wyroku TSUE

Sędziowie rozpatrujący sprawy frankowiczów samodzielnie decydują, czy po zadaniu pytań do TSUE przez sąd w Gdańsku zawiesić postępowania w tej sprawie czy prowadzić je dalej.
Obecnie w sądach jest około 20 tysięcy pozwów w sprawach kredytów walutowych. Szacuje się, że w całym kraju udzielono około 450 tysięcy takich kredytów.

frank szwajcarski1200.jpg
Mec. Kacper Jankowski: frankowicze dostali mocny oręż do walki z bankami
IAR, PR24, akg
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trybunał Sprawiedliwości UE stanął po stronie frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 12:02
Orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości korzystne dla frankowiczów. Sędziowie dali zielone światło dla unieważnienia umów z powodu nieuczciwych klauzul w umowach konsumenckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mec. Kacper Jankowski: frankowicze dostali mocny oręż do walki z bankami

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 15:01
- Na ten dzień oczekiwały tysiące polskich rodzin. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie frankowiczów sprawił, że kredytobiorcy dostali dodatkowy, bardzo mocny oręż do walki z bankami - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Kacper Jankowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pełnomocnicy frankowiczów zadowoleni po wyroku TSUE

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 14:45
Sędziowie z Luksemburga stanęli po stronie kredytobiorców w sporze z bankami. Dali zielone światło dla unieważnienia umów z powodu nieuczciwych klauzul. To orzeczenie otwiera drogę frankowiczom do składania pozwów w polskich sądach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok TSUE ws. kredytów frankowych. Analityk: zaskoczenia nie ma

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 14:16
Analityk Domu Maklerskiego BOŚ Marek Rogalski powiedział portalowi PolskieRadio24.pl, że rynek był przygotowany na dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kredytów frankowych i ewentualne straty banków, które może on spowodować. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kwieciński: wyrok TSUE wzmacnia pozycję frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 14:55
Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że wyrok europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pokazuje, iż osoby, które miały kredyty frankowe, mogą domagać się swoich praw. Sędziowie dali zielone światło dla unieważnienia umów konsumenckich z powodu zawartych w nich nieuczciwych klauzul.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda: sądy będą kierowały się wytycznymi, które TSUE dał ws. frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 16:27
Prezydent Andrzej Duda ocenił, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. frankowiczów wpłynie na sytuację kredytobiorców. - Klienci będą mogli domagać się tego, aby zostały dokonane w umowach kredytowych odpowiednie zmiany - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frankowicze kontra polskie banki. Kto będzie górą?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 13:55
Po tym, kiedy na początku października tego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł w sprawie dotyczącej kredytu we frankach szwajcarskich zaciągniętego przez małżeństwo Dziubaków - eksperci wskazują dość zgodnie, że tamten wyrok wpłynie na sytuację Polaków, którzy mają kredyty mieszkaniowe w tej walucie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frankowy kredyt państwa Dziubaków. Sąd odracza sprawę o unieważnienie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 17:30
Warszawski Sąd Okręgowy odroczył do 3 stycznia rozprawę państwa Dziubaków - frankowiczów, w sprawie których orzekał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Podczas dzisiejszego posiedzenia sądu do sprawy włączył się przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń