X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pieniądze z OFE na IKE albo do ZUS. Projekt po pierwszym czytaniu w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 16:10
Projektowana zmiana dotycząca przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) odbędzie się z korzyścią dla obecnych członków OFE - zapewniał w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Sejm przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o przeniesieniu środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE). Projekt zakłada, że uczestnicy OFE sami będą mogli zdecydować, czy ich pieniądze trafią na IKE, czy do ZUS. Projektowane rozwiązania dotyczą niemal 16 mln Polaków, a kwota, która ma być przekazana na ich konta, to 162 mld zł. Projekt przewiduje, że ustawa wejdzie w życie 1 czerwca 2020 r.

- Przed nami decyzja dla przeszło 15 mln osób, czy chcemy przekazać środki, je sprywatyzować, przekazać tak naprawdę na własne rachunki Indywidualnych Kont Emerytalnych - średnio to jest ponad 10 tys. zł. Czy też przekazać je na konta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a dokładnie do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zapisując je na koncie. Mamy nadzieję, że tą ustawą spróbujemy odbudować zaufanie, jakie Polacy stracili do systemu ubezpieczeń w 2014 roku - powiedział wiceminister Buda prezentując rządowy projekt.

shutterstock_1200-emeryci.jpg
Likwidacja OFE przesądzona. A. Soboń: te pieniądze będą prywatną własnością

Jak dodał, projekt realizuje założenia przewidziane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, "bowiem umożliwi on realizację działań służących budowaniu +Kapitału dla rozwoju+, będącego filarem przyjętego przez Radę Ministrów w lutym 2016 r. "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju+".

Tłumaczył, że "projektowana zmiana odbędzie się z korzyścią dla obecnych członków OFE, choćby z tego względu, że uzyskają oni prawo do pozostania w filarze kapitałowym, aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, bez przymusowego transferu ich środków do ZUS, tak jak to jest obecnie".

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Sejm: wkrótce czeka nas decyzja, dokąd przenieść pieniądze zgromadzone w OFE

Z kolei poseł Jerzy Bielecki (PiS) wskazał, że "przeniesienie środków Z Otwartych Funduszy Emerytalnych na IKE pozwoli na wzrost stopy oszczędności bezpośrednio powiązanych ze wzrostem dochodów Polaków" . Podkreślił, że podjęcie zmian wzmacniających polski system emerytalny jest konieczne i zapowiedział poparcie projektu przez klub PiS.

Innego zdania była posłanka KO Izabela Leszczyna, która stwierdziła, że przeniesienie środków z OFE do IKE to bardzo zły pomysł.

- Na wejściu zabiorą wam 15 proc. kapitału, nie stajesz się właścicielem tych pieniędzy, bo co to za własność, jak nie możesz z nimi nic zrobić, dopiero jak masz lat 60 czy 65. Co więcej nigdy nie zamienisz ich w dożywotnią emeryturę - mówiła posłanka.

Krytycznie wobec projektu wypowiedziała się również posłanka Jolanta Fedak (PSL-Kukiz'15). Wskazała, że system emerytalny musi być jasny i prosty, żeby każdy obywatel mógł wiedzieć jaką otrzyma emeryturę, tymczasem projekt tej ustawy tego nie gwarantuje.

Z kolei Magdalena Biejak (Lewica) podkreśliła, że "realizacja tej ustawy pochłonie ogromne koszty, dlatego Lewica chce odrzucenia tego projektu w pierwszym czytaniu".

Przygotowany przez MIiR (obecnie MFiPR) projekt ustawy zakłada, że ok. 162 mld zł, które obecnie znajdują się w OFE zostaną przekazane na Indywidualne Konta Emerytalne, będą podlegały dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach i będą wówczas wolne od jakichkolwiek podatków. Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE na IKE będą mogli złożyć deklarację o przekazanie pieniędzy do ZUS. Uczestnicy OFE będą mieli czas na decyzję od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku. Zgodnie z projektem ustawy przekazanie środków nastąpi 27 listopada 2020 roku. Automatycznie do ZUS przekazane zostaną pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do 2 października 2021 r. osiągną wiek emerytalny.

Projekt zakłada, iż środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reforma emerytalna: zobacz, jak po zmianach będziemy oszczędzać na starość. Projekt dot. przeniesienia oszczędności z OFE do IKE trafił do konsultacji społecznych

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 12:12
Przed każdym Polakiem reforma emerytalna. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński tłumaczy na czym ona polega i jak, po przekształceniu OFE, będziemy osczędzać na emeryturę. Projekt dotyczący reformy właśnie trafił do konsultacji społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne poprawki w ustawie likwidującej OFE. Dotyczą m.in. minimalnej emerytury

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 09:26
Trwają prace nad ustawą likwidująca Otwarte Fundusze Emerytalne. Jedna z korekt wniesionych przez resort inwestycji i rozwoju, dotyczy sposobu wyliczania minimalnej emerytury
rozwiń zwiń

Czytaj także

Likwidacja OFE przesądzona. A. Soboń: te pieniądze będą prywatną własnością

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 17:25
Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Otwarte Fundusze Emerytalne. O tym, co stanie się z naszymi pieniędzmi zgromadzonymi w OFE - wyjaśniał w radiowej Jedynce wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieniądze z OFE trafią na IKE albo do ZUS-u. Rząd przyjął projekt

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 15:40
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przeniesieniu środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE). Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2020 r. - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm: wkrótce czeka nas decyzja, dokąd przenieść pieniądze zgromadzone w OFE

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 13:40
W Sejmie ruszyła debata nad projektem ustawy dotyczącym likwidacji OFE. Propozycja rządu zakłada przeniesienie pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne.
rozwiń zwiń