X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sąd Najwyższy wzmacnia stanowisko frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 15:10
Sąd Najwyższy kolejny raz skłonił się ku przewalutowaniu kredytów frankowych na złote i zachowaniu stawki LIBOR. Po raz pierwszy sprawa dotyczy kredytu denominowanego - podaje "Rzeczpospolita".
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, marekusz

Jak czytamy - "sprawa dotyczy wyroku z końca października, gdy Sąd Najwyższy skierował ją do ponownego rozpatrzenia. Najważniejsze jest jednak uzasadnienie, pierwsze po wydanym 3 października wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE i pierwsze dotyczące kredytu denominowanego".

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Sprawa kredytu państwa Dziubaków. Jest decyzja sądu

Dziennik przypomina, że SN jako powód skierowania sprawy do ponownego rozpatrzenia podał konieczność uwzględnienia dotychczasowego orzecznictwa, w tym orzeczenia TSUE.

- Stwierdził, że przy ponownym rozpoznaniu sąd drugiej instancji ma wziąć pod uwagę możliwość utrzymania w mocy zawartej umowy kredytu z wyeliminowaniem z niej klauzul waloryzacyjnych jako niedozwolonych postanowień. "Może to wiązać się z uznaniem kredytu otrzymanego w złotym, a nie we franku, z jednoczesnym oprocentowaniem określonym w umowie, czyli stopą LIBOR (korzystną dla klienta, bo obecnie jest ujemna) - czytamy.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Frankowicze mogą sporo zyskać w sądzie. "Nie wiadomo, ilu klientów złoży pozew"

To sugeruje - zdaniem dziennika - że SN dopuszcza możliwość konwersji kredytu walutowego na złote z zachowaniem LIBOR-u wbrew orzeczeniu TSUE z października, które zawierało stanowisko, że taka konstrukcja w polskim prawie może być niemożliwa.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Czy banki powinny odpowiadać za kredyty frankowe?

- To orzeczenie wzmacnia stanowisko kredytobiorców, ale sprawia kłopot pełnomocnikom w kontekście formułowania stanowiska procesowego. Utwierdza mnie w przekonaniu, że trzeba budować dwie alternatywne argumentacje - skomentował cytowany przez "Rzeczpospolitą".

rp.pl, PR24, akg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy banki powinny odpowiadać za kredyty frankowe?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 13:13
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok w sprawie państwa Dziubaków, którzy zawarli umowę na kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frankowicze mogą sporo zyskać w sądzie. "Nie wiadomo, ilu klientów złoży pozew"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 07:57
Maksymalne koszty odfrankowienia sektora bankowego będą zależeć od tego, ilu klientów złoży pozwy - donosi wtorkowa "Rzeczpospolita". I jak dodaje, oczekiwania banków, że wyrok TSUE nie jest dla kredytobiorców aż tak korzystny, mogą być przedwczesne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa kredytu państwa Dziubaków. Jest decyzja sądu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 14:36
Warszawski Sąd Okręgowy odroczył rozprawę Państwa Dziubaków do 3 stycznia przyszłego roku. Chodzi o frankowiczów, w których sprawie orzekał unijny Trybunał Sprawiedliwości. Podczas dzisiejszego posiedzenia do sprawy włączył się przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok TSUE i kredyty walutowe. Frankowicze póki co zwyciężają z bankami

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 13:11
Frankowicze wcale nie muszą stać na straconej pozycji w starciu z bankami. Jak wskazuje dziennik Parkiet, przez miesiąc po ważnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej blisko 3/4 wyroków w polskich sądach, dotyczących umów kredytowych, było pozytywnych dla osób, mających kredyty frankowe.
rozwiń zwiń