X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

A. Adamczyk: Polska musi dysponować nowoczesnym transportem kolejowym

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 15:50
- Kolej to najbardziej przyjazny środowisku środek transportu, a do 2023 roku zostanie przebudowanych w sumie około 9 tys. kilometrów szlaków kolejowych - powiedział gość Polskiego Radia24, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Audio
  • O wyzwaniach stojących przed polską koleją - mówił w Polskim Radiu24, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (Małgorzata Raczyńska)
Andrzej Adamczyk
Andrzej AdamczykFoto: PR24/AK

- Polska gospodarka musi dysponować nowoczesnym transportem kolejowym. Oznacza to bezpieczne i o dużej przepustowości szlaki kolejowe oraz nowoczesny tabor kolejowy - mówił Andrzej Adamczyk, z którym w PR24 rozmawiała Małgorzata Raczyńska. 

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Do końca 2030 r. główne szlaki kolejowe wyposażone w niezbędną infrastrukturę

Minister dodał, że zacofanie polskiej kolei wynika z tego, że od początku lat 90. oszczędzano na wydatkach związanych z jej utrzymaniem.

Andrzej Adamczyk powiedział, że obecnie przebudowywane są polskie szlaki kolejowe w ramach "Krajowego Programu Kolejowego", a 9 tys. kilometrów kolejowych torów "zostanie zbudowana jakby od nowa", tak aby pociągi towarowe mogły uzyskać średnią europejską prędkość, czyli 45 km/h. Obecnie na polskiej kolei, jeśli chodzi o przewóz towarów, wynosi ona 23 km/h.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Andrzej Adamczyk: inwestycje w infrastrukturę kolejową PKP za 100 mld zł

Jak poinformował gość PR24 - inwestycje na przebudowę polskich kolei wyniosą w ostatnich 4 latach 75 mld złotych, z czego już zrealizowano inwestycje za 55 mld złotych. Środki te - kontynuował - pozwalają realizować przebudowę takich szlaków jak: Warszawa-Lublin, Kraków-Katowice, Trzebinia-Oświęcim i wielu innych.

Według Andrzeja Adamczyka - polska kolej będzie w pełni konkurencyjna z kolejami europejskimi w roku 2023.

PR24, akg

Czytaj także

Andrzej Adamczyk: inwestycje w infrastrukturę kolejową PKP za 100 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 16:45
Realizowana przez PKP modernizacja i rozbudowa infrastruktury kolejowej, w tym remont ok. 200 dworców i przebudowa szlaków, pochłonie w najbliższych latach 100 mld zł – zapowiedział w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister infrastruktury: modernizujemy tabor i poprawiamy infrastrukturę kolejową

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 21:59
– W Europie zapanowała moda na transport kolejowy, jako najlepszy, ekologiczny i bezpieczny. Kolej postrzegana jest również jako pomost między Europą a Azją – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Przy okazji Kongresu 590 przedstawił słuchaczom Polskiego Radia 24 obecny stan, a także perspektywy dla krajowego rynku kolejowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do końca 2030 r. główne szlaki kolejowe wyposażone w niezbędną infrastrukturę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 17:45
Do końca 2030 r. główne szlaki kolejowe będą wyposażone w niezbędną infrastrukturę - powiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas I Kongresu Rozwoju Kolei. Dodał, że w przygotowywanym projekcie ustawy będzie wprowadzony zakaz likwidacji szlaków kolejowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CPK, budowa dróg, rozwój kolei. Cztery lata inwestycji rządu w infrastrukturę

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 13:50
Rząd PiS ambitnie podszedł do inwestycji w rozwój infrastruktury. Sztandarowym projektem stał się Centralny Port Komunikacyjny - lotnisko, które ma zacząć działać w połowie 2027 roku. W innych dziedzinach krajowej logistyki także dużo się działo. Oddano do użytku lub powstały projekty kolejnych obwodnic, mostów i dróg ekspresowych. Wiele uwagi poświęcono przywracaniu lokalnych połączeń PKS. Ogromne pieniądze m.in. z UE przeznaczono na modernizację sieci kolejowej.
rozwiń zwiń