"Rządy Pieniądza": na tle Europy różnice w płacach Polek i Polaków są niewielkie

2019-11-09, 10:50

"Rządy Pieniądza": na tle Europy różnice w płacach Polek i Polaków są niewielkie
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Herrndorff

Polska w rankingu zróżnicowania płac kobiet i mężczyzn wypada dobrze - luka to tylko ok. 7 proc.  Europejska średnia to 16 proc. W opinii gości "Rządów Pieniądza" Marka Kłoczko, wiceprezesa Krajowej Izby Gospodarczej i Marka Kowalskiego, przewodniczącego Federacji Przedsiębiorców Polskich, wynika to z potrzeb rynku pracy, wysokich kwalifikacji polskich kobiet i uwarunkowań kulturowych. W minionym tygodniu obchodzony był Europejski Dzień Równych Płac.

Posłuchaj

Gośćmi "Rządów Pieniądza" byli Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Rozmowę prowadziła Anna Grabowska.
+
Dodaj do playlisty

- U nas dużo mówi się o różnicy płac, ale jeżeli przyjrzeć się danym (…) to wypadamy bardzo dobrze, jesteśmy na piątym miejscu w UE. W polskiej mentalności nie ma tego różnicowania, a ewentualnie przychodzi ono z dużymi międzynarodowymi korporacjami - mówił Marek Kowalski.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Rządy Pieniądza o sytuacji kobiet na rynku pracy

Gorzej wypadamy jeśli chodzi stanowiska kierownicze kobiet. W zarządach spółek to zaledwie 8-9 proc.

Odnosząc się do tej statystyki Marek Kłoczko zauważył, że w Polsce jest jeden z najwyższych na świecie odsetek kobiet prowadzących firmy.  

- Jak widać polski kobiety wolą same rządzić niż być w układzie korporacyjnym - ocenił gość audycji.

Inny poruszony w "Rządach Pieniądza" temat dotyczył aktywności inwestycyjnej polskich firm. Według  danych GUS latach 2016-2018 wykazało 26,1 proc. przedsiębiorstw przemysłowych i 21 proc. usługowych. Rośnie też liczba inwestycji innowacyjnych.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] CBOS: kobiety świadome, że na rynku pracy nie ma pełnego równouprawnienia

W opinii Marka Kowalskiego nie jest to poziom zadowalający.

- Tylko ok. 1 proc. PKB w Polsce przeznacza się na innowacje, podczas gdy w UE średnio 2 proc. PKB - zauważył gość audycji. W jego opinii problemem jest w tym wypadku ciągle niewielka współpraca biznesu z nauką i niejasne przepisy pozwalające na odliczenie wydatków innowacyjnych od podatku.

Marek Kłoczko ocenił, że w Polsce niewiele małych i średnich firm przeznacza pieniądze na badania i rozwój. Raczej skupiają się na nowych produktach czy poszukiwaniu nowych rynków.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Kobiety czują się niedoceniane w pracy 

Goście rozmawiali również o nowych przepisie Kodeksu Pracy pozwalającym szybciej przywrócić do pracy pracownika, który został zwolniony, uznał t za niesłuszne i wystąpił do sądu o przywrócenie do pracy.

Nie będzie już musiał czekać do zakończenia procesu, który potrafił trwać nawet kilka lat, a przez ten czas pracownik nie miał dochodów. W efekcie znacznie większy sens miało odszkodowanie.

"Rządy Pieniądza", PR24, Anna Grabowska, akg

Polecane

Wróć do strony głównej