X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ukraińcy w Polsce. Zostaną czy wyjadą?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 14:15
Projekt nowej ustawy imigracyjnej w Niemczech wywołał zaniepokojenie wśród polskich przedsiębiorców, którzy obawiają się odpływu Ukraińców z Polski i braku rąk do pracy. Eksperci uspokajają, że wymagania Niemców są tak wysokie, że sprostają im tylko nieliczni.
Grupą, której liczebność wzrosła najbardziej na rynku pracy w Polsce w ostatnich 5 latach są Ukraińcy.
Grupą, której liczebność wzrosła najbardziej na rynku pracy w Polsce w ostatnich 5 latach są Ukraińcy.Foto: OXLAEY.com/CC BY 2.0/Flicker

Jeśli parlament uchwali nową ustawę, to od 2020 r. niemiecki rynek pracy otworzy się na pracowników spoza Unii Europejskiej. Nasz zachodni sąsiad chce przyciągnąć m.in. Ukraińców, którzy obecnie są najsilniejszą napływową grupą pracowniczą w Polsce.

Niemcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników

Pracują u nas zarówno na podrzędnych stanowiskach jak i wymagających wysokich kwalifikacji zawodowych. Po tę drugą grupę chcą sięgnąć Niemcy, oferując im wyższe niż w Polsce zarobki i pół roku legalnego pobytu na szukanie pracy. 

- Niemieckie inicjatywy legislacyjne z pewnością wymagają rozważnej obserwacji, ale obawy dotyczące odpływu siły roboczej z Polski są przedwczesne – oceniła adwokat Joanna Torbé, ekspertka prawa pracy Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ).

– W proponowanym projekcie nowych przepisów widać tendencje do ułatwiania podejmowania zatrudnienia w Niemczech Ukraińcom, którzy mają uznane kwalifikacje - podkreśliła.

Znajomość języka

Oznacza to, że według nowych niemieckich przepisów, aby zostać legalnym pracownikiem Ukraińcy będą musieli m.in. znać język niemiecki i mieć wystarczającą ilość pieniędzy, aby się utrzymać do czasu, aż znajdą pracę i udowodnią swoje kwalifikacje.

W Polsce Ukraińcy mają ułatwiony start. Często nie muszą znać języka polskiego, łatwiej im znaleźć tu pracę, bo jest to możliwe aż w 286 zawodach. W znalezieniu zatrudnienia pomaga im wiele agencji pracy.

Zdaniem Anastasii Serdiuk, starszej specjalistki ds. legalizacji pobytu spółki SAS Logistic wyjazd z Polski do Niemiec może być opłacalny osobom z bardzo wysokimi kwalifikacjami lub tym, które wyjadą tam na dwa, trzy miesiące i na miejscu, mimo wyższych zarobków, będą bardzo oszczędzać.

Urząd do Spraw Cudzoziemców podaje, że Ukraińców z ważnym zezwoleniem na pobyt w Polsce jest około 180 tys i przyjeżdża ich coraz więcej. Potwierdzają to wyniki ankiety, jaką Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia przeprowadziło w styczniu 2019 wśród swoich firm członkowskich.

Polska krajem docelowym

Te agencje, które zatrudniają Ukraińców od 3 lat, co roku zatrudniają średnio 10 proc. więcej. Choć średnia wynosi około kilkunastu procent Ukraińców w stosunku do Polaków, to zdarzają się też takie agencje, gdzie stanowią oni zdecydowaną większość personelu. 

Artur Kornatowski, dyrektor wsparcia produktu Grupy Impel przyznaje, że w ubiegłym roku widać było wyraźną zmianę podejścia do pracy w Polsce obywateli Ukrainy.

– Wielu z nich osiedliło się w Polsce i zaczynają tutaj nie tylko pracować, ale też układać sobie życie. To ważne, bo są oni pracownikami, którzy mają dziś bardzo duży udział w naszym rynku zatrudnienia – dodał Kornatowski. 

Przeprowadzony wśród Ukraińców w Polsce sondaż firmy Work Service wykazał, że 59 proc. ankietowanych wyraziło chęć przeprowadzki do Niemiec, jeśli tylko ustawa o emigracji zostanie przyjęta.

SAZ, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będą nowe regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 10:30
Wdrożenie przepisów tak zwanej dyrektywy o pracownikach sezonowych i ograniczenie nadużyć w zakresie zatrudniania cudzoziemców - to główny cel zmian dotyczących zatrudniania cudzoziemców w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińcy w Polsce: ile zarabiają i w jakich zawodach pracują?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 17:00
Polscy pracodawcy chętnie zatrudniają Ukraińców, a ci coraz częściej za pracą przyjeżdżają do naszego kraju. Coraz więcej też zarabiają, ale pracują za to poniżej swoich kwalifikacji, mówią Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek pracy: Ukraińcy w co drugiej dużej firmie. A to ciągle za mało

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 08:45
Zapotrzebowanie na kadrę zza wschodniej granicy stale rośnie. Ukraińców znajdziemy już w prawie co drugiej dużej firmie, co piątej średniej oraz co dziesiątej małej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cudzoziemca zatrudnić już nie tak prosto. Zatory w urzędach pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 10:47
Od początku roku obowiązują nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Obecnie każdego dnia rejestrowanych jest nawet 10-krotnie mniej oświadczeń niż w 2017 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Szwed: jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 12:35
- Jeżeli popatrzymy na kraje unijne, to jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców: mamy pracę krótkoterminową w ramach oświadczeń, mamy tak zwaną dyrektywę sezonową oraz normalne zezwolenia na pracę – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.
rozwiń zwiń