ZUS: prawie wszystkie zwolnienia są wystawiane w formie elektronicznej

2019-01-21, 15:01

ZUS: prawie wszystkie zwolnienia są wystawiane w formie elektronicznej
UOKiK sprawdza, czy nie doszło do zmowy przetargowej przy informatyzacji służby zdrowia.Foto: Shutterstock

Blisko 100 procent zwolnień lekarskich wystawianych jest w formie elektronicznej - poinformował rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Jak przypomniał, że zwolnienia papierowe mogły być wystawiane do końca listopada ubiegłego roku a od 1 grudnia lekarze powinni wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne 

Posłuchaj

Wojciech Andrusiewicz: zwolnienia papierowe mogły być wystawiane do końca listopada ubiegłego roku a od 1 grudnia lekarze powinni wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Od 1 grudnia do dziś wystawiono 3 miliony 600 tysięcy e-zwolnień. Wojciech Andrusiewicz, że w wielu państwach Europy, w których wprowadzono zwolnienia elektroniczne, do dzisiaj ponad 2 procent wystawianych jest w formie papierowej. W Polsce zaś w formie papierowej wystawianych jest pół procent zwolnień.

Kampania informacyjna

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych spotykają się z lekarzami, którzy wystawiają zwolnienia papierowe, by przekonać ich do przejścia na elektroniczną formę. W przypadku 138 lekarzy ZUS wszczął postępowanie wyjaśniające, gdyż w przeciwieństwie do ponad 100 tysięcy lekarzy, którzy wystawiają e-zwolnienia, nie chcą oni dostosować się do obowiązujących przepisów.

Elektroniczne L4 nie tylko dla lekarzy

Wojciech Andrusiewicz przypomina, że e-zwolnienia mogą wystawiać nie tylko lekarze ale też asystenci medyczni. Do tej pory w rejestrze asystentów pojawiło się ponad 11 tysięcy zgłoszeń a certyfikaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pobrało ponad 2 i pół tysiąca asystentów medycznych. Te ponad dwa i pół tysiąca asystentów może wystawiać e-zwolnienia pod warunkiem otrzymania upoważnienia od lekarza.

Wygodniej i szybciej

Rzecznik ZUS podkreśla, że e- zwolnienia to wygoda zarówno dla pacjentów jak i lekarzy a także pracodawców. Chorzy nie muszą dostarczać zwolnień lekarskich osobiście a pracodawca automatycznie jest informowany o chorobie pracownika. Poza tym wystawienie zwolnienia w formie elektronicznej jest szybsze niż wypisanie papierowego formularza. Po wpisaniu numeru PESEL pacjenta pozostałe dane uzupełniają się automatycznie.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md

Polecane

Wróć do strony głównej