"Trzeba polskich rolników zachęcić do wspólnych działań". Sejm uchwalił ustawę o spółdzielniach rolników

2018-09-13, 20:31

"Trzeba polskich rolników zachęcić do wspólnych działań". Sejm uchwalił ustawę o spółdzielniach rolników
Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przekonywał w Sejmie posłów, że spółdzielczość rolników jest w Polsce potrzebna. . Foto: Pixabay

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zakłada m. in. uchwalona przez Sejm ustawa o spółdzielniach rolników. W czasach globalizacji i dominacji pośredników konsolidacja pozwoli rolnikom na konkurowanie - przekonuje resort rolnictwa.

Nowe przepisy zakładają m.in. zmniejszenie obciążeń podatkowych dla rolników zakładających spółdzielnie (np. obligatoryjne zniesienie podatku od nieruchomości). Spółdzielnie rolników będą też wspólnie planować i prowadzić produkcję oraz przetwórstwo produktów dostarczonych przez członków.

Tworzenie zachęt

Wspólnie będą również mogły przechowywać, konfekcjonować i standaryzować te produkty oraz prowadzić handel. Ustawa zakłada też, że spółdzielnie będą mogły upowszechniać wśród swoich członków korzystne dla środowiska metody uprawy, technologie produkcji i metody gospodarki odpadami.

Proponowane rozwiązania mają kompleksowo uregulować zasady i sposób funkcjonowania spółdzielni stricte rolniczych, przez stworzenie zachęt do powoływani takich podmiotów, a także lepszych warunków ekonomicznych do prowadzenia przez nich działalności.

Są tradycje

Podczas prezentacji projektu w Sejmie szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przekonywał, że spółdzielczość rolników jest w Polsce potrzebna. Mimo znakomitych przedwojennych tradycji, polska spółdzielczość rolników w czasach PRL uległa wypaczeniu i w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej, nie pełni ona takiej roli jak np. we Francji, Niemczech czy Włoszech.

Trzeba zachęcać

Dlatego trzeba polskich rolników zachęcić do wspólnych działań" - podkreślał. "Trzeba dotrzeć do ich świadomości, a nie tylko kusić kasą" - mówił. Jak zauważył, w Polsce powstawały grupy warzywno-owocowe, które zakładano tylko po to, by mogły one korzystać z dotacji z UE. "Jak rozliczyły się, to okazywało się, że podmiot znikał" - mówił szef resortu rolnictwa.

Za przyjęciem ustawy głosowało 263 posłów, przeciwko było 127, od głosu wstrzymało 23 się posłów.

Sejm uchwalił również nowelizację ustawy dotyczącej ASF, która ma ułatwić rolnikom sprzedaż tuczników z obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem tam afrykańskiego pomoru świń.

PAP, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej