X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska w strefie euro: ile zależy od Polski, ile od Unii

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 17:09
Wiceprezes NBP Małgorzata Zaleska nie ma wątpliwości, że decyzja o przystąpieniu do unii monetarnej jest decyzją polityczną. Nie powinna jednak abstrahować od uwarunkowań ekonomicznych. A to oznacza, że nasze przystąpienie do strefy euro zależy nie tylko od nas samych, ale i od zmian w samej strefie.
Audio
  • Wiceprezes NBP Małgorzata Zaleska mówi o polskiej perspektywie wejścia do strefy euro /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/
Polska w strefie euro: ile zależy od Polski, ile od Unii
Foto: Glowimages.com

Strefa euro wciąż się zmienia i przebudowuje. W tej chwili realizowany i wdrażany jest krok po kroku docelowy projekt nowej zmienionej Unii Walutowej. Dlatego, mówi Małgorzata  Zaleska, jeśli Polska będzie wstępowała do strefy euro, to ta strefa będzie już inna.

- Popatrzmy jak się zmienia strefa euro, poczekajmy aż pewne rzeczy będą bardziej wiadome i oczywiste. Poczekajmy aż realizowane projekty będą doprowadzone do takiego momentu, że będziemy wiedzieli, jaka jest ich finalna wersja – mówi Polskiemu Radiu wiceprezes NBP.

Dopiero wtedy zdaniem Małgorzaty Zalewskiej, kiedy te wszystkie niewiadome zostaną poznane i nasza gospodarka będzie przygotowana, możemy bezpiecznie myśleć o unii monetarnej.

Strefa euro tylko dla konkurencyjnych, silnych gospodarek

- Niezależnie od tego Polska powinna dążyć do tego, by mieć jak najlepsze fundamenty gospodarcze. Polska gospodarka musi być konkurencyjna i powinna być w stanie wracać do punktu równowagi bez szczególnego, dodatkowego wspierania – mówi Małgorzata Zaleska.

Zdaniem wiceprezes NBP, tylko kraj który będzie dobrze przygotowany do tego by funkcjonować na konkurencyjnym rynku europejskim ma szanse odnieść sukces w strefie euro.

- Wydaje się, że strefa euro stwarza szansę, natomiast, jeśli dany kraj nie jest właściwie przygotowany, nie daje pewności osiągnięcia takiego sukcesu – stwierdza Małgorzata Zaleska.

Kryzys wymusza dalszą integrację strefy euro

W tej chwili dla strefy euro jest moment szczególny – zauważa Małgorzata Zaleska. Wiąże się to z kryzysem. W reakcji na kryzy powstały nowe projekty, które mają na celu dalszą integrację strefy euro. Chodzi o integrację zarówno w zakresie polityki gospodarczej, fiskalnej jak i polityki finansowej.

Najważniejsze – stworzenie jednolitego nadzoru nad bankami

- Najbardziej zaawansowany i istotny z punktu widzenia rynku finansowego projekt to Unia Bankowa, czyli stworzenie jednego europejskiego nadzoru nad bankami. Stworzenie systemu, który by mógł pomagać, restrukturyzować, ewentualnie likwidować banki – mówi wiceprezes NBP.

- Tak, żeby był jak najmniejszy koszt z punktu widzenia podatnika. Docelowo stworzenie jednego europejskiego systemu gwarantowania depozytów– mówi Małgorzata Zaleska.

To zdaniem wiceprezes NBP, powinno przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w strefie euro. To także powoduje, że utrzymanie sieci bezpieczeństwa w strefie euro będzie generowało koszty.  Dlatego Polska musi zważyć nowe korzyści i nowe koszty.

Ponadto trzeba spełniać kryteria z Maastricht

Oczywiście kraj, który zamierza przystąpić do unii monetarnej musi spełniać kryteria z Maastricht. Czyli kryteria konwergencji dotyczące wskaźników makroekonomicznych.

Są to:

- kryterium inflacji: inflacja nie może być wyższa od średniej z trzech krajów UE o najniższej inflacji niż 1, 5 pkt proc.

-  kryterium fiskalne: deficyt finansów publicznych nie może przekraczać 3 proc. PKB, a dług publiczny nie może być większy niż 60 proc. PKB.

- kryterium wysokości stopy procentowej: w ciągu roku przed badaniem średnia nominalna długoterminowa stopa procentowa nie może przekroczyć więcej niż o dwa pkt proc. stopy procentowej trzech państw członkowskich o najbardziej stabilnych cenach.

- kryterium dotyczące wahania kursu waluty krajowej:+/- 15 proc. w stosunku do euro przez minimum 2 lata.

Polska największy problem ma z deficytem

Polska w tej chwili większość z tych kryteriów już spełnia. Jednak wciąż, zdaniem wiceprezes NBP, największym wyzwaniem dla Polski jest kryterium dotyczące deficytu, którego nadal nie spełniamy.

- Ale trzeba pamiętać, że samo spełnienie kryteriów z Maasttricht na ten moment nie jest wystarczające. Dlatego że trzeba stworzyć takie fundamenty gospodarcze, by te kryteria spełniać w sposób trwały. Czyli dany kraj musi osiągnąć tak zwaną konwergencję realną a nie tylko nominalną – podkreśla Zaleska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Euro w Polsce szybko nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 13:56
Nie dość, że strefa euro przechodzi kłopoty, to Polska spełnia zaledwie jedno kryterium spośród niezbędnych do przyjęcia unijnej waluty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łotysze od 1 stycznia w strefie euro: nie chcą - ale wchodzą

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 14:44
Od 1 stycznia 2014 r Łotwa będzie 18 krajem, który zastąpi narodową walutę euro. Decyzję podjął rząd, mimo, że ponad połowa mieszkańców kraju jest temu przeciwna. Serwis gospodarka.polskieradio.pl zapytał ambasadora tego kraju w Polsce llgvarsa Kļavę jak jego kraj i obywatele są przygotowani do wejścia do strefy euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łotwa w strefie euro. Kto zyska, kto traci?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 12:49
W 15.rocznicę powstania, strefa euro zyskała nowego członka. Do eurolandu weszła Łotwa, rezygnując tym samym z narodowej waluty : łata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE: wprowadzenie euro na Łotwie przebiegło bez problemów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 15:50
Wszystko idzie zgodnie z planem - tak o wprowadzeniu euro na Łotwie mówi Komisja Europejska. 1 stycznia Łotwa dołączyła do eurolandu. Dzień później - według danych Brukseli – 25 proc. obywateli miała w swoich portfelach tylko lub głównie banknoty euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokazano nowe 10 euro. Są nowe zabezpieczenia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 14:33
Wiemy już jak wygląda nowe 10 euro – Komisja Europejska pokazała nowy banknot zawierający nowe zabezpieczenia. Barbara Jaroszek z NBP omawia, jak rozpoznać nową „dziesiątkę”, która wejdzie do obiegu 23 września br.
rozwiń zwiń