X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ożywienie w gospodarce: rosną zamówienia, poprawia się rentowność, firmy chcą zatrudniać, nie zwalniać

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 18:45
O widocznym już w gospodarce ożywieniu – które objawia się m.in. wzrostem zamówień i sprzedaży w firmach czy usługach – mówił w radiowej Jedynce Maciej Miniszewski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

 - Ten fakt wydaje się potwierdzać nasz miesięczny wskaźnik koniunktury oraz dane płynące z kart płatniczych publikowanych przez banki, które wskazują, że usługi dotyczące m.in. zakwaterowania czy gastronomii, wyraźnie wzrosły – mówi gość Polskiego Radia.


Paweł Borys 1200.jpg
Kiedy osiągniemy poziom aktywności gospodarczej sprzed pandemii? Prezes PFR wyjaśnia

Ożywienie nie tylko w usługach, poprawiają się też nastroje w przemyśle i produkcji

Jak jednocześnie zwraca uwagę, poprawę wykazuje nie tylko sektor usług, ale po raz pierwszy od dawna wskaźnik pokazuje również pozytywne nastroje przedsiębiorców.


Posłuchaj
05:15 rzady 10.06 justa.mp3 O widocznym już ożywieniu w gospodarce – objawiającym się m.in. wzrostem zamówień i sprzedaży w firmach czy usługach, mówił w radiowej Jedynce Maciej Miniszewski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego./Justyna Golonko, jk/.

 

Rosną zamówienia…

Jednocześnie ankieta wykazuje wyraźny wzrost liczby zamówień oraz wskaźnika inwestycji – co czwarta badana firma mówi o wzroście zamówień na swoje wyroby czy usługi.


produkcja1200.jpg
Ekonomiści o wynikach polskiego przemysłu: gospodarka znajduje się na szybkiej ścieżce wzrostowej

…wzrasta rentowność firm, co pozwala na inwestycje

O poprawie sytuacje świadczy też inne zjawisko – jak zauważa ekonomista, po raz pierwszy od dłuższego czasu, tak marże, jak i ceny rosły szybciej niż wzrost wynagrodzeń.

- Dzięki temu wzrosła rentowność i pojawiła się przestrzeń do realizacji inwestycji – podkreśla ekonomista.


finanse1200.jpg
Firmy coraz lepiej oceniają koniunkturę gospodarczą. Tak wynika z badań BGK i PIE

Odwrócenie trendów w zatrudnieniu – większość firm chce zatrudniać, nie zwalniać

Z badania wynika też, że ponad 20 proc. firm planuje zwiększenie w najbliższych miesiącach zatrudnienia i tylko 5 procent firm myśli o jego zmniejszeniu.

- Sytuacja na rynku pracy od dłuższego czasu jest bardzo dobra, na co wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz Eurostatu. Planowane zatrudnienie jest bardzo wysokie, szczególnie w usługach, i jest to efekt powrotu do gry gastronomii, jak i zakwaterowania oraz prac sezonowych – mówi Maciej Miniszewski.

Jak podsumowuje, firmy, szczególnie te duże, chcą zatrudniać pracowników.

To ożywienie dotyczące firm niesie za sobą jednak również kłopoty – jak zauważa ekonomista, tak duży wzrost zamówień może prowadzić np. do problemów w łańcuchu dostaw, a w realizacji zamówień może przeszkodzić brak rąk do pracy.

Justyna Golonko, jk

Czytaj także

Ekspert: przemysł to nadal główna siła napędowa polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 18:03
W styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9 procent w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do grudnia wskaźnik ten spadł o 5,1 procent. Jak komentowała w Programie 1 Polskiego Radia ekonomistka Monika Kurtek z Banku Pocztowego - mimo gorszych wyników, przemysł nadal jest główną siłą napędzającą polską gospodarkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka w coraz lepszej kondycji – w kwietniu większa niż przed rokiem produkcja oraz sprzedaż detaliczna

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 10:34
Gospodarka zdecydowanie odrabia straty spowodowane pandemią. Jak informuje GUS, w kwietniu tak produkcja jak i sprzedaż detaliczna były zdecydowanie większe niż rok wcześniej. Produkcja wzrosła o ponad 44 procent, a sprzedaż detaliczna o 21 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gospodarka po "covidowej smucie". Rośnie liczba zamówień, sprzedaż i wydajność pracy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 12:26
Najnowsze dane statystyczne wskazują, że okres "covidowej smuty" polska gospodarka ma już za sobą. Jak informuje GUS, w kwietniu zdecydowanie wzrosła liczba nowych zamówień eksportowych, przewozy ładunków, sprzedaż hurtowa oraz wydajność pracy w zakładach produkcyjnych.
rozwiń zwiń